Biografia głodu

Amélie Nothomb Wydawnictwo: Muza Seria: Galeria literatura piękna
Biographie de la faim
Joanna Polachowska
Muza
literatura belgijska literatura autobiograficzna wspomnienia Belgia Japonia Chiny USA Bangladesz Laos
Biographie de la faim
literatura piękna
Joanna Polachowska
Galeria

Autobiografia. I nie jest to książka o anoreksji :-) Fascynująco nakreślone dzieciństwo i okres dojrzewania pisarki spędzone w kolejnych placówkach dyplomatycznych, które obejmował jej ojciec.

Książkę o której mowa, śmiało możemy uznać za powieść autobiograficzną. Amelie jest córką dyplomaty i jak się domyślacie bardzo wcześnie zaczęła zbierać różnorakie doświadczenia związane z odmiennością kulturową, zwyczajami, polityką i ogólnym podejściem ludzi do życia, a wszystko to zaowocowało ogromnym bagażem doświadczeń, którymi to autorka dzieli się z nami miedzy...

Intrygująca i specyficzna jak wszystkie książki A. Nothomb Bardzo oryginalne ujęcie tematu , wciąga

Kolejna pozycja, z którą mam problem, bo trochę mi się podobała, a trochę nie. Zgadzam się, że jest to pozycja o niczym napisana w bardzo dobrym stylu, dlatego ostatecznie daję ocenę dość wysoką. Zawsze doceniam kunszt pisarski, a tego Nothomb nie brakuje. Swoją drogą, jak na autobiogrofie jest to książka dość nowatorska - podoba mi się takie ujęcie swojego życia.

Trzecia powieść pani Nothomb, którą przeczytałam. I muszę przyznać, że nie była ona zła.

Stanowi autobiografię autorki, a mianowicie jej wczesnego życia wypełnionego podróżami i dość ciekawymi jak na dziecko przemyśleniami.

Książka z początku wydawała się ciężka, lecz po przebrnięciu kiepskiego początku jest tylko lepiej, osobiście podobał mi się wywód autorki i cała jej...

Kiedy sięgałam po tę książkę, myślałam, że ktoś kogoś głodził, że ktoś przymierał głodem. Potem zdałam sobie sprawę z faktu, że przecież głodnym można być nie tylko w sensie fizjologicznym, można być głodnym (albo spragnionym) wielu innych rzeczy, właściwie wszystkiego. Bardzo ładnie i trafnie zatytułowała swoją książkę autorka. Ten jej głód bije po prostu bezpośrednio z...

Bardzo, bardzo smaczna proza! Pióro Pani Nothomb iskrzy się niezwykłym humorem, niebanalnymi metaforami i dużą dawką zdrowego szaleństwa.

Nie miałam apetytu na angielski, ten język zbyt przemacerowany, to purée syków, tę gumę do żucia przekazywaną sobie z ust do ust. Angloamerykański nie wiedział, co to surowe, lekko ścięte, usmażone, przyrządzone na parze: znał tylko to, co rozgotowane na papkę. Prawie się w nim nie artykułowało, zupełnie jak podczas posiłków zaharowanych ludzi, pochłaniających jedzenie w...

Wzięłam ją do ręki bo miała zawierać wątek związany z anoreksją.
Ciekawa, jednak trochę pomylona.
Niektóre aspekty mnie zafascynowały - zwłaszcza wątek z "aną" - jednak dla mnie to był tylko starter.
Niestety po starterze nie było dania głównego :(

1974

Dramatem tej książki jest to, że czytelnicy patrzą na tytuł, oczekują dramatycznej historii walki z anoreksją, a tu ZONK - dramatu niewiele, anoreksji jeszcze mniej, a za to jest mnóstwo wspomnień wrażliwej dziewczyny z jej dzieciństwa spędzonego w różnych rzeczywistościach - japońskiej, chińskiej, amerykańskiej... Jednego urzecze, inny skreśli jako pseudointelektualne i...

• Chcę w prezencie
  • 2015