The Beast Within: A Tale of the Beauty's Prince

Okładka książki The Beast Within: A Tale of the Beauty's Prince Serena Valentino
Okładka książki The Beast Within: A Tale of the Beauty's Prince
Serena Valentino Wydawnictwo: Disney Press Cykl: Disney (tom 2) Seria: Villains literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Disney (tom 2)
Villains
Disney Press
2014-07-22
2014-07-22
Serena Valentino

Uwielbiam produkcję Disneya więc jak zobaczyłam tą książkę musiałam ją kupić. Poznajemy historię księcia przed rzuceniem klątwy i zmienieniem się w Bestię. Dla mnie bardzo ciekawa tematyka. Bo historię pięknej i bestii znam na pamięć a tu dużo nowych wątków. Nie mogę się doczekać kolejnych dwóch książki z tej serii które były w pakiecie 🙂

Uwielbiam bajki i ich retellingi, więc musiałam przeczytać. Teraz z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że szkoda czