Niepowstrzymana

Antoni Cichy
Antoni Cichy autobiografia tenis Szarapowa

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

O ile ostatni raz tenisowy mecz oglądałem kilkanaście lat temu, a nowych zawodników w ogóle nie kojarzę, tak lubię czasem sięgnąć po tenisowe książki. W ręce wpadła mi autobiografia rosyjskiej tenisistki Maszy Szarapowej i okazała się być bardzo ciekawa. Czytelnik może zobaczyć świat oczami zawodniczki, która od małego nie rozstawała się z rakietą. Wielki wpływ na jej karierę miał ojciec, który był tu bardzo ciekawą i ważną postacią. Wierzył w córkę, nie bał się zostawić żony i razem z dziewczynką wylecieć do USA i tam rzucić się w nieznane i spróbować zrobić z niej zawodniczkę. Szarapowa od małego zdradzała duży talent, nie tylko dobrze sobie radziła z odbijaniem piłki, ale miała też znakomitą koncentrację, wolę walki i siłę mentalną. To pozwoliło jej później wygrać wszystkie turnieje wielkoszlemowe, co udało się tylko nielicznym zawodniczkom. Co prawda liderką światowego rankingu była krótko, ale samo wejście na szczyt było też wielkim osiągnięciem. W swojej autobiografii opisuje treningi, monotonne życie, brak czasu dla siebie, poświęcenie się tenisowi, turniejom, wyjazdom. Nie każdy potrafi przetrwać ten rygor i mnóstwo aspirujących młodych sportowców odpada po drodze i świat nigdy o nich nie słyszy. Zostają tylko najwytrwalsi. Gdy Masza wygrała w wieku 17 lat Wimbledon osiągnęła niebywały sukces. Jednak jeszcze większym osiągnięciem był powrót po bolesnej kontuzji, przymusowa zmiana stylu i odnalezienie siebie na nowo jako zawodniczki. Pomógł tutaj nieustępliwy charakter i wola walki. I wreszcie wątek dopingu, Szarapowa została zdyskwalifikowana za przyjmowanie niedozwolonego suplementu, który wcześniej latami przyjmowała na serce i nie znajdował się na liście substancji zakazanych. Ostatecznie dyskwalifikacja została skrócona, Szarapowa powróciła na kort, ale to już było po zamknięciu książki. Polecam tę autobiografię fanom tenisa, sportu i młodym zawodniczkom, dla których Szarapowa może stanowić wzór nieustępliwości, odwagi i dążenia do celu.

Maria może nie jest mistrzynią pióra, ale książka napisana bardzo poprawnie. Przyjemnie się czytało o przebiegu jej kariery, sukcesach, kryzysach i ciekawostkach z szatni, o których mało kto wie. Fragmenty z życia w tourze WTA były chyba najciekawsze.

"Niepowstrzymana". Czy warto przeczytać autobiografię Marii Szarapowej?

Tę książkę zwyczajnie trzeba przeczytać. W oczach wielu osób Maria Szarapowa to produkt marketingowy, za którym oprócz talentu do gry w tenisa stoi potężna machina PR-owa. Sporo kibiców jej decyzję o przejściu na sportową emeryturę przyjęło z ulgą, gdyż nie trawili tej zawodniczki z powodu głośnych odgłosów wydawanych na korcie i wyniosłości. Cóż, sam swego czasu śmiałem się się z tego, że gdyby podczas jej meczu z Wiktorią Azarenką w telewizorze zostawić tylko fonię, to można by to spotkanie pomylić z… filmem porno. Tymczasem "Niepowstrzymana" pozwala nam wreszcie zajrzeć do umysłu Marii Szarapowej i za kulisy wielkiej rywalizacji na kortach całego świata. Masza stara się nie pudrować rzeczywistości i opowiada, kto na poszczególnych etapach życia i kariery jej pomógł, a kto zalazł za skórę. Nie są to puste słowa, a poszczególne persony nie są przedstawiane cały czas w tym samym świetle. Szarapowa wielokrotnie np. podkreśla zasługi swojego ojca, ale Jurijowi też parę razy naprawdę ostro się dostaje od córki. Sportowcy w autobiografiach często starają się chronić swoją prywatność aż za bardzo. Tymczasem Szarapowa naprawdę się otworzyła przed czytelnikami. Na tyle, że sporo się dowiemy np. o jej dwóch głośnych związkach: z koszykarzem Sašą Vujačiciem i kolegą z kortu – Grigorem Dimitrowem.

Dla kogo jest książka "Niepowstrzymana"?

