Hello, Universe

Okładka książki Hello, Universe Erin Entrada Kelly
Okładka książki Hello, Universe
Erin Entrada Kelly Wydawnictwo: Greenwillow Books opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Greenwillow Books
2017-03-14
2017-03-14

Do sięgnięcia po Cześć, wszechświecie przekonało mnie nazwisko. To nie jest pierwsza książka autorki i byłam ciekawa tej wersji Erin Entrada Kelly. No i opis gwarantował powieść pełną śmiechu oraz ważnych tematów. Jak było w rzeczywistości?

Zbiegi okoliczności nie istnieją

To moje drugie spotkanie z prozą Erin Entrada Kelly i nadal pozostaje pod pozytywnym wrażeniem jej opowieści. "Cześć wszechświecie" to lektura skierowana bardziej do młodszych czytelników, ale myślę, że i czytelnicy dojrzalsi będą potrafili zachwycić się tą historią.

Powieść ta pozwala poznać nam bliżej czwórkę nastolatków, których ścieżki jednego dnia los nieoczekiwanie ze sobą splata. Jednak powtarzając za jedną z głównych bohaterek, że zbiegi okoliczności nie istnieją, wszechświat maczał w tym spotkaniu swoje palce.

Virgil Salinas jest nieśmiałym chłopcem, prześladowanym przez szkolnego łobuza Cheta Bullensa, czuje się obco we własnej rodzinie, wstydzi się zagadać do koleżanki ze szkoły, która mu się podoba, oparcie znajduje w swoim przyjacielu Guliwerze, śwince morskiej. Valencia Somerset niedosłyszy, ale mimo to jest pełną życia, odwagi, ciekawości świata, otaczającej ją przyrody dziewczynką, która w głębi duszy czuje się samotna i tęskni za posiadaniem przyjaciół. Kaori Tanaka uważa się za medium i za swój życiowy cel stawia sobie pomaganie innym, w swoich działaniach może liczyć na wsparcie swojej młodszej siostry Gen, która chodzi za nią wszędzie jak cień. Losy tych dzieciaków połączy niespodziewanie jeden paskudny "żart" Cheta i dzięki temu czwórka bohaterów dowie się o sobie wielu ciekawych rzeczy i odkryje wiele ważnych rzeczy o sobie.

"Cześć wszechświecie" to przeurocza opowieść dla małych i dużych czytelników o samotności, odmienności, samoakceptacji, o odnajdywaniu wewnętrznej siły i chęci zmiany siebie i swojego życia, o przemocy w szkole, o tęsknocie za przyjaciółmi, o relacjach między dziećmi a rodzicami i dziadkami, o miłości do zwierząt i przyrody. Autorka także ponownie obdarowuje swoich czytelników folklorem, kulturą rodzinnego kraju swojej matki, Filipin, co jest wspaniałym zabiegiem pozwalającym odkrywać świat, nie ruszając się z domu.
Historia ta chwyta za serce, wzrusza, ale i przywołuje uśmiech na twarzy i w te tak zimne, zasypane śniegiem dni otula nas ciepłem opowieści o przyjaźni. Polecam Wam z całego serca tę przepiękną opowieść, idealnie wpasuje się na nadchodzące świąteczne rodzinne wieczory przy roziskrzonej choince i kubku gorącej czekolady. Polecam !

A za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Zysk i S - ka.

Zbiegi okoliczności nie istnieją

Powieść ta pozwala poznać nam bliżej czwórkę nastolatków, których...

Wiecie, jakie to uczucie nie pasować do własnej rodziny? Czuć się niezrozumianym i przytłoczonym przez własnych bliskich? A być tak nieśmiałym, że nawet nie ma się siły poprosić mamy, by nie nazywała cię dziecinnym określeniem "żółwik"? Oba te uczucia bardzo dobrze zna Virgil Salinas, jeden z bohaterów książki Erin Entrady Kelly "Cześć, wszechświecie"

Jest to książka, której akcja zasadniczo rozgrywa się w przeciągu zaledwie jednego dnia. Gdyby streścić wydarzenia, także nie ma ich spektakularnie dużo. Natomiast płaszczyzną, na której w tej opowieści dzieje się najwięcej, są emocje. I rozgrywane są one iście po mistrzowsku.

