Córka lasu

Justyna Chrobak Wydawnictwo: Wydawnictwo Kufer fantasy, science fiction
Wydawnictwo Kufer
2018-03-19
2018-03-19
Justyna Chrobak Fantasy paranormal Kobieta przyroda współcześnie matka natura elfy

Książka taka sobie. Pomysł może i fajny ale autorka nie przemyślała sobie dobrze postaci. Zachowanie np. głównej bohaterki jest bardzo dziwne gdy dowiaduje się że jej biologiczny ojciec chce się z nią spotkać wpada w histerię choć wie że jest adoptowana. A w innym miejscu jak poznaje świad magii to jest tylko trochę zdziwiona. Na początku sama obecność Verika wpływa na nią na jesj organizm a następnie jej to normalnie przechodzi i tylko jej tłumaczenie że się przyzwyczaiła. Takich niedorzeczności jest więcej co wpływa na fatalny odbiór książki.

Podczas dziewczyńskiego wyjazdu do Londynu Ryann poznaje w jednym z klubów przystojnego barmana, jednak nagle robi jej się niedobrze i słabo, cały świat wiruje i wariuje przed jej oczami. Po opuszczeniu klubu kobieta czuje się lepiej, tak więc zrzuca swoje złe samopoczucie na zatrucie pokarmowe. Sytuacja powtarza się, gdy dziewczyna przyjeżdża na studia do nowej uczelni. Tam, na podwórku, znowu spotyka poznanego kilka dni wcześniej barmana. Przerażona Ryann ucieka do swojego auta i wraca do rodziców. Nocami zaczyna śnić o nieznajomym mężczyźnie, który przywołuje ją do siebie... Jest tak realny, że wręcz namacalny... I zna jej imię... Kim naprawdę jest barman, i czego od niej chce? I dlaczego dziewczyna widuje go w tych realistycznych snach?

Ależ wciągająca jest ta historia! Życie Ryann nagle zmienia się o 180 stopni, a ona nic z tego nie rozumie. Nie wie w co wierzyć, co jest prawdą a co ułudą. Komu można zaufać, a kto próbuje tylko ugrać coś dla siebie. Kto jest kłamcą, a kto przyjacielem...

"Córka lasu" to cudowna opowieść, pełna magii, mistyczności, magnetyczny klimat tej książki przyciąga do siebie jak magnes. Łaknienie wiedzy o życiu Ryann jest przeogromne i tak silne, że naprawdę ciężko było się z nią rozstawać choćby na moment. To, co ją czeka, jest zarówno niesamowicie intrygujące, jak i potwornie smutne. Nie jest to część, w której następuje happy end, a jednak wydźwięk jest pozytywny: rodzina, odnaleziona wnuczka i córka, wspólne odkrywanie tego, co stracili, chęć naprawy odebranego im czasu.

Na szczęście druga część również jest już za mną, a jej recenzja wpadnie jutro. A dziś napawajcie się recenzją pierwszej części, a potem zanużcie się w historii Ryann. Jest szansa, że w niej przepadniecie, tak jak zrobiłam to ja...

Jeśli lubicie klimatyczne, pełne tajemniczości i niebanalne historie, które wciągną Was w świat magii i zabiorą w fascynującą podróż po odległej krainie, to z pewnością jest to powieść dla Was. Ludzie, elfy, dziwne zwierzęta i.. magiczne drzewo.

Ryann, młoda Irlandka z prowincji, przypadkiem natyka się na mężczyznę, przy którym dosłownie traci oddech. Mało tego, nieznajomy nawiedza ją w snach, które wydają się niezwykle realistyczne. Gdy przyznaje się do tego rodzicom, ci natychmiast wpadają w panikę i odsyłają dziewczynę do kliniki, w której rzekomo na odzyskać zdrowie.

