Mundial. Opowieści niesamowite

Burda Publishing Polska
2018-03-14
2018-03-14
piłka nożna mundial

Okładka książki Cristiano Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Cristiano Rona... Jacek Sarzało, Yvet...
Okładka książki Haaland. Norweski terminator Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Haaland. Norwe... Jacek Sarzało, Yvet...
Okładka książki Ronaldo. Po prostu fenomen. Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Ronaldo. Po pr... Jacek Sarzało, Yvet...

Książka „Mundial. Opowieści niesamowite” to zbiór pięciu różnych historii i jednego pojedynku gigantów. Autorka w tej książce bardzo po krótce przedstawia takich piłkarzy jak:
○ Zinédine Zidane
○ Ronaldo
○ Diego Maradona
○ Luis Suárez
○ Neymar Jr
○ Leo Messi
○ Cristiano Ronaldo

Autorka porównując ze sobą dwóch gigantów takich jak Leo Messi i Cristiano Ronaldo pisze "Ale obaj mają ten sam problem. ŻADEN z nich nie wygrał mundialu. Co gorsza. dla obu z nich mundial 2018 w Rosji jest prawdopodobnie ostatnią szansą w karierze na zostanie TYM najważniejszym mistrzem świata". Jak już wiemy obaj panowie pojawili się na mundialu w Katarze, a jednemu z nich udało się zdobyć upragnione trofeum.
Pomimo tego, że książka ta wyszła już ponad 4 lata temu bo przed mundialem w Rosji to wile z opowiedzianych w niej historii i tak się już wydarzyła i nic ich nie zmieni.

○ Zinédine Zidane
○ Ronaldo
○ Diego Maradona
○ Luis Suárez
○ Neymar Jr
○ Leo Messi
○ Cristiano Ronaldo

Powiem Wam, że nie jestem, nigdy nie byłam i pewnie nie będę jakąś zagorzałą fanką futbolu, ale mimo tego z dużym zainteresowaniem oglądam co ważniejsze dla Polski rozgrywki. Jestem zdania, że teraz mamy naprawdę dobrą kadrę, mamy spore szanse, aby wygrywać mecze i zaczęło mnie to nawet ciekawić :) Co prawda dla nas tegoroczny mundial już się praktycznie zakończył, ale to nie zmienia faktu, że taką książkę możecie, a nawet powinniście poznać ;)

Jednak nie o mnie w tym dzisiejszym wpisie chodzi lecz o mojego syna - niespełna dziesięcioletniego fana piłki nożnej. Też nie jest aż takim zapaleńcem, żeby oglądać każdy możliwy mecz piłkarski, ale jednak co ważniejsze drużyny go interesują ;) Oczywiście z całych możliwych sił dopinguje polską reprezentację! Żebyście słyszeli te wrzaski w naszym domu kiedy Polska strzeli gola ;)

Książkę, którą dzisiaj Wam prezentuję chciałam pokazać Wam już jakiś czas temu. Niestety ten zdradziecki czas tak strasznie szybko mi ucieka, nie jestem w stanie ogarnąć wszystkiego co powinnam ogarnąć i potem wychodzi jak wychodzi. Mam nadzieję, że wybaczycie mi to opóźnienie i że zdążycie jeszcze polecieć po tę książkę przed zakończeniem mistrzostw ;)

Jest to bowiem prawdziwe kompendium wiedzy na temat zarówno Mundialu jak i różnych poszczególnych zawodników i to nie tylko tych "na czasie", ale także innych wspaniałych gwiazd piłki nożnej! Przeczytamy tutaj bowiem o Zinedine Zidane, francuskim kapitanie, o jego pamiętnym zakończeniu kariery piłkarskiej, które kibice wspominają do teraz. Poznamy także kulisy tajemniczej choroby włoskiego piłkarza Ronaldo Luis Nazario De Lima. Nie mogłoby oczywiście zabraknąć Diego Maradony - argentyńskiego króla piłki nożnej - i jego gola stulecia :)

Dalej mamy już teraźniejsze gwiazdy czyli Luis Suares z Urugwaju, Neymar da Silva Santos Junior z Brazylii, Leo Messi z Argentyny, Cristiano Ronaldo z Portugalii. Nie będę Wam już o nich opowiadała, bo byłoby tego naprawdę dużo, ale powiem Wam, że na pewno warto poczytać tę książkę, aby dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat każdego z powyższych panów :) Co prawda nie wiem zupełnie dlaczego nie ma wśród tych gwiazd Roberta Lewandowskiego, ale o nim możemy znaleźć całe książki więc nie będę tak bardzo narzekała ;)

Tekstu opisującego różne sytuacje nie tylko z co ważniejszych meczów, ale także różne inne ciekawostki na temat tych wszystkich słynnych piłkarzy jest naprawdę sporo. Ale to nadal nie wszystko ponieważ dalej znajdziemy kolejne piłkarskie perełki czyli zespoły Mundialu 2018!

Wszystko podzielone jest a grupy od A do H, ale to z pewnością wiecie. W każdej grupie są po 4 zespoły, ale to także z pewnością wiecie. Więc tak naprawdę nie mam Wam tutaj zbyt wiele do opowiedzenia ;) Każdemu krajowi poświęcone są dwie strony, na jednej z nich mamy zdjęcie drużyny, jej przydomek, piłkarskie sukcesy danego kraju na przełomie wielu lat, miejsce w rankingu FIFA, trenera oraz największe gwiazdy. Na drugiej stronie mamy tabelkę, a w niej wszystkich powołanych do kadry piłkarzy. Numer, imię i nazwisko, Datę urodzenia oraz obecny klub. Wszystko podzielone na bramkarzy, obrońców, pomocników i napastników.

Tutaj także nie będę Wam nic więcej wypisywać bo myślę, że musiałabym przepisać większość książki, aby przybliżyć Wam to wszystko jeszcze dokładniej ;)

Na końcu książki znajdziemy jednak coś jeszcze! Są to tabele do zapisywania wyników wszystkich meczów. Trzeba wpisywać tutaj wyniki, a także punkty jakie zdobyli po meczu oraz miejsce w grupie, które otrzyma dany kraj po zakończeniu swoich meczów. A dalej nazwy drużyn, które przeszły do 1/8 finału, 1/4 finału, pół finału, meczu o 3 miejsce oraz finału oczywiście :) Przy każdym z podanych meczów zapisane jest także dokładne miejsce oraz godzina rozpoczęcia.

Cóż ja mogę jeszcze dodać? Chyba już wyczerpałam temat tej książki :) Mogę Wam jedynie powiedzieć, że jest naprawdę ciekawa, że jest naprawdę fajna, że z całą pewnością spodoba się ona zarówno młodszy jak i tym starszym (pewnie nawet i dorosłym) fanom! Dlatego też nie czekajcie dłużej i szybciutko gnajcie po nią do księgarni. Moim zdaniem jest to obowiązkowa książka dla wszystkich fanów piłki nożnej i podczas tego Mundialu nie może jej zabraknąć! Polecam!

Wydawnictwo Burda wydało kolejną książkę autorstwa Yvette Zoltowska-Darskiej. Tym razem, w rok Mundialu, dotyczy ona właśnie zbliżających się wielkimi krokami Mistrzostw Świata w Rosji.

Pani Yvette jest niezwykle sympatyczną autorką wielu bestsellerowych biografii dla dzieci i młodzieży. Jej książki przetłumaczono na jedenaście języków. Jako, że miałem przyjemność przeczytać wszystkie bestsellery autorki, również i w tym wypadku otrzymałem jeden egzemplarz.

Lektura jest zbiorem niezwykle ciekawych opowieści o najbardziej sławnych sytuacjach z Mistrzostw Świata jak chociażby "Byk Zidane'a", tajemnicza choroba Ronaldo, "Ręka Boga" Maradony, ugryzienie Suareza czy kopnięcie Neymara przez Zunigę. Nie są one ułożone chronologicznie, ale mi bynajmniej to nie przeszkadzało.

Lwia część książki to krótki opis każdej z mundialowych grup, wskazanie gwiazdy drużyny, jej sukcesy czy kadra na turniej. Kiedy przez to przebrniemy znajdziemy drabinkę i dokładny terminarz, w którym będziemy mogli wpisywać sobie wyniki poszczególnych spotkań.

Oprócz wzbogacenia lektury przez zespoły i tabele, znajdziemy w niej również (tak jak we wszystkich poprzednich książkach tej autorki z serii #Superherosi) wiele niezwykłych fotografii, które oddzielają rozdziały tekstowe.

Dorosły czytelnik pewnie wolałby poczytać więcej o różnych wydarzeniach mundialowych, ale dla dzieci i młodzieży, do których skierowana jest ta książka jest to na pewno ciekawa pozycja godna zakupienia przed Mistrzostwami w Rosji.

Mistrzostwa świata w Rosji zbliżają się wielkimi krokami. Przygotowują się do nich nie tylko poszczególne reprezentacje, ale i kibice. Nie próżnują także wydawcy prezentując kolejne książki związane z mundialem. Jedną z nich jest pozycja „Mundial. Opowieści niesamowite” dedykowana dzieciom.

„Powiedzieć, że cały futbolowy świat osłupiał, to nic nie powiedzieć.”

Lektura to zbiór historii, które miały miejsce podczas rozgrywania mistrzostw świata. Niestety jest ich niewiele, to zaledwie sześć nieułożonych chronologicznie tematów. Prawie sto stron książki zajmuje natomiast dodatek w postaci zespołów najbliższych MŚ oraz terminarz wraz z możliwością wpisywania wyników meczów. Nie przeczę, iż to bardzo ciekawy element, jednak pochłonął on zbyt dużą część książki. Szkoda, że w jego miejsce nie otrzymaliśmy więcej historii z mundialowych aren. Wszak „skarby kibica” ukażą się przed mistrzostwami jeszcze nieraz.