Mamy w książce niewielu bohaterów, ale za to bardzo ciekawych. Każde z nich jest inne i na swój sposób odstaje. Największy akcent autorka kładzie co prawda na Virgila i Valencię. To ich mamy okazję poznać najbardziej wszechstronnie i najlepiej zrozumieć. Widzimy, że nie do końca znajdują zrozumienie w rodzinie - i to niekoniecznie w wyniku złej woli. Autorka świetnie zawiera w słowach prawdę, że dorośli nie zawsze potrafią dostrzec prawdziwe potrzeby swoich dzieci i mimowolnie sprawiają, że dzieci się od nich oddalają. I jest też druga strona medalu, widoczna w tych relacjach - brak komunikowania własnych potrzeb (z różnych względów) także nie poprawia sytuacji.

Z jednej strony jest opowieścią o dziwnych zbiegach okoliczności, które splatają ze sobą losy bohaterów, zaledwie odrobinę nieprawdopodobnych, z drugiej zaś - a właściwie przede wszystkim, o potrzebie przynależności i posiadania przyjaciela. Erin Estrada Kelly świetnie pisze o relacjach zarówno w grupie rówieśniczej, jak i w rodzinie, ukazując ich skomplikowanie i zawiłości. To w nich niczym w lustrze przejrzy się niejeden z odbiorców.

Jest to powieść dość niepozorna, a jednak wartościowa w swym przesłaniu. Spokojna, ale poruszająca historia o przyjaźni, nieśmiałości, odrzuceniu, poczuciu niedopasowania i samoakceptacji. Melancholijna, ale i zabawna, pełna ciepła i nadziei, że każdego może spotkać coś dobrego. Doskonała historia dla czytelników u progu dojrzewania, którzy powoli zaczynają przyglądać się sobie i łączącym ich z ludźmi relacjom. Przeczytałam z przyjemnością i szczerze polecam dla młodszych nastolatków. Erin Entrada Kelly już raz urzekła mnie swoją powieścią pt. Lalani z dalekich mórz, teraz zaś nie zawiodła oczekiwań ani na jotę.

Jest to książka,...

Powiem wam, że do połowy książki nie widziałam zależności między okładką, a treścią, dopiero później zrozumiałam jej przekaz. Poznamy tutaj czworo nastolatków i młodszą siostrę, z czego każdy z nich będzie inny. Najbardziej irytował mnie Chet, który był gburowaty, wyśmiewał się z innych, obrażał ich i o mało nie pozwolił, by ktoś z pozostałej czwórki poniósł śmierć. Taki typowy nastolatek, który interesując się wężami tak naprawdę udowodnił, że nie wystarczy pokazać, że jest się nieustraszonym, tylko trzeba nim być. Bowiem w sytuacji, gdzie myślał, że wszystko potrafi okazał się być bardzo niemądry.
Virgil, to naprawdę nieśmiały chłopiec, który podkochuje się w głuchoniemej dziewczynce, jednak nie potrafi dać jej jakichkolwiek sygnałów, że tak czuje. Pozwala sobą manipulować, przyjmuje przykre słowa na swój temat i nawet nie stara się bronić. Woli ucieczkę, niż stawienie czoła problemom. Będzie tylko jedna sytuacja w której zawalczy o swoje, a później zwyczajnie jak zwykle się podda.
Kaori Tanaka jest to dziewczynka, która uważa się za medium. Można wątpić w jej dar, choć kiedy trzeba bardzo się on przyda. Według niej nie ma zbiegów okoliczności. Wierzy, że wszechświat ma dla nas swój plan i będzie chciała przekonać do swoich racji Virgila.
Gen, jest to młodsza siostra Kaori, która chodzi za nią jak cień, czasem przeszkadza, czasem pomaga i jest postacią, która pojawia się w chwilach, kiedy nikt nie ma już niczego do dodania.
Ostatnią postacią i chyba równie ważną co Virgil jest właśnie głuchoniema dziewczynka. To piąta osoba, choć Chet jest jedynie buntownikiem, nie należy do przyjaciół. Całkiem przypadkiem znajdzie się w sytuacji, która będzie potwierdzeniem słów Kaori, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Losy tych osób się połączą i będzie to całkiem niezła przygoda, choć zasmucił mnie koniec. Sądziłam, że każdy z nich w końcu uwierzy w rzeczy, które od początku im tłumaczono. Nie do końca się tak stało. Podejrzewam, że puentą miała być ich przyjaźń bez względu na różnorodność osobowości, a nie wiara w to, co chciano im przekazać.

