Zgubne kłamstwa

Okładka książki Zgubne kłamstwa Frank Tallis
Okładka książki Zgubne kłamstwa
Frank Tallis Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Zapiski Liebermanna (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Zapiski Liebermanna (tom 3)
Fatal Lies
Wydawnictwo Dolnośląskie
2009-09-17
2009-09-17
Beata Hrycak-Domke
Wiedeń wojsko morderstwo kryminał

Drugie spotkanie z Frankiem Tallisem i jego bohaterem - genialnym psychiatrą doktorem Liebermannem, nieocenionym pomocnikiem wiedeńskich detektywów w początkach XX wieku. Lektura, której ekranizację obejrzałam w ubiegłoroczne wakacje na kanale Epic Drama zachwycona nie tylko materią kryminalną, ale i fantastycznym klimatem retro.

Wiedeń. Styczeń 1903 roku. W nieodległej szkole wojskowej dochodzi do gwałtownej śmierci 15-letniego kadeta. Samobójstwo, przyczyny naturalne, a może świetnie ukryta zbrodnia? Niestety, w wyniku żmudnego i nasyconego wieloma perypetiami natury służbowej śledztwa prowadzonego wspólnie przez detektywa i doktora, zgon okazuje się być przemyślaną i niemal genialnie zaplanowaną zbrodnią. Niemal, bo dla doktora Liebermanna nie tylko motywy psychiczne, ale i nawet substancje chemiczne nie mają żadnych tajemnic. Na jednej zbrodni się nie kończy...

Uwielbiam kryminały, w których śmierć szaleje w zamkniętych budynkach i hermetycznych społecznościach. Klimat starego gmaszyska, tajnych pokoi i schadzek nieokrzesanych młokosów tylko wzmaga ciekawość. Nawet jeśli powody były stare jak świat, bo za takie uchodzi seks, miłość i zazdrość to warto pochylić się nad tą lekturą. Bo autor, chociaż Londyńczyk do szpiku kości, odtwarza w najmniejszych detalach architekturę, literaturę, muzykę, a nawet sztukę kulinarną dawnego Cesarsko-Królewskiego Wiednia. Rarytas dla wielbicieli wiedeńskiej muzyki i nauki, w którym pobrzmiewają walce Straussa czy fragmenty wykładów o seksualności człowieka Freuda..
Doceniam wkład autora, z zawodu psychologa klinicznego i psychiatry, w wyjaśnianie warstwy psychologicznej zabójstw, ale jeszcze bardziej studia nad sztuką i muzyką wiedeńską.
Przeczytałam niemal jednym tchem. Polecam gorąco.

Wiedeń. Styczeń 1903 roku. W nieodległej...

Najciekawszym elementem tego kryminału zdecydowanie jest tło historyczne oraz relacje społeczne, gdyż akcja dzieje się na początku XX wieku w Wiedniu. Smaczku dodaje krótki opis rozcieńczania absyntu- "zielonej wróżki" oraz spotkanie młodego lekarza z Freudem i początki psychoanalizy nieśmiało stosowanej w prowadzonym śledztwie.
Jak to mówią moje córki - źle nie jest, ale szału też nie ma. :)

Jak to mówią moje córki - źle nie jest, ale...

Wiedeń z czasów Franciszka Józefa – no i czego chcieć więcej?! Mnie się podobało bez zastrzeżeń, choć jako wiedniomaniaczka mogę być nieobiektywna ;) Tallisa cenię przede wszystkim za koloryt epoki, ale intryga kryminalno-sensacyjna też mnie nie zawiodła. Zdecydowanie moje klimaty!

PS. Zalecam czytanie powieści Tallisa w kolejności chronologicznej ze względu na wątki obyczajowe. Zgubne kłamstwa to III część cyklu.

Czytałam wcześniej ""Nadciąga mrok" . Zgubne kłamstwa są nawet lepsze. Dobra książka do czytania: policjant i lekarz, stary Wiedeń, obserwacje społeczne. Może i krymianał nie najlepszy, jak napisał jeden z czytelników, ale warto przeczytać dla opisów Wiednia na początku XX wieku i relacji społecznych w tamtym okresie. Co się zmieniło, a co przetrwało: natura ludzka.
A przecież to najbardziej cenimy w kryminałach -opis ludzkiej natury.
Szukam kolejnych części tej serii Tallisa.

A...

"Zgubne kłamstwa" to ciekawy kryminał rozgrywający się na początku XX wieku we Wiedniu.W szkole kadetów umiera młody 15-letni uczeń.Początkowo jego śmierć traktuje się jako naturalny zgon.Później okazuje się , że było to morderstwo. A wszystkiemu są winne tytułowe zgubne kłamstwa ;).

Warto przeczytać !

Warto przeczytać !

ma kilka ciekawych wątków, ale z drugiej strony nie porywa. Coś jakbym oglądał kolejny odcinek CSI

Prosta fabuła,akcja ciekawie się rozkręca i jest przyjemna. Szybko i przyjemnie czyta się, mimo że nie jest najlepszym kriminałem. Polecam :)

Dobra książka :) Choć momentami mnie trochę nużyła .

Dobra książka :) Choć momentami mnie trochę nużyła .

Końcówka może nieco rozmyta i zbędna, ale duży plus za pracę nad odtworzeniem historyczno-kulturalnej atmosfery początku XX wieku. Książka bardziej dla poszukiwaczy smaczków epoki niż kryminalnej intrygi.

Niezwykle polecam wszystkim! Doskonała seria :)

Niezwykle polecam wszystkim! Doskonała seria :)

• Kryminał
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • Kryminał, sensacja, thriller

Dodaj cytat z książki Zgubne kłamstwa