Okładka książki NO STRESS. Dlaczego 80% sytuacji, którymi się stresujesz, nigdy się nie wydarzy? Rafał Kołodziej
Rafał Kołodziej Wydawnictwo: Złote Myśli poradniki
poradniki
Złote Myśli
2012-03-29

20% książki to różne wersje zdania: ta publikacja/dalsze rozdziały pomogą zredukować stres. Nawet w amerykańskich publikacjach, nie ma tak nachalnej informacji jaki to dany poradnik jest wyjątkowy. Wyjątkowo irytująca narracja, a proponowane remedia nie są aż tak odkrywcze.

Książka lekka i przyjemna 😉. Jeśli jesteście osobami, którym zdarza się stresować, to zdecydowanie polecam. Autor opisuje kilka dobrych i przydatnych sposobów radzenia sobie ze stresem 😉
Ja na przykład jestem osobą, którą stresują przemówienia publiczne, a kilka w życiu już przeżyłam... 😉 Ale wracając, według autora sposobem na zniknięcie lub też zminimalizowanie stresu, jest wyobrażenie sobie publiczności... nago. Hmm, spróbuję przy najbliższej okazji 😂

Książka przekazująca podstawy teorii i kilka wybranych przykładowych technik walki ze stresem. Dowiedziałam się z niej kilku nowych, ciekawych rzeczy.

Książka „No stress” Rafała Kołodzieja jest pozycją obowiązkową dla każdego, kto chce poznać sztuczki i tricki walki ze stresem. Książka uświadamiająca, książka mądra.

Można powiedzieć, że stres każdy odczuwa inaczej i każdy na niego inaczej reaguje. Możemy powiedzieć, że stres dzieli się na dobry i zły, na krótkotrwały i długotrwały. To wszystko wiemy właśnie z tej pozycji.

Autor pokazuje nam, jak możemy sobie z nim radzić. I nie jest to czcze gadanie, Kołodziej przytacza parędziesiąt metod i mówi: Wybierz najlepszą dla siebie. Czy będzie to czytanie książki, czy będzie to kąpiel czy medytacja czy może bieganie i słuchanie głośno muzyki, to zależy tylko od Ciebie.

Muszę przyznać, że podeszłam do tej książki jak do kolejnego „gadania o (…) Marynie”, ale mi osobiście podsunęła bardzo dużo pomysłów na rozładowanie stresu związanego ze studiami (na które wówczas uczęszczałam),na stres, który pojawiał się znikąd i paraliżował. Są to porady praktyczne, choć jest także trochę teorii, trochę definicji.

Co ciekawe, można się także dowiedzieć, że przede wszystkim stresujemy się sytuacjami, które w 80% się nie zdarzą! Są to nasze wyimaginowane problemy, bądź myśli, że w przyszłości może się coś zdarzyć i że będzie źle. Tak samo negatywnie wpływają na nas masmedia, które nie mają innego tematu oprócz wojny, konfliktów oraz ogólnie złych wiadomości.

Jak powie­dzieć stre­sowi nie
Spo­so­bów na poko­na­nie stresu jest dużo. Nawet bar­dzo dużo. I wła­śnie o tych spo­so­bach na poko­na­nie stresu, jest książka Rafała Koło­dzieja — No Stress.
Defi­ni­cja stresu
Rafał Koło­dziej napi­sał, że trudno zde­fi­nio­wać stress i każda defi­ni­cja ma tro­chę racji. Przede wszyst­kim stres i jego defi­ni­cja zależy od czło­wieka. Chyba jasne jest, że każ­dego stre­sują inne wydarzenia/sytuacje. Każdy czło­wiek ma też inną odpor­ność na stres, która dodat­kowo bar­dzo zależy od takich czyn­ni­ków jak zdro­wie i nastawienie.
Trzeba zazna­czyć, że stres to przede wszyst­kim emo­cje. Gdyby nie było emo­cji nie byłoby też stresu.
Rafała Koło­dziej napi­sał, że stres można podzie­lić ze względu na:
Czas trwania:
Krót­ko­trwały stres,
Dłu­go­trwały stres.
Jakość:
Dobry stres,
Zły stres.
Autor książki No Stress zwraca uwagę, szcze­gól­nie na to, że ist­nieje dobry stres, a wła­ści­wie wszyst­kie sygnały jakie dosta­jesz i wystę­pują w Twoim ciele są potrzebne.
Spo­soby na radze­nie sobie ze stresem
Spo­so­bów na radze­nie sobie ze stre­sem jest dużo nawet bar­dzo dużo i w książce No Stress Rafał Koło­dziej wymie­nia ich dużo. M.in:
Afir­ma­cje,
Uśmiech,
Zapach,
Gra na instrumencie,
Oddech,
Relak­su­jąca kąpiel,
i dużo innych.
Wszyst­kich omó­wio­nych metod jest kil­ka­dzie­siąt. Każdą Rafał Koło­dziej oma­wia na przy­naj­mniej pół strony. Co pozwala Ci łatwo wybrać taką metodę, która naj­le­piej spraw­dzi się dla Ciebie.
Sytu­acje stre­sowe i objawy
Na zakoń­cze­nie książki, po omó­wie­niu metod na radze­nie sobie ze stre­sem, znaj­dziesz jesz­cze kilka przy­kła­dów i omó­wień sytu­acji stresowych:
Odwyk,
Studia/Szkoła,
Finanse,
Stres w pracy,
Korek samo­cho­dowy,
Dowiesz się też tro­chę na temat obja­wów stresu i jak wpły­wają mistrzo­stwa w piłkę nożną na śmier­tel­ność spo­wo­do­waną zawa­łami serca.
Na zakoń­cze­nie jest też tro­chę infor­ma­cji na temat tego jak reagują kobiety, a jak męż­czyźni.
Oraz co bar­dzo istotne dla rodzi­ców, jak na stres reaguje dziecko.
Pod­su­mo­wa­nie
Czuje duży nie dosyt po prze­czy­ta­niu książki Rafała Koło­dzieja — No Stress. Bra­kuje mi infor­ma­cji i wie­dzy, sądzę, że to dla­tego, że nie­dawno prze­czy­ta­łem książkę Zarzą­dza­nie stre­sem, gdzie cie­ka­wych infor­ma­cji zna­la­złem więcej.
Co prawda książkę No stress możesz kupić taniej niż Zarzą­dza­nie stre­sem, ale te kilka zło­tó­wek oszczęd­no­ści nie prze­ma­wia do mnie aż tak jak to czego dowie­dzia­łem się na temat zarzą­dza­nia stresem.
Książkę No Stress Rafała Koło­dzieja mogę Ci pole­cić jeśli zależy Ci na pozna­niu dokład­niej spo­so­bów radze­nia sobie ze stre­sem i zdo­być pod­sta­wowe infor­ma­cje na temat stresu i kilka cie­ka­wych aneg­dot. Przyda ci się też zna­jo­mość wydaw­nic­twa Złote Myśli i wycze­ka­nie na odpo­wied­nią okazję/promocję ;)
Autor: Adam Kopeć; Napi­sana 26 lipca 2012; Ocena: 6/10

• 01. Epub+
  • Chcę przeczytać - coaching i psychologia
  • Wyzwanie 52/2018
  • Do kupienia

Rafał Kołodziej NO STRESS. Dlaczego 80% sytuacji, którymi się stresujesz, nigdy się nie wydarzy? Zobacz więcej
Rafał Kołodziej No stress Zobacz więcej