Hmm, kiedy myślę o tej książce to czuję się nieco zagubiona.

Zacznę od samego początku. Uwielbiam literaturę dla dzieci, kocham wartościowe historie bogate w subtelną naukę o świecie i ludziach, nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż przeczytanie takiej książki, dlatego z radością sięgam po kolejne z tej "półki", jednak tym razem jestem nieco rozczarowana.

Oczekiwałam po tej książce wzruszenia, śmiechu i ogólnie zadowolenia, tymczasem moje reakcje były mocno nijakie, przez całą lekturę byłam bardzo neutralnie do niej nastawiona, po prostu czytałam, czytałam i skończyłam, od tak. Dla mnie to niestety było dość nijakie, nudnawe, a z ogromnym potencjałem, przynajmniej na to przygotowywało mnie początkowe przedstawienie postaci, a wyszło jak wyszło.

Jest to opowieść o piątce dzieciaków. Czwórce przyjaciół i jednym dość istotnym bohaterze negatywnym. Virgil jest nieśmiały, Kaori przebojowa, Gen to typowa ciekawska młodsza siostra, Valencia jest głucha, a Chat... Chat ma okropny wzór do naśladowania i znęca się nad innymi.

Zacznijmy od dobrej strony tej książki - jest w porządku, styl jej napisania jest prosty i konkretny, tekst nie przytłacza, bohaterowie są po prostu uroczy i mocno charakterystyczni, ich niewinność faktycznie może wywołać uśmiech.

No to co poszło tu nie tak? Fabuła, myślę i nadal jestem mocno zaskoczona tym, że coś co mogło zostać zamknięte w dwóch rozdziałach było główną gałęzią tej historii. Oczekiwałam wielkiej przygody pełnej magii (niekoniecznie dosłownej),a dostałam w zasadzie jedną sytuację, która została rozciągnięta na całą książkę.

Virgil zniknął bez śladu, ktoś mu w tym pomógł, a jego przyjaciele targani złymi przeczuciami wyruszają do lasu by go odszukać. Niestety, w trakcie tych poszukiwań nie dzieje się w zasadzie nic podniosłego czy trzymającego w napięciu.

Na koniec historii dostajemy mały morał o tym jak nasze przeżycia nas kształtują, jak dzięki nim dojrzewamy i nabieramy odwagi, a także to jaki wpływ na dzieci mają dorośli z ich otoczenia, ale to byłoby na tyle. Nie urzekła mnie ta historia i mimo że czytało się przyjemnie, to raczej jej nie polecam, istnieje dużo lepszych. CHOCIAŻ - myślę, że właśnie jej prostota może przypaść do gustu młodszym czytelnikom, ja chyba jestem na nią za stara.

Ode mnie 5/10.

Hmm, kiedy myślę o tej książce to czuję się nieco zagubiona.