Jakiż szok przeżyła Ryann, gdy odkrywa, że doleciała do Norwegii, a teraz musi wyruszyć w dalszą drogę do miejsca, o którym nic nie wie. Wraz ze swoim lekarzem, który okazuje się być jej wujkiem, docierają do głęboko ukrytej, tajemniczej wioski, w której brak udogodnień, a mieszkańcy prowadzą życie zgodnie z prawami natury. Otoczona przez obcych ludzi, niepewna jutra i zupełnie nieświadoma swojej roli w tym dziwnym miejscu, pragnie wrócić do normalności. Nie wie komu ufać ani jak przetrwać w krainie Nesbero, w której pory roku wyznacza rytm dnia.

Tajemnica goni tajemnicę, niebezpieczeństwo czai się tuż za rogiem, a magiczne drzewo przeraża Ryann. Co dziewczyna ma w sobie, że elfy chcą ją na własność? Kto jest wrogiem, a kto przyjacielem?

Akcja toczy się niespiesznie, poznajemy myśli i uczucia głównej bohaterki, jej lęki i pragnienia. Sporo emocji gości na kartach tej powieści, postaci intrygują tajemniczością, a zupełnie nierzeczywisty świat przedstawiony przez autorkę wciąga w swoje baśniowe odmęty..

RECENZJA

🌳"CÓRKA LASU"🌳

AUTOR: JUSTYNA CHROBAK

WYDAWNICTWO: KUFER

"To nie była bajka. Dreszcz strachu pomieszanego z niepewnością oraz ekscytacją przeszył jej kręgosłup i rozszedł się po całym ciele. Po kilku dłuższych chwilach zerwała się z miejsca, by jak najszybciej...."

Czy sen może być tak realny, aby mieszał się z rzeczywistością?

Córka lasu rozpoczyna kilkutomową, fantastyczną serię.

"Córka Lasu" to nietuzinkowa opowieść owiana tajemniczością, nutką magii i elementami fantastyki.
Autorka stworzyła ciekawą fabułę, która intryguje i niesamowicie wciąga do tajemniczego świata, pomiędzy jawą a snem.
Justyna Chrobak stworzyła dwa odrębne światy, które się ze sobą przeplatały.
Staniemy w szranki z czymś, co wydaję się niemożliwe i znajdziemy się na granicy rzeczywistości.
Całość toczy się swoim rytmem, mamy coraz wiele więcej pytań, nie wiele odpowiedzi, która sprawiają chęć ich poznania i odkrycia wszystkich tajemnic.
Końcówka całkowicie nas zdezorientuje i zaskoczy, nie będziemy, wiedzieć co tam się stało i o co z tym wszystkim chodzi.
Mam nadzieję, że szybko poznam wyjaśnienie tej historii.

Pisarka ma obrazowy styl i umiejętnie pobudza naszą wyobraźnię.
Ja zostałam oczarowana, tą fascynującą powieścią.

Bardzo lekka, przyjemna i ciekawa książka, z którą spędziłam wyjątkowo miło czas.

"Oddychała płytko i powoli. Nie mogła myśleć o niczym konkretnym. Czuła się źle. Gdzieś tam, w oddali, do jej świadomość chciał dotrzeć strach, ale wygrało uczucie dziwnego spokoju. Było jej wszystko jedno. Wie, że nikt jej nie znajdzie."

Ryann mieszka w Naas z przybranymi rodzicami Idą i Colinem.
Pierwszy raz wyjechała poza swoje miejsce zamieszkania do Londynu na wyjazd integracyjny. Poznaje barmana, który wywołał u niej obezwładniające, intensywne i niepokojące uczucia. Ale szybko o tym zapomina.
Gdy wraca do rodzinnego domu, zaczyna się dziwnie czuć i zaczynają się sny zmieniać w koszmary, których nie rozumie i nie potrafi od nich uciec. Ponownie spotyka mężczyznę, który wydaję się być dziwnie znajomy, w dodatku okazuje się być poznanym barmanem.Wydarzenia wokół niej wydają się odległe
i nierzeczywiste, jak gdy śniła, a jej sny stają się bardzo realne i mącąc jej w głowie.
Zaczyna wariować, zastanawiając się, czy wszystko miało miejsce.
Wszystko, w co wierzyła, okazuję się nieprawdą, a jej świat wywraca się do góry nogami.
Dziewczyna wyrusza w nieznane miejsce do krainy Nesbero, której nie znajdzie się na mapie. Tam żyją istoty, w których płynie energia Wielkiego drzewa, oraz istoty dwóch bóstw. Ryann poznaje swoją rodzinę, swoje korzenie i nadprzyrodzoną część świata, o której wcześniej nie miała pojęcia.
Z dnia na dzień Ryann musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i krainie, do której trafia wyrwana ze swojego świata.