Przede wszystkim dla fanów i antyfanów Marii Szarapowej. Ci pierwsi będą wniebowzięci, a ci drudzy po lekturze być może spojrzą na Rosjankę bardziej przychylnym okiem. Ja w tym wszystkim zawsze tkwiłem gdzieś po środku. Lubiłem patrzeć na jej grę i w wielu starciach jej kibicowałem, chociaż denerwowały mnie głośne dźwięki wydawane przez nią podczas spotkań. Ostatnio odświeżyłem sobie finał Wimbledonu 2004 i… albo mnie uszy mylą, albo wtedy aż tak głośno nie pojękiwała. "Niepowstrzymana" nie jest jednak lekturą tylko dla psychofanów tenisa. Jeśli kochasz ten sport, to autobiografia Marii Szarapowej jest dla ciebie pozycją obowiązkową, ale osoby kojarzące Australian Open tylko z nazwy też mogą się przy niej dobrze bawić, bo to coś więcej niż opowieść o karierze pięciokrotnej mistrzyni wielkoszlemowej. Szczególnie pierwsza połowa książki to sporo wzruszeń i refleksji nad życiem. "Niepowstrzymaną" powinien przeczytać każdy młody sportowiec marzący o tym, że kiedyś znajdzie się na szczycie. Historia Maszy wspaniale obrazuje, ile trzeba poświęcić, żeby sięgnąć sportowego nieba i tłumaczy, że później wcale nie jest łatwiej, bo wielcy mistrzowie też muszą się mierzyć z wielkimi przeciwnościami.

Więcej na: https://legendysportu.pl/maria-szarapowa-niepowstrzymana-recenzja-ksiazki/

"Niepowstrzymana". Czy warto przeczytać autobiografię Marii Szarapowej?

Zawsze podziwiałem Marie Sharapova za jej osiągnięcia na korcie. A przede wszystkim za jej nieustępliwość podczas meczów. Teraz po lekturze wiem skąd się wzięła ta cecha charakteru. Maria Sharapova pomimo zawrotnej kariery jaką zrobiła nie tylko na korcie w swojej biografii wraca do czasów, które ją ukształtowały jako sportowca. Ciężkie dzieciństwo z dala od domu i matki, rywalizacja z siostrami Williams, czy walka z kontuzjami. Lektura obowiązkowa dla każdego fana dyscypliny.

Wydaje mi się, że Maria Sharapova pisząc tę książkę próbowała "wybielić" swoje nazwisko. Osobiście lubiłam jej grę, lubiłam ją jako zawodniczkę, zdaję sobie jednak sprawę, że jestem w mniejszości. Masza nie była i nie jest lubiana. Co do zakończenia, sama zawodniczka najwidoczniej się nie spodziewała jak potoczą się jej dalsze losy. Kompletnie inaczej niż planowała.

Opowieść o życiu jednej z najbardziej rozpoznawalnych tenisistek na świecie. Napisana przystępnym językiem. Książka pokazująca kulisy treningu oraz życia Marii Sharapovej. Brakuje miejscami smaczków z życia prywatnego, gdyż większa część książki opowiada o
trudnym dzieciństwie (bez matki w obcym kraju) i sposobie trenowania. Dużo ciekawych zdjęć umieszczonych w książce, co przybliża czytelnika do młodości i ogólnie życia tenisistki.

Ciekawie opisana autobiografia o sile i nadziei. Polecam

Ciekawie opisana autobiografia o sile i nadziei. Polecam

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników tenisa, ale nie tylko. Mowa bowiem o kobiecie wyjątkowej, jednej z najpopularniejszych sportsmenek wszechczasów. Piękna, bogata i niezwykle intrygująca, od najmłodszych lat przyciągała uwagę mediów. Niezwykła opowieść o trudnym dzieciństwie i wielkim marzeniu. Po lekturze nie ma się już wątpliwości, skąd ta niezwykła zadziorność i chęć podejmowania ryzyka na korcie.

Dla miłośników tenisa podstawowa pozycja. Napisana ciekawie i wciągająco, z poczuciem humoru i szczerze. Można się dowiedzieć wielu ciekawostek zza kortowych kulisów i zobaczyć to, czego na boisku nie widać.

Książka dobra. Lubię tenisa może nie jestem wierną fanką jednak mam słabość. Maria to barwna postać dlatego jej biografia zwróciła moja uwagę, książka wciąga, napisana prostym językiem. Może nawet czuję lekki niedosyt.

Dodaj cytat z książki Niepowstrzymana