Tak bardzo potrzebna.

Lubię czytać książki skierowane do dzieci. Zawsze mają drugie dno, ale też są niezwykle wesołe i wywołują uśmiech na twarzy czytelnika. „Cześć, Wszechświecie” autorstwa Erin Entrady Kelly to pozycja od wydawnictwa Zysk i s-ka, która zabiera nas w pełną humoru przygodę o przyjaźni.

Virgil Salinas jest nieśmiałym chłopcem, który czuje się trochę obco we własnej, szalejącej na punkcie sportu rodzinie. Chłopiec sprawia pozory, że także jest fanem sportu, ale prawda wygląda zupełnie inaczej. Valencia Somerset to bystra, odważna dziewczynka, której pasją jest natura. Kontakt ze znajomymi ma utrudniony, gdyż jest osobą niesłyszącą, a pod powłoką towarzyskiej osoby, Valencia jest bardzo samotna. Kaori Tanaka uważa się za medium. Ma młodszą siostrę Gen, która wszędzie za nią chodzi, a sama Kaori udziela sesji z wróżbami dla tych, którzy wątpią w swoją przyszłość. Chet Bullens jest zaś typowym podwórkowym łobuzem. Chłopak chciałby, aby nikt nie wchodził mu w drogę, a najlepiej jakby uważali go za swojego lidera. Los ma plany do tej czwórki. Pewnego dnia ich losy łączą się w najmniej oczekiwany sposób. A wszystko zaczyna się od Cheta i dowcipu, który robi Virgilowi.

Co ma przyjaźń do Wszechświata? Bardzo dużo. Dlaczego? Cóż, nawet mając wielu znajomych, czasami czujemy się samotni, niczym gwiazdy na niebie, których są całe tysiące, ale niektóre z nich nie mają sióstr. Ach... bo muszę Was uprzedzić, że gwiazdy rodzą się parami. Tylko nasze Słońce nie posiada rodzeństwa.

Czwórka dzieci, każde zupełnie inne, a mimo to bardzo podobni do siebie. Od pierwszych stron byłam zainteresowana tym, jak autorka poprowadzi fabułę i bohaterów, których w niej umieściła. Erin Entrada Kelly nie zawiodła mnie. Otrzymałam książkę, która jest naprawdę dobrą obyczajową powieścią dla najmłodszych. Książkę, która uczy i bawi w swoim odbiorze. I co najważniejsze, podczas lektury zarówno młodszy, jak i starszy czytelnik będzie czuł się dobrze i po prostu swojsko.

Jak na pozycję dla dzieci nie zabrakło paru grafik, które pojawiły się w tekście. Fakt, nie są one wybitne i nie zatrzymują na dłużej wzroku, ale myślę, że w jakiś sposób umilą najmłodszym czytelnikom czas, podczas lektury. Sama książka nie męczy swoją długością, jest przystępnie napisana, w sposób zrozumiały i po prostu sympatyczny. „Cześć, Wszechświecie” to pozycja, którą niezwykle szybko się czyta, a przy okazji czerpie się przyjemność.

„Cześć, Wszechświecie” to pozycja idealna dla każdego. Mimo że książka dedykowana jest dla młodszych czytelników, starsi będą się tutaj także dobrze bawić, a przy okazji znajdzie się okazja do zatrzymania się w codziennym pościgu dnia i przemyślenia, czy nie warto zwolnić i po prostu odpocząć. Docenić to, co mamy, zamiast gonić za nieosiągalnym. Spędziłam z tą pozycją naprawdę miły czas, a sama historia o czwórce dzieci, które zostają połączone przez los okazała się być historią pełną radości i humoru. Polecam zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom, a sama czekam na kolejną książkę spod pióra autorki. Mam nadzieję, że wydawnictwo Zysk i s-ka skusi się na inną lekturę od Erin Entrady Kelly.

Tak bardzo potrzebna.

