Okładka książki Trening intelektu. Wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni. Wydanie II rozszerzone Jolanta Grzelka, Paulina Mechło
Jolanta GrzelkaPaulina Mechło Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
2014-11-12
2012-01-01

Okładka książki Trening spostrzegawczości dla dzieci Magdalena Karpińska, Paulina Mechło
Trening spostr... Magdalena Karpińska...
Okładka książki Trening ciiiiszy dla dzieci Mechło Magdalena, Paulina Mechło
Trening ciiiis... Mechło Magdalena, P...
Okładka książki Trening superkreatywności dla dzieci Olga Geppert, Paulina Mechło
Trening superk... Olga Geppert, Pauli...
Okładka książki Superumysł. Myśl klarownie i skutecznie każdego dnia Olga Geppert, Paulina Mechło
Superumysł. My... Olga Geppert, Pauli...

Po pierwsze, to nie jest książka tylko zeszyt ćwiczeń, który po jednokrotnym użyciu nie nadaje się już do użycia przez kogoś innego.
Pozycja reklamowana jest jako książka, co może wprowadzić w błąd.
Na początku znajduje się jedynie, kilka stron bardzo skąpych informacji i definicji.
Poziom ćwiczeń jest bardzo niski, a same ćwiczenia trącą myszką.
Pierwsza lepsza aplikacja na telefon, której celem jest poprawienie szybkości i bystrości naszego umysłu o wiele bardziej rozwinie naszą kreatywność i intelekt, niż ta "książka"

Pozycja reklamowana jest jako książka, co może wprowadzić w błąd.
Poziom ćwiczeń jest bardzo niski, a same ćwiczenia trącą myszką.
Pierwsza lepsza...

Przychodzę do was z opinią na temat trzeciego już wydania "Treningu intelektu" autorstwa Pauliny Mechło i Jolanty Grzelki. Dziewczyny zajmują się ludzkim mózgiem po psychologicznemu i neurokognitywistycznemu. Książka to zbiór ćwiczeń, które stymulują nasz mózg i dzięki systematycznemu korzystaniu z tych ćwiczeń w ciągu 31 dni mamy poprawić potencjał naszego intelektu. Zrobiłam niektóre ćwiczenia z książki i naprawdę wymagają wytężenia naszego umysłu. Ćwiczą naszą pamięć, koncentrację, spostrzegawczość a także kreatywność. Otwierając książkę, czułam się jakbym cofnęła się do dzieciństwa i znów wróciła do ćwiczenia zadań z matematyki, polskiego. Stanowi to niełatwe wyzwanie. Jeśli jednak lubicie takie wyzwania to serdecznie wam polecam ten zeszyt ćwiczeń.

Tytuł ten został stworzony przez dwie neurokognitywistki - Paulinę Mechło i Jolantę Grzelkę i od pierwszych stron czuć, że twórczynie precyzyjnie zaplanowały wszystkie elementy znajdujące się w tej pozycji. Jedyna treść, która jest tu do przeczytania to kilka początkowych stron zawierających szczegółowy opis tego jak działa nasz mózg. Jest to wytłumaczone w przystępny sposób, tak, aby zrozumiał to każdy potencjalny czytelnik. Cała reszta książki to zadania, które pomagają w rozwoju i utrzymaniu naszego umysłu w jak najlepszej formie.

Zadania zostały podzielone na 31 dni, więc przez cały miesiąc, dzień po dniu mamy zagwarantowaną dawkę rozrywki i nauki jednocześnie. Jakie zadania przyjdzie Ci rozwiązać gdy sięgniesz po ten tytuł? Bardzo różnorodne, od np. 50 prostych (dodawanie, mnożenie) zadań matematycznych, przez wypisywanie synonimów i zapamiętywanie obrazków aż po literkowe sudoku i pytania z wiedzy geograficznej czy historycznej. Każde zadanie pobudza inny obszar naszego mózgu i dzięki temu mamy pewność, że rozwijamy się wszechstronnie, a nie tylko w jednym kierunku. Większość zadań wykonujemy na czas, a następnie wyniki zapisujemy w odpowiedniej tabeli, która umożliwia nam wgląd w postęp jaki z każdym dniem zrobiliśmy. Uczy to nas również pracy pod presją czasu co jest niezwykle cenną umiejętnością. Ćwiczenia zawarte w tym tytule zajmują nam każdego dnia około dziesięciu minut więc jest to na tyle mała ilość czasu, że bez problemu codziennie można wygospodarować tę chwilę.

Bardzo spodobały mi się zawarte tu zadania i rozwiązywało się je z przyjemnością. Z każdym dniem czułam coraz większą satysfakcję z dbania o stan swojego umysłu. Cieszę się, że tego typu pozycję znajdują się na rynku, gdyż w dzisiejszych czasach coraz częściej przekładamy ćwiczenia fizyczne nad umysłowe, a najważniejsze to znaleźć między nimi balans. Gorąco polecam tę pozycję, będzie to także idealny pomysł na prezent, gdyż jest to pozycja niezwykle uniwersalna sprawdzi się zarówno u młodszych jak i u starszych i każdemu zagwarantuje stymulację umysłu.

Świat tak szybko się zmienia, każdego dnia zmuszeni jesteśmy do przyswajania nowych informacji i nabywania nieznanych dotychczas umiejętności. Prawdą jest, że całe życie musimy się czegoś uczyć, dlatego warto jest robić wszystko, żeby naszą pamięć, koncentrację i kreatywność utrzymywać w jak najlepszej kondycji. Jest na to wiele sposobów, warto ich szukać i poświęć chociaż chwilę każdego dnia, żeby zadbać o nasz intelekt. W dłuższej perspektywie, taki trening z pewnością zaprocentuje. Dobrze jest też wpajać to dzieciom, już od najmłodszych lat, zaszczepić w tych młodych umysłach nawyk, żeby nieustannie troszczyć się o kondycję intelektualną.
Myślę, że książka " Trening intelektu" będzie świetnym początkiem tych umysłowych ćwiczeń i zachęci nas do dalszej pracy. Wiadomo, że najważniejsza jest systematyczność, lecz trzeba przyznać, że ćwiczenia zamieszczone w tej książce są różnorodne, co powoduję, iż sięga się do nich bardzo chętnie.
Na początku książki znajdziemy krótkie wyjaśnienie, na czym polega trening intelektu. Przypominane zostały również informacje dotyczące budowy mózgu, wyjaśniono również różnicę pomiędzy intelektem a inteligencją. Po tym krótkim wstępie przechodzimy do sedna tej publikacji, czyli ćwiczeń , którem mają sprawić, że poprawimy naszą pamięć, będziemy potrafili lepiej się koncentrować i podniesiemy poziom naszej kreatywności.
Jakie ćwiczenia możemy znaleźć w tej książce i czego się po niej spodziewać? Po pierwsze warto przygotować sobie stoper, gdyż wykonując poszczególne zadania, będziemy musieli mierzyć, ile czasu zajmuje nam ich realizacja. Od razu zaznaczę, że nie warto się zniechęcać, tylko cierpliwe robić swoje, czyli bez jakiejś presji, z pozytywnym podejściem rozwiązywać kolejne ćwiczenia. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie, jeżeli ktoś lubi i czuje się pewny w matematyce, to spodobają mu się krótkie działania, które trzeba rozwiązać. Osoby, które są specjalistami od języka polskiego, z przyjemnością będą szukać synonimów i antonimów do podanych słów, zaś osoby mające ogromną wyobraźnię bez problemu wymyślą kilka niekonwencjonalnych zastosowań na przykład dla przedmiotów codziennego użytku. Myślę, że wśród tych różnorodnych ćwiczeń każdy znajdzie coś dla siebie i pożytecznie spędzi czas z tą książką. Pamiętajmy, że to przecież praktyka czyni mistrza.

Trening intelektu to kolejna pozycja od Pauliny Mechło @paulina.mechlo oraz Jolanty Grzelki, dzięki której przez 31 dni ćwiczymy pamięć, koncentrację i kreatywność.

Książka zawiera zestaw ciekawych ćwiczeń, które z dnia na dzień stają się coraz łatwiejsze i będą naszą codziennością. Mamy między innymi za zadanie wykonań dość proste obliczenia czy zapamiętać wyrazy, obrazki i inne ciągi – oczywiście wszystko ze stoperem, żeby móc porównać czasy z pierwszych dni z ostatnimi.

Jak wiemy, żeby nasz mózg dobrze i szybko pracował niezbędne są ćwiczenia. Po miesiącu z tą książką, do której jednocześnie dorzuciłam ‘Superpamięć w 31 dni’ jestem bardzo optymistycznie nastawiona. W codziennym życiu decyzje przeze mnie podejmowane są jakby świeższe i pewniejsze, a koncentracja zdecydowanie bardziej skupiona.

