Wildwood

Okładka książki Wildwood Colin Meloy
Okładka książki Wildwood
Colin Meloy Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Kroniki Lasu (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Kroniki Lasu (tom 1)
Wildwood
HarperCollins
2011-08-30
2011-08-30
9780062024688

Okładka książki Oro Danuta (Dana) Łukasińska, Olga Sawicka
Oro Danuta (Dana) Łukas...
Okładka książki Katarzynka Patrick Modiano, Jean-Jacques Sempé
Katarzynka Patrick Modiano, Je...
Okładka książki Lekkie życie Barnabyego Brocketa John Boyne, Oliver Jeffers
Lekkie życie B... John Boyne, Oliver ...

Klimatyczna książka. Super bohaterowie, trochę humorku, smutku i wojny.

Klimatyczna książka. Super bohaterowie, trochę humorku, smutku i wojny.

Przykład podstawowych błędów, które współcześni pisarze/współczesne pisarki popełniają, pisząc książkę dla dzieci. Patetyczny styl- niektóre fragmenty mnie wręcz rozbrajały. Język nie sprawia, że to dobrze się czyta... W książce oprócz tego panuje chaos, wejść w pełni, współprzeżywać z bohaterami i uwierzyć w przedstawiany świat. Plus za ilustracje- tego często brakuje w książkach dla dzieci. Podobały mi się też pewne części zakończenia i podobieństwo do Piotrusia Pana.

Książka dla dzieci, ale myślę że spodoba się także starszym osobom (dla relaksu, lekkiej rozrywki). A wręcz docelowych adresatów może z lekka przerażać grubość książki, bowiem ma 540 stron. Ale mimo to czyta się ją bardzo przyjemnie i szybko. Akcja jest wciągająca, no może momentami przewidywalna. Aczkolwiek posiada parę trochę nieoczekiwanych zwrotów akcji. Ciekawym aspektem jest to, że częściowo jest pisana z dwóch (a nawet trzech) perspektyw - mamy tu perspektywę Prudencji oraz Kurta (na moment też Aleksandry). Występuję też pewnego rodzaju atmosfera tajemniczości, bardzo przyjemna zresztą.
Poza tym książka jest przepięknie wydana! Okładka jest wspaniała, tak jak i ilustracje wewnątrz (autorstwa Carson Ellis).
Serdecznie polecam!

Książka "Uroczysko" to pierwsza część serii, opisująca rozpaczliwe próby odzyskania brata przez Prudencję. Chłopiec trafia do tajemniczego miejsca - Uroczyska. Prudencja musi zmierzyć się z nowymi stworzeniemi, wyzwaniami i lękami. Autorka przedstawia czytelnikowi cały nowy świat, przepełniony magią i zdumiewającymi sytuacjmi. Cała książka pełna jest pewnej tajemniczości i atmosfery, która zachęca czytelnika do dalszego zagłębiania się w nią.

Super książka z sercem Baśnioboru. Polecam.

Super książka z sercem Baśnioboru. Polecam.

Jest to książka zdecydowanie dla młodszej widowni - ok 11-13 lat. Ja również dostałam ją na urodziny jakoś w tym wieku, jednak wtedy w ogóle nie czytałam tego typu książek, więc stała na półce i stała. Żałuję, że zaciekawiła mnie dopiero w wieku 16 lat. Kiedy tak stała na półce, pewnego wrześniowego dnia przypomniałam sobie o niej i przekartkowałam. Zauważyłam, że jest to wspaniale wydana książka z przepięknymi jesiennymi ilustracjami, a za oknem właśnie szła jesień...
Spróbuję adekwatnie ocenić tą książkę.
To niezwykle ciekawa historia wciąga nas w najdalsze części baśniowego i magicznego klimatu leśnego. Akcja rozgrywa się podczas jesieni, dlatego też serdecznie polecam właśnie na tę porę roku. Wiele do klimatu dają piękne ilustracje. W niektórych momentach jednak wolałam na nie nie patrzeć, bo moja własna wyobraźnia nieźle działała. Jedyna rzecz, która objawiała się z powodu czytania w zbyt 'późnym' wieku ( 16 lat) to to, że była nieco przewidywalna. Czasami mi się dłużyła, bo myślałam sobie "Dobra...Okej...Okej...Taaa i tak się nic nie stanie bo to przecież family friendly content..." To były jedyne rzeczy, które mi przeszkadzały. Jednak pomijając je - przedstawiona historia jest naprawdę interesująca. Osobiście w lekturach preferuję bohaterów 11-12 lat, tak jak w IT czy tutaj, niż nastolatków, którzy zwykle są... nawet nie będę się wypowiadać. Świat jest również bardzo ciekawy i tajemniczy. Z biegiem czasu zaczynamy ogarniać wszystkie krainy w Nieprzebytym Borze.
Krótko mówiąc - jest to idealna pozycja dla młodszych czytelników, jednak jako 16-latka również się zaciekawiłam. Teraz próbuję zachęcić moją siostrę (12.5) roku, żeby nie popełniła tego błędu co ja i przeczytała ją jeszcze w tym młodszym wieku :)