Virgil Salinas to nieśmiały nastolatek, który czuje się nierozumiany nawet przez własną rodzinę. Valencia Somerset jest niesłyszącą dziewczynką, która w środku czuje się bardzo samotna. Kaori Tanaka wierzy, że posiada moc, która sprawia, że jest medium. Natomiast Chet Bullens to typowy łobuz, który ich prześladuje. Pewnego dnia los połączy tę czwórkę nastolatków w nieoczekiwany sposób.

"Cześć, wszechświecie" to moje drugie spotkanie z twórczością autorki. Jakiś czas temu przeczytałam "Lalani z dalekich mórz" spod pióra Kelly i byłam oczarowana lekturą. Książka ze zdjęcia, aż tak mnie nie zachwyciła, natomiast spędziłam z nią całkiem przyjemne chwile. Autorka zabiera czytelników do świata nastolatków, którzy zmagają się ze swoimi problemami. W lekturze przeczytamy o niezrozumieniu i braku akceptacji nie tylko przez samych równieśników naszych bohaterów, ale również przez dorosłych w tym ich rodziców.  Ponadto pisarka poruszyła również temat prześladowania i szkolnej przemocy, której doświadczali nastolatkowie. W książce są zawarte również interesujące, zawierające morał opowieści. "Cześć, wszechświecie" to napisana w lekki i przyjemny sposób historia o przyjaźni, poszukiwaniu siebie i walce ze swoimi słabościami. To książka, która poza rozrywką prezentuje wartościowe treści i może się spodobać zarówno tym młodszym jak i tym starszym czytelnikom. Oczywiście muszę również pochwalić wydanie z piękną okładką oraz graficznymi wstawkami w środku.

"CZEŚĆ WSZECHŚWIECIE" ERIN ENTRADA KELLY

Piękna, wzruszająca i pełna humoru powieść o przyjaźni, odkrywaniu siebie w tym swoich niedoskonałości, leków i słabości.
Również o ogromnej potrzebie bycia ważnym, zauważalnym, akceptowanym, kochającym i byciu kochanym.
To również powieść o samotności.
Tak wiele wynosimy z domu, z tego jak nas traktowano, postrzegano i czego nas pozbawiono.
To bardzo ważne zagadnienia i cieszę się, że autokar w tak cudowny i lekki sposób napisała o tym.
Podoba mi się, że cała historię poznamy z czterech stron, czyli z perspektywy każdego z naszych bohaterów.
Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć jak można reagować na te same sytuacje, wydarzenia w zupełnie inny sposób.

Wszystko rozpoczyna się w momencie zakończenia roku szkolnego.
Nareszcie upragnione wakacje i cudowne nic nie robienie.
Jednak czy faktycznie jest to taki fajny czas dla naszych bohaterów ?

Poznamy losy czwórki młodych ludzi, którzy właśnie ukończyli szósta klasę.
Pewnego dnia losy ich niespodziewanie się krzyżują. Zdradzę, że gdyby nie kawał, to nie poznaliby się nigdy.
Virgil jest najmniejszym uczeń w klasie, jest uznawany za słabeusza i przez to ciągle gnębiony przez szkolnego łobuza. Jego rodzice są zapalonymi sportowcami i zupełnie nie rozumieją co się z nim dzieje.
Chet od małego ma zakodowane, że trzeba być silnym i mocnym aby przetrwać. Ojciec go nauczył, iż najlepiej własne frustracje, niepowodzenia oraz złość wyładować na słabszych.
Valencja jest głuchą dziewczynką która z tego powodu jest szykanowana w szkole. Jest bardzo bystra i
Kaori uważa się za medium.
Przyznacie, że zapowiada się ciekawie.
Każdy z bohaterów pochodzi z innej rodziny - różni ich wszystko : narodowość, kultura, status społeczny, wyznają inne wartości i mają inne wzorce.
Poznamy ich światy i to co się dzieje w nich samych i naokoło nich.
Będzie wzruszająco, czasem wesoło a czasem bardzo smutno. Jednak będzie niezwykle naturalnie i szczerze.
Poznamy też stare legendy, przypowieści dzięki której poznamy różne kultury i wierzenia.