Dotychczas odbyło się dwadzieścia turniejów o Puchar Świata. Każdy z nich pełny był ciekawych historii. Które znalazły się wśród „niesamowitych opowieści”? Autorzy opisują incydent pomiędzy Zidane’em a Materazzim w finale w 2006 roku oraz tajemniczą chorobę, która dopadła Ronaldo przed walką o złoto z Francuzami w 1998 roku. Wspominają słynną rękę Maradony i jego równie słynny gol po niesamowitym rajdzie. Przedstawiają wybryki Luisa Suáreza, historię uszkodzonego kręgosłupa Neymara i katastrofę Brazylii na „swoim” mundialu. Wreszcie skupiają się na dwóch największych obecnie piłkarzach Cristiano Ronaldo i Leo Messim oraz ich dotychczasowych występach podczas mundiali.

„Takiej akcji w dziejach mundialu nigdy wcześniej nie było i raczej, już nie będzie.”

Książka „Mundial. Opowieści niesamowite” należy do serii #SUPERHEROSI można, więc odnaleźć w niej kilka wspólnych cech charakterystycznych dla całego cyklu. Właściwe rozdziały lektury uzupełnione są „kolorowymi stronami” pełnymi zdjęć, ciekawostek i krótkich informacji. Rozdziały nie są zbyt długie, by nie zniechęcać do dalszego czytania. Trudniejsze zwroty i powiedzenia zostały odpowiednio wyjaśnione. W nawiasach natomiast zamieszczono sposób wymawiania zagranicznych nazw – klubów, miast, nazwisk – jeśli różni się od formy pisemnej.

Wszystkie powyższe rozwiązania dobrze wpisują się w ramy książek dla dzieci. Zdziwiła mnie natomiast treść jednego rozdziału, która już niekoniecznie była odpowiednia dla najmłodszych. Autorzy przedstawiają dokładnie słowa, które padły pomiędzy Zizou a Materazzim w finale mistrzostw świata 2006. Czy w książce dla dzieci konieczne było ich cytowanie, nawet, jeśli wulgaryzm został wykropkowany? Jest to oczywiście część tej historii, taka była prawda, ale szczegóły można było pominąć, bądź opisać inaczej. Nie chciałabym być na miejscu rodziców, gdy dziecko zada im pytanie, co kryje się w słowach wypowiedzianych przez Materazziego…

„I znów ni stąd, ni zowąd Luis Suárez wbił zęby w…”

Czytelnik sięgając po „Opowieści niesamowite” będzie miał okazję dowiedzieć się, dlaczego w ćwierćfinale mundialu ’86 dziennikarze argentyńscy nie mówili „Anglia”, lecz „ta druga drużyna”, a także, co Maradona po latach podarował tunezyjskiemu sędziemu, który uznał jego gola ręką. Odkryje gdzie obecnie znajduje się koszulka Diego, w której strzelił zarówno bramkę dłonią, jak i „gola stulecia”.

Młodzi kibice przeczytają, jakie kary otrzymywał Suárez za swoje kolejne przewinienia, a także, na co zostały przekazane pieniądze, które Urugwajczyk zapłacił w ramach kary nałożonej na niego przez Liverpool. Ponadto dowiedzą się, co krzyczał Roberto Carlos widząc jak ciałem Ronaldo wstrząsają konwulsje, a z jego ust cieknie piana, a także, dlaczego El Fenomeno pomimo ataku wystąpił w finale przeciwko Francji.

Dzieciaki odkryją, co załamany Zidane powiedział kolegom w szatni po porażce z Włochami, ile osób na świecie obstawiło dokładnie wynik 7-1 w meczu Niemców z Brazylią, jak również ile kartek pokazał sędzia w meczu nazwanym „masakrą w Norymberdze”.

„[…] nie był to nawet gol na otarcie łez, gdyż takiej ilości łez, jakie wylała tamtego dnia Brazylia, nie sposób było otrzeć.”

Podsumowując książka „Mundial. Opowieści niesamowite” nieco mnie rozczarowała. Uważam, że potencjał został niestety zmarnowany. Patrząc na bogatą historię piłkarskich mistrzostw świata spodziewałam się, iż dzieci, którym dedykowana jest seria #SUPERHEROSI, będą miały sposobność poznać trochę więcej niezwykłych opowieści.

Pomijając jednak ilość i pewne mankamenty, trzeba przyznać, iż historie znajdujące się na kartach lektury zostały przedstawione w interesujący sposób, a grafika i zdjęcia dobrze uzupełniają opisane wydarzenia. Młodzi kibice-czytelnicy powinni, więc być z tej pozycji zadowoleni.

„Powiedzieć, że cały futbolowy świat osłupiał, to nic nie powiedzieć.”

Lektura to...

• Piłka nożna