www.ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Dwunastoletnia Prudencja McKneel wiedzie całkiem zwyczajne i spokojne życie. Ma wspaniałą rodzinę i dobrze radzi sobie w szkole. Pewnego dnia rodzice powierzają Prudencji swojego małego synka pod opiekę. Dziewczynka, która jest dość dorosła jak na swój wiek, radzi sobie świetnie. Wykonuje domowe obowiązki i jeszcze zajmuje się braciszkiem najlepiej jak potrafi. Dochodzi jednak do nieszczęśliwego wypadku. Kruki porywają maleństwo z wózka i zabierają do Nieprzebytego Boru - dzikiego lasu w samym środku Portland. Prudencja, która boi przyznać się rodzicom do zdarzenia, wyrusza na poszukiwania ukochanego brata. Nastolatce będzie towarzyszyć jej kolega ze szkoły. Wyprawa, która z założenia miała być misją ratunkową, okaże się mieć głębszy sens.

"Uroczysko" jest niesamowite. To książka magiczna i piękna, a jednocześnie mroczna
i przerażająco niesamowita. Nie wiem, czy na pewno odpowiednia dla młodszych dzieci - raczej niekoniecznie. Może być ona dla nich zbyt skomplikowana, niezrozumiała i momentami może nawet zbyt straszna. Autor nie skąpi opisów okropności, nie waha się przed zabraniem swoich czytelników do świata wspaniałego, a jednocześnie pełnego niebezpieczeństw. Jedno jest pewne - funduje niezapomnianą przygodę.

Wydaje mi się jednak, że "Uroczysko" jest metaforą władzy, próbą wyśmiania i wskazania ludzkich wad, ślepego podążania za władzą. Wydaje mi się, że motyw władzy jest tu bardzo istotny jak na książkę skierowaną głównie do dzieci. To nie bajka. To świetna książka o magicznym, baśniowym wręcz klimacie, która zauroczy czytelnika w każdym wieku. Pełna zwrotów akcji, znakomitych przeżyć i fenomenalnych przygód.

Postawmy sobie jednak pytanie, czy ta książka jest warta swojej ceny? Obecnie można kupić ją za +/- 100 zł. I choć byłam do tego nastawiona sceptycznie, to po jej przeczytaniu muszę się do czegoś przyznać - myliłam się, książka jest tego warta. Przede wszystkim jest przepięknie wydana - twarda oprawa i liczne ilustracje, które pozwalają wczuć się w klimat powieści i tym nieco starszym - powrócić do czasów dzieciństwa, gdy nasze książki miały przeważnie więcej obrazków niż tekstu. Ilustracje w książce również są pierwszorzędne. Naprawdę dobra kreska.

Reasumując, "Uroczysko" warte jest każdej ceny. To świetnie wydana pozycja o osobliwej treści, która powinna zasilić biblioteczkę każdego, kto marzy o przygodach w niecodziennym miejscu. Dla fanów "Opowieści z Narnii" i "Serii niefortunnych zdarzeń" jest to pozycja obowiązkowa. Polecam.

Izabela Nestioruk

www.ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Książka przedstawiająca coś zupełnie innego na rynku wydawniczym mimo że może momentami przypominać "Opowieści z Narnii".

Piękna, delikatna, pełna miłości książka. Czy warto do niej zajrzeć? zdecydowanie. Stary czy młody i tak wiele nas jeszcze nauczy.

• Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Wildwood