Zapraszam Was do poznania tego niezwykłego spotkania czwórki nieznajomych z Wszechświatem, który ma im tak wiele do zaoferowania.

"CZEŚĆ WSZECHŚWIECIE" ERIN ENTRADA KELLY

To również powieść o samotności.

„Jeśli czegoś naprawdę pragniemy to cały wszechświat dąży, abyś to osiągnął” (Quando você quer alguma coisa, todo o universo conspira para que você realize o seu desejo) – te słowa Paula Coelho mogłyby być mottem książki „Cześć, wszechświecie” Erin Entrada Kelly, opowieści o spełniających się pragnieniach, pokonywaniu lęków, znajdowaniu przyjaciół, odkrywaniu swojej siły i słabości, zmianie priorytetów.
Amerykańska pisarka zabiera nas na przedmieścia jednego z miast. Poznajemy tam czwórkę bohaterów, z których perspektywy snuta jest opowieść. Zlepki różnych wydarzeń, odmiennych spojrzeń na te same wydarzenia tworzą całość i pozwalają zrozumieć zachowanie każdego z nich. Mamy tu ciekawą różnorodność osobowości: Virgila Salinasa będącego najmniejszym uczniem w szóstej klasie, mającego słabą kondycję i duże braki w nauce oraz będącego ofiarą przemocy szkolnego łobuza, Cheta Bullensa, chłopaka, któremu ojciec wpaja brutalne wzorce i przez to agresywnego wobec słabszych. Zaczepia każdego, przed kim ma szansę popisać się swoją siłą. Także głuchą Valencję Somerset. Czwartą postacią jest Kaori Tanasaki, uważająca się za medium. Bohaterów łączy jedynie wiek. Każdy z nich ma inne korzenie kulturowe, inną rasę, odmiennymi wzorcami kierują się jego bliscy.
Do opowieści wchodzimy tuż po zakończeniu roku szkolnego. Wakacje powinny być czasem radości i odpoczynku. Jednak każdy z bohaterów na pewien sposób jest zagubiony, szuka zajęć, chce zrealizować swoje plany. Jedni potrzebują wyjścia ze skorupy i rozmowy, inni szukają przyjaciół, ale takich prawdziwych. Jest też osoba poszukująca pokrewnej duszy do swojej działalności i chłopak, który chce odkryć, w czym jest dobry, bo zgodnie ze wzorcami przekazywanymi przez rodziców ludzie nie będący w niczym dobrzy mogliby nie istnieć. Wchodzimy do świata pełnego różnorodnych form przemocy, leków, mierzenia się z pragnieniami innych i poszukiwania własnych ścieżek.
Początek wakacji to stawianie sobie wyzwań. Virgil ze świnką morską w plecaku rusza do Kaori, aby zasięgnąć rady, w jaki sposób postępować, aby jego droga przecięła się z drogą Valencji. Zamiast tego spotyka Cheta Bullensa, który wykorzystuje każdą okazję, aby wyładować swoje frustracje na słabszych. Takie wyżywanie się na nich traktuje jako naukę dla nich, wskazanie im, co powinni zmienić.
„Słabość nie ma nic wspólnego z tym, ile kilogramów ważysz”.
Każdy z bohaterów pokazuje nam wycinki swojej codzienności, sposób patrzenia na świat, źródła, które go ukształtowały. Uświadamia jak wielkie znaczenie mają bliscy oraz otoczenie w kształtowaniu charakteru. Nie zabraknie też tematu ograniczeń, jakie stwarza ciało. Pokazanie świata z perspektywy każdego z bohaterów pozwala lepiej poznać motywacje ich działań, sens wyznaczanych przez nich celów. Z każdą stroną napięcie coraz bardziej rośnie. Aurę tajemniczości i grozy podsycają filipińskie opowieści ludowe o dzieciach zjadanych przez zwierzęta i skały. Poza straszną przygodą dają one wiarę w dobre zakończenie. I tak jest tu: kiedy jeden z bohaterów mierzy się ze swoimi lękami, jest uwięziony z pomocą przychodzą mu inni i pozwalają zrozumieć znaczenie pracy zespołowej, siłę przyjaźni oraz samoakceptacji.
„Płacz jest dobry dla duszy – odezwała się Ruby łagodnie. – Oznacza, że czegoś trzeba się pozbyć. Bo jeśli tego z siebie nie wyrzucisz, to coś będzie ci ciążyć tak bardzo, aż wreszcie nie będziesz się w stanie ruszać”.
Autorka pięknie pokazuje rozłam między normatywnością i nienormatywnością, uczniem, któremu nauka nie sprawia problemów i tymi, którzy z różnych powodów borykają się z trudnościami w uczeniu się. Widzimy jak mający wysokie mniemanie o sobie łobuz musi zweryfikować swój stosunek do innych, odkryje w nich osoby odważne i wiedzące na temat przyrody więcej niż on. Chłopak traci twarz twardziela. Jak sobie z tym poradzi? Czy jego ofiary po zmaganiu ze słabościami będą w stanie postawić granicę? Jak zmieni się ich życie? Czy będą dobrymi przyjaciółmi?
„Życie okazuje się znacznie znośniejsze, kiedy człowiek jest przygotowany na rozmaite rzeczy”.
Wchodzimy tu w świat, w którym jedno życie splata się z innymi i każdy napotkany pozostawia w innych jakiś ślad, pokazuje jak bardzo każdy czyn i słowo mają znaczenie i na jak wiele prób mogą wystawić innych oraz jak bardzo są testowani przez otoczenie. Ciekawa lektura pozwalająca poruszyć problem wolnej woli, wpływu na własne życie, ograniczeń, jakie niesie przeplatanie się ścieżek różnych ludzi. Do tego pokazująca, że inność wcale nie oznacza bycie gorszym.

