Bokser z Auschwitz – Losy Tadeusza Pietrzykowskiego

Okładka książki Bokser z Auschwitz – Losy Tadeusza Pietrzykowskiego Marta Bogacka
Okładka książki Bokser z Auschwitz – Losy Tadeusza Pietrzykowskiego
Marta Bogacka Wydawnictwo: Demart biografia, autobiografia, pamiętnik
Demart
2016-04-14
2016-04-14

Po przesycie tzw. „literaturą obozową” zrobiłam sobie od niej dość długą przerwę, dlatego też książka „Bokser z Auschwitz. Losy Tadeusza Pietrzykowskiego ” czekała na przeczytanie w mojej biblioteczce już od jakiegoś czasu. Do lektury przekonał mnie jednak fakt, że przedstawia ona autentyczną, bardzo ciekawą postać. Biografia ta nie zawiera wątków fikcyjnych, przedstawia prawdziwe losy utytułowanego boksera Tadeusza Pietrzykowskiego (nazywanego Teddy),przedwojennego wicemistrza Polski i mistrza Warszawy w kategorii wagowej koguciej, wychowanka Feliksa Stamma.

Historia opisana przez Martę Bogacką jest nieprawdopodobna, a jednak prawdziwa. Tadeuszowi Pietrzykowskiemu udało się przeżyć gehennę obozu w Oświęcimiu dzięki swoim umiejętnościom pięściarskim. Trafił on do obozu pierwszym transportem, oznaczono go numerem 77. Aby przeżyć walczył z zawodnikami dużo silniejszymi i z wyższych kategorii wagowych. Za wygrane starcia otrzymywał miskę zupy i chleb, którymi dzielił się z współwięźniami. Dzięki udziałom w walkach był również nieco łagodniej traktowany przez esesmanów, przydzielano go do komand, gdzie był zatrudniany do lżejszych prac. Organizowane walki bokserskie były rozrywką dla nazistów, a dla więźniów obozu zwycięstwa Teddy'ego były powodem do dumy. Niezwykle zaciekawiły mnie fragmenty książki, w których poznajemy innych więźniów obozu, min. rotmistrza Pileckiego i księdza Maksymiliana Kolbe.
Książka podzielona jest na kilka części. W pierwszej przedstawione są dzieje przodków, rodzina i przedwojenne losy Pietrzkowskiego. Ten fragment ma typowo biograficzną formę, dużo tu nazwisk, dat, zdjęć z przeszłości. Niezwykle emocjonalna była część dotycząca dramatycznych przeżyć boksera w obozach, najpierw w Auschwitz, następnie w Neuengamme oraz w Bergen – Belsen. W części opisującej powojenne życie Teddy'ego dowiadujemy się, że nie kontynuował on kariery pięściarskiej. Pracował przez długie lata jako nauczyciel wychowania fizycznego i wychowawca młodzieży. Jego byli uczniowie wspominają go bardzo ciepło. Jednak największe wrażenie zrobiła na mnie końcowa część książki, gdzie zamieszczone są w formie krótkich opowiadań, wspomnienia Tadeusza Pietrzykowskiego z okresu obozowego.
Książka jest bardzo ładnie wydana, zawiera dużą ilość zdjęć i fotokopii wielu dokumentów.

Chociaż niektóre fragmenty książki (szczególnie początkowe) są napisane w nieco „suchej”, encyklopedycznej formie, to polecam po nią sięgnąć. Niezaprzeczalnie warto poznać obozowego bohatera, który wygrał zdecydowaną większość walk bokserskich, dzięki czemu udało mu się przeżyć długie lata obozowego koszmaru.

Tadeusz Pietrzykowski to postać wyjątkowa. Jego historia to idealny teamt na książkę jednak w tym przypadku autorka nie dźwignęła tematu i nie chodzi mi o to, że zawiera błędy gramatyczne jak piszą przedmówcy. Jest de facto napisana bez żadnej iskry i zacięcia pisarskiego. Można by rzec że jest to suchy przekaz w dodatku byle jaki (jak to już ktoś napisał). W wielu miejscach autorka idzie na łatwiznę i wstawia cytaty z innych książek. Ratują ją zdjęcia. To jednak trochę za mało. Czuję niedosyt i to na tyle spory, że jeżeli ktoś chce poczytać o losach Teddy'ego to polecam "Gladiatorów z obozów śmierci" Fedorowicza. Jest tam niestety tylko jeden rozdział o Pietrzykowskin ale wyśmienicie się go czyta.

Do przeczytania tej książki zachęcił mnie film pt. Mistrz. Chciałam sprawdzić, ile było w nim prawdy. I sprawdziłam, a co za tym idzie zachęcam do czytania, do poznania prawdziwej i zarazem niezwykłej historii Tadeusza Pietrzykowskiego. Postawa Teddyego i innych wspaniałych postaci, z którymi dzielił przerażającą obozową rzeczywistość, budzi szacunek i podziw.

