Folwark zwierzęcy George'a Orwella

językoznawstwo, nauka o literaturze
Literat
2016-04-15
2016-04-15

Folwark zwierzęcy powinniśmy kojarzyć jeszcze z czasów szkolnych, jako obowiązkową lekturę. Ale czy byliśmy na tyle dojrzali by zrozumieć prawdziwy sens tej historii? Chyba nie. Dlatego już za dorosłego powinniśmy wrócić do niektórych książek.

George Orwell wydał Folwark Zwierzęcy po zakończeniu II WŚ, jako ostrzeżenie przez totalitaryzmem. W Polsce książka była zakazana przez cenzurę aż do 1988 roku.

To dość prosta opowieść, niby lekka, ale ukrywająca wiele ponadczasowych prawd. Na podstawie zachowania zwierząt autor wyjaśnia to, co robią ludzie. Na farmie zachodzi rewolucja, po której mają nastać dobre czasy, a tymczasem wszystko zatacza błędne koło i wraca do tego samego punktu.

Co przekazuje nam książka? Pokazuje rządzących oszukujących klasą robotniczą, którzy dla swoich celów wysysają z nich całą energię. A Ci wykorzystywani co na to? Mimo prania mózgu i niewolnictwa są szczęśliwi i zadowoleni.

Autor przedstawił nam psychikę człowieka i polityczne zagrywki. Pojawia się rewolucja, propaganda oraz inne działania, które dają rządowi możliwość kontroli. Dziwnie znajome? Każde demokratyczne społeczeństwo można zepsuć od środka.

• Powieść

Dodaj cytat z książki Folwark zwierzęcy George'a Orwella