Polecam jako ciekawą rozrywkę! 😊

Z mojej perspektywy książka faktycznie w minimalnym stopniu pozwala udoskonalić mózg we wskazanych obszarach. Mimo wszystko jest to ciekawa rozrywka aby się na chwilę oderwać i poćwiczyć umysł. Główna uwagę mam do poleceń, mam wrażenie, że czasem były niejasne, nie wiedziałam czy jedną część mam zrobić w konkretnym czasie czy całe ćwiczenie....

ciekawe ćwiczenia

ciekawe ćwiczenia

Trening intelektu rozpoczęłam około 30 dni temu. Miałam kilka jedno-dwu dniowych przerw przez wzgląd na pewne niedogodności.
Autorki zapewniają, że dzięki treningowi zwiększy się nasza pamięć, koncentracja, wiedza, język oraz kreatywność. W książce dostajemy krótkie wprowadzenie, gdzie m.in. opisana jest budowa mózgu, czym jest inteligencja, czym jest intelekt, pamięć, uwaga, kreatywność, język i wiedza. Następnie mamy subiektywnie ocenić własne zdolności, dostajemy instrukcję obsługi treningu. W poszczególnych dniach wykonuje zadania bazujące m.in. na prostych obliczeniach, rozwiązywaniu sudoku, odszukiwaniu ciągu znaków, zapamiętywaniu wyrazów, jak i obrazków, czy wymyślanie zastosowań dla różnych obiektów. Pracujemy ze stoperem, a każde wyniki wpisujemy w tabele załączone z tyłu podręcznika. Na końcu znajdziemy również odpowiedzi na niektóre zadania. Jak wyglądają wyniki przed rozpoczęciem i po zakończeniu (1 - dzień pierwszy; 3 - dzień trzeci; 31 - dzień 31)?:

Rozgrzewka (obliczenia na czas): 1. 3:49 ; 31. 2:42
Pamięć (zapamiętywanie wyrazów): 1. 5 / 12 słów; 31. 7 / 12 słów
Sudoku literowe: 3. 3:54; 30. 6:18
Koncentracja (odnajdywanie słów w ciągu liter): 1. 35/38 słów; 31. 37/38 słów
Kreatywność (wymyślanie zastosowań dla obiektów): 1. 13 zastosowań; 31. 12 zastosowań
Język (wypisywanie synonimów i antonimów):
1. 5; 2; 5; 3
31. 5; 5; 6; 8

Choć zadania wykonywałam zgodnie z poleceniami i instrukcją, nie zauważyłam, by kurs jakoś drastycznie zwiększył moje możliwości intelektualne. Widzę jedynie nieznaczną poprawę, jeśli chodzi o szybsze obliczanie, pamięć oraz język. Najmniejszy efekt widzę, jeśli chodzi o kreatywność i rzeczywiście, zadania, które dostajemy do zrobienia, raczej jej nie poprawiają. Największą wadą tego treningu jest to, że nie dostajemy żadnych wskazówek co do tego, jak lepiej zapamiętywać, czy jak być bardziej kreatywnym. Myślę, że zbiór zadań nadaje się bardziej jako rozrywka, chwilowe oderwanie się od pracy, czy nauki, niż jako rzetelne narzędzie, które drastycznie zwiększy nasze możliwości intelektualne.

Stanowczo nie polecam osobą które szukają technik mnemotechnicznych, z bardzo prostego powodu nie ma w niej opisanej żadnej techniki poprawiających zapamiętywanie. Rozdział merytoryczny jest stanowczo zbyt krótki. Książka nadaje się tylko jak zbiór zadań do rozwiązania, ale nie są one na wysokim poziomie i czasem mają nie jasne instrukcje. Opanowanie techniki zapamiętywania np. pałac pamięci przyniesie lepsze efekty w krótszym czasie niż miesięczne ćwiczenia z tą książką

Bardzo dobra książka, rozwija nasz umysł nowe tworząc sieci neuronowe, które czasami zaniedbujemy nie ćwicząc intelektualnie. Wykonując ćwiczenia znajdujące się w książce poprawimy znacznie naszą koncentrację, wiedzę, pamięć. Polecam dla osób, które mają problemy z koncentracją, pamięcią i kreatywnością.

• Rozwój osobisty
  • Psychologia