Kwietniowe wyzwanie LC - biografia, wspomnienie.

Książka napisana i zredagowana jest byle jak. Styl, błędy gramatyczne, ortograficzne i interpunkcyjne, prymitywność, nic się nie zgadza. Nie wzbudza emocji, jest nudnawo. Zgodny z prawdą życiorys i tyle. Jako książka zasługuje na maksimum 3 - 4 punkty. Ale jeśli wystawię taką ocenę, to dam wyraźny sygnał: nie czytać!
Ale ja uważam, że mimo tych niedoskonałości, warto i należy przeczytać. Warto, warto, warto… Więc wyjątkowo przyznaję gwiazdki (absolutnie niesprawiedliwie) na zachętę dla ewentualnych przyszłych czytelników, by książki nie pominąć. Za temat, bo jest rewelacyjny.

Poznajcie proszę tego niesamowitego człowieka, który będąc więźniem w obozie koncentracyjnym spuszczał Niemcom łomot, dawał chwilę radości współwięźniom, w tak nieoczywisty sposób dawał znać, że jeszcze Polska nie zginęła. Jeśli ktoś nie słyszał o Tadeuszu Pietrzykowskim, chciałby poczytać o kolejnym wojenno-obozowym epizodzie, poznać niezwykłego więźnia z Auschwitz, niech przeczyta to wspomnienie.
Było już o tatuażyście, bibliotekarce, przedszkolance, położnej, teraz pora na znakomitego boksera, wychowanka legendarnego trenera Feliksa Stamma, przed wojną mistrza wagi piórkowej, a w obozie championa wszechwag. Walczył ku rozrywce nazistów, radości i dumie współwięźniów, o chleb i miskę zupy, którymi dzielił się z kolegami.
Przez karty książki przewiną się i inni bohaterowie, tacy jak rotmistrz Pilecki, ksiądz Maksymilian Kolbe, pokażą się znani naziści - oprawcy w trakcie swoich zbrodniczych procederów, a potem w czasie sądowych procesów, w których Tadeusz - więzień numer 77, występował jako świadek.

Historia jest świetna i poruszająca, tylko przedstawiona byle-byle, bez iskry w oku, tak jak autorka sobie to umyśliła lub jak potrafiła. Chwała Jej w ogóle za to, że temat podjęła. A ja miałam do wyboru: przerwać czytanie, gdy stwierdziłam niedostatki albo doczytać to wypracowanie i dowiedzieć się kto to był i czego dokonał Tadeusz Pietrzykowski. Doczytałam, już wiem, dokonałam właściwego wyboru.

Kwietniowe wyzwanie LC - biografia, wspomnienie.

Ale...

Biografia ta jest warta przeczytania. Numer 77 - Tadeusz Pietrzykowski, bokser z Auschwitz. Jego historia od czasów przedwojennych, wojennych i czasach, gdy po wojnie pracował jako nauczyciel w-f i wychowawca młodzieży.

Temat rewelacyjny. Książka spartaczona. Ilość błędów gramatycznych porażająca. Miałam wrażenie, że czytam wypracowanie siódmoklasisty.
Niemniej Tadeusz Pietrzykowski zasługuje na książkową opowieść swoich niezwykłych losów.

Bardzo dobra biografia Tadeusza Pietrzykowskiego. Szkoda, że to postać trochę zapomniana przez Polaków. Sama nie wiedziałam o jego istnieniu dopóki nie powstał film pt "Mistrz".
Bardzo polecam.

Bardzo polecam.

"Był chyba jedynym więźniem, który zlał Niemca i uszło mu to na sucho". Kawał porządnej biografii o człowieku, który jest i za mało znany i mocno już zapomniany. Autorka nie ograniczyła się jedynie do przedstawienia losów "Teddiego". Pokazała również cały kontekst jego życia, wojny i realia obozów. A to wszystko odpowiednio skondensowane, z wyczuciem - bez przesadnego popadania w poboczne wątki (no, może jedynie na pierwszych stronach, przy przedstawianiu przodków Pietrzykowskiego),czy skrótów niezrozumiałych do czytelnika.

Bokser z Auschwitz to bohaterska historia Tadeusza Pietrzykowskiego, jednego z tych, którym udało się wygrać z niemiecką maszyną śmierci. Dużym plusem są również wątki poboczne (min. historie Pileckiego czy Kolbe). Warto przeczytać!

Podeszłam do tej książki dość sceptycznie i w zasadzie niesłusznie, bo historia dziejów Tadeusza Pietrzykowskiego naprawdę jest ciekawa. 📖🥊

• Wojenne
  • Literatura faktu