-Który świat okaże się prawdziwym?
-Czy Ryann odnajdzie się w nowej rzeczywistości i nowym miejscu?
-Co ją tam czeka?
-Komu może zaufać?
-Kim tak naprawdę jest dziewczyna?
-Kto okaże się wrogiem, a kto przyjacielem?
-Czy Nesbero jest jej prawdziwym domem?
-Czy Ryann będzie ogniem, który zbudzi wielkie drzewo?

Dziękuję bardzo autorce za egzemplarz do recenzji 🧡🧡🧡🤍🤍🩷

Polecam 💜❤️🌳

RECENZJA

🌳"CÓRKA LASU"🌳

AUTOR: JUSTYNA CHROBAK

WYDAWNICTWO: KUFER

Czy sen może być tak realny, aby mieszał się z rzeczywistością?

Córka lasu rozpoczyna...

Moje pierwsze pytanie po przeczytaniu "Córki lasu" Justyna Chrobak brzmi, kiedy pojawi się kolejna część? Mam nadzieję, że niedługo, ponieważ w książce jest tak dużo tajemnic, sekretów i niedopowiedzeń, że w głowie rodzą się pomysły nad ich rozwiązaniem.

Skoro czekam na kontynuację, to znaczy, że musi być dobrze. I tak jest. "Córka lasu" to ciekawa historia o nastolatce, która trafia do miejsca, które kiedyś podobno było jej domem. To miejsce to tajemnicza kraina, w której mieszkańcy wiodą spokojne życie, czerpiąc z otaczającej ich natury. Ryaan ze świata ludzi trafia tu do dziadka, który ma ją chronić przed ojcem, o którego istnieniu nie miała pojęcia. Czy dobrze trafiła? Czy tu będzie bezpieczna? Kto okaże się tym złym, a kto dobrym i jaka jest przeszłość dziewczyny?

No właśnie dużo tu pytań. Niestety nie na wszystkie otrzymujemy odpowiedzi, pewnie z racji tego, że ma być kontynuacja. Mam też wrażenie, że niektóre informacje zostały po prostu na szybko powiedziane. Chodzi o to, że nie miały podkładu, czyli takiego wprowadzenia w stworzony świat, który jest naprawdę bardzo ciekawy. Gdyby tak poświęcić trochę więcej czasu na zaznajomienie czytelnika z nowym, magicznym światem, ludźmi, którzy tam żyją i ich zdolnościami to i akcja książki nabrałaby większego rozmachu oraz można byłoby bardziej poznać bohaterów książki.

Jednak mimo to "Córka lasu" to ciekawa i prosta historia z elementami fantasy. Jest lekka i przyjemna, więc mile można spędzić z nią czas. Wydaje mi się, że to dobra pozycja dla nastolatek, ale mi też się podobała, dlatego czekam na kolejny tom.

Urzekła mnie ta książka, choć jest to raczej niepopularna opinia. Wiem, że ma swoje mankamenty, ale sam pomysł na historię jest interesujący.