Wszechświat, samotność i przyjaźń wszystkie zamknięte na kartach powieści tworzą ciekawą, wzruszającą oraz momentami zabawną powieść.

Poznajemy czworo nastolatków, każde z nich inne, o różnym pochodzeniu, narodowości i każde z nich ma swój problem, z którym zmaga się na codzień. Nieśmiały Virgil Salinas z rodziny zapalonych i wiecznie uśmiechniętych sportowców, niesłysząca ale bystra Valencia Somerset, Chet Bullens który chce zaimponować ojcu i siostry, które parają się "wróżbiarstwem". Ta czwórka niewiele wie o sobie, aż do dnia, w którym Chet postanowi zrobić Virgilowi paskudny kawał… Co wtedy się wydarzy? I czy nasi bohaterowie sprostają wszystkim trudnościom?

To powieść skierowana do nastolatków przede wszystkim ale nie tylko jak już wspomniałam na początku. Historia jest lekka i przyjemna, to obyczajowa powieść o radzeniu sobie z samotnością i o szukaniu siebie. Czytelnik poznaje znaczenie, sens, a także konsekwencje podjętych przez siebie decyzji i czynów. Książka ma 248 stron, które czyta się szybko i przyjemnie.

Cieszę się, że powstają takie mądre książki dla młodszej grupy odbiorców, z których mogą oni wynieść same pozytywne wartości. Autorka stworzyła interesujacą powieść o tym, że w życiu nic nie dzieje się bez przyczyny, wszystko co robimy ma swoje konsekwencje, a wszechświat nad nami czuwa zawsze. Polecam!

• Samodzielne
  • Recenzyjnie - 2022 r.