"Córka lasu" to historia Ryann. Dziewczyna ma wkrótce rozpocząć studia, ale zabim.do tego dojdzie uczestniczy w integracyjnym wyjeździe do Londynu. W jednym z tutejszych pubów spotyka młodego barmana. Spotkanie to jest początkiem całej serii niepokojących zdarzeń . Okazuje się, że wszystko w co wierzyła dziewczyna, jest nieprawdą. Aby odkryć swoją tożsamość I rodzinne sekrety, Ryann musi udać się w podróż z dala od domu. Tylko gdzie ten dom właściwie jest? Jakie tajemnice odkryje dziewczyna? I kim jest nieznajomy młodzieniec, który nawiedza ją w snach? Przekonajcie się sami...
Kiedyś czytałam bardzo dużo fantastyki i ostatnio z przyjemnością do niej wracam. "Córkę lasu" czytało mi się bardzo przyjemnie. Autorka snuje opowieść powoli, nie spieszy się z odkrywaniem kolejnych sekretów - towarzyszyłam więc Ryann w jej wyprawie, tak jak ona nieco zagubiona I bardzo zaciekawiona. Zaintrygowała mnie główna bohaterka, bardzo chciałam się dowiedzieć, kim jest i co wydarzyło się w jej dzieciństwie. To pierwsza część cyklu - Autorka umiejętnie rozpaliła moja wyobraźnię, zaciekawiła, a kiedy akcja nabrała rumieńców - zostawiła z wielkim znakiem zapytania - ale jak to?
Może znalazłabym kilka niedociągnięć - przede wszystkim dość dużo powtórzeń, ale to drobne niuanse. Sama historia jest naprawdę wciągająca I ciekawa i bardzo czekam na ciąg dalszy.

[RECENZJA]
CÓRKA LASU
Autor: Justyna Chrobak
Wydawnictwo: Kufer
Premiera: 19.03.2018
Premiera ebook: 16.02.2023
Tom 1

CZY SEN MOŻE ZMIENIĆ NASZE ŻYCIE?

Cóż to była za historia! Chociaż nie jestem fanką fantastyki to jednak lubię historie pisane przez Justynę Chrobak i dlatego zdecydowałam się sięgnąć po CÓRKĘ LASU. Główna bohaterka Ryann to młoda dziewczyna, studentka, mieszka wraz z rodzicami, jest szczęśliwa i spełniona. Wkrótce jej życie wywraca się do góry nogami, a wszystko za sprawą tajemniczego mężczyzny. Dziewczyna z dnia na dzień musi porzucić swoją codzienność i przenieść się do tajemniczej krainy położonej w Norwegii. Na miejscu okazuje się, że to tutaj mieszkają przodkowie Ryann – jej prawdziwi rodzice i dziadkowie. Kraina Nesbero to magiczne miejsce zamieszkałe przez lud Rothodianów, w których żyłach płynie energia Wielkiego Drzewa. Są to ludzie lasu żyjący w zgodzie z otaczającą ich przyrodą i mają nadprzyrodzone moce. Spotkać tutaj można też Elfy dla których najważniejszy jest Wodospad oraz Skrzaty i Wielką Skałę.

Ryann jest mocno zdezorientowana, nie wie komu może zaufać, kto mówi prawdę, a kto kłamie. Dziewczyna nie akceptuje nowej rzeczywistości i chce jak najszybciej wrócić do swojego dawnego domu. Jednak jest ona bardzo ważna dla Rothodianów, ma wpływ na Wielkie Drzewo i konflikt z Elfami. Czy dziewczyna odnajdzie się w Nesbero? Czy jednak uda jej się wrócić do rodziców?

Początkowo nie wiedziałam czego mogę spodziewać się po tej historii, ale czytałam ją z dużym zaciekawieniem. Moim zdaniem jest to lekka fantastyka, doskonała dla osób rozpoczynających przygodę z tym gatunkiem oraz tych nie do końca przekonanych do tego typu literatury. Część akcji dzieje się w świecie ludzi, a dopiero później przenosimy się do tajemniczej krainy. Bardzo podobał mi się motyw drzewa oraz historia związana z pochodzeniem głównej bohaterki. Zakończenie mocno mnie zaskoczyło, a nawet pozostawiło z pytaniem: „Ale jak to?”. Autorka właśnie pracuje nad kontynuacją. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli na nią długo czekać. Z przyjemnością poznam dalsze losy Ryann. Dla fanów ebooków książka dostępna jest w tym formacie w nowym odświeżonym i poprawionym wydaniu. Myślę, że jest to książka z potencjałem i jest fajnym rozpoczęciem dłuższej serii. Autorce udało się również bardzo fajnie wpleść do fabuły motyw snów, który bardzo lubię.

[RECENZJA]
CÓRKA LASU
Autor: Justyna Chrobak
Wydawnictwo: Kufer
Premiera: 19.03.2018
Premiera ebook: 16.02.2023
Tom 1

CZY SEN MOŻE ZMIENIĆ NASZE ŻYCIE?

Z przykrością mogłabym określić „Córkę lasu” jako niewykorzystany (lub nawet zmarnowany) potencjał. Zapowiadało się naprawdę interesująco, a wykreowany przez autorkę zalążek magicznego świata przypadł mi do gustu. Widać, że autorka miała naprawdę ciekawą wizję tajemniczej krainy i jej osobliwych mieszkańców, dlatego tym bardziej szkoda, że nie rozbudowała tego wątku. Myślę, że cała historia bardzo by na tym zyskała ;)

Ogólnie mam wrażenie, że akcja jest bardzo nierówna. Zbyt dużo miejsca zajęły opisy, które nic nie wniosły do fabuły. Z kolei opis Nesbero, historia rodziny oraz pochodzenia Ryann oraz ważne dla fabuły momenty zostały niejednokrotnie potraktowane „po łebkach” i umieszone zaledwie na kilku stronach. Myślę, że to mocno ograniczyło potencjał całej książki, a szkoda, bo zapowiadało się bardzo dobrze.

Główna bohaterka – Ryann – mogłaby być naprawdę ciekawą postacią, gdyby tylko poświęcić jej więcej czasu. Niestety nastolatka kojarzy mi się z 1) ciągłym uciekaniem przed siebie (nawet jeśli nie zna obcej krainy i może wplątać się w niezłe tarapaty),2)zmiennym zdaniem i humorem oraz 3) z sennymi wizjami, które przez większość czasu niczego nie wnoszą do fabuły. Nie powiem, że nie lubię głównej bohaterki, bo jej charakter nie jest taki zły, tylko szkoda, że nie wiem zbyt wiele na jej temat. Jest raczej postacią przezroczystą, całkowicie neutralną.

Co do innych postaci – autorka skupiła się głównie na Peterze, Arnie oraz dziadku Ryann, władcy magicznej krainy. Do tego dochodzi Veik oraz Tjern, czyli postaci, które miały odegrać dużą rolę podczas wyboru tytułowej Córki Lasu. Podobnie jak w przypadku tajemniczego świata, autorka nie pogłębiała psychiki oraz zachowania tych bohaterów. Niby są gdzieś w tle, ale niewiele wnoszą do fabuły i trudno ich polubić.

Nie powiem, że zmarnowałam swój czas, bo bawiłam się dobrze. Mam jednak duże zastrzeżenia co do korekty i redakcji tekstu. Często zdania były wyrwane z kontekstu, powtarzały się po 2-3 razy na jednej stronie lub nie miały żadnego sensu. Oprócz tego ciągłe powtórzenia, które po pewnym czasie zaczęły mnie irytować. Brakowało również myślników, przez co nie wiedziałam czy dana postać coś mówi, czy może są to jej myśli. Gdyby brak korekty nie był tak uciążliwy, to nie czepiałabym się na siłę. Ale rażące błędy występujące co kilka stron to lekka przesada.

Niech mi ktoś powie, że będzie kontynuacja.... Jak to się mogło tak skończyć?? Polecam gorąco!

• Egzemplarz recenzencki
  • Recenzenckie
  • Book tour
  • Nowe serie

Dodaj cytat z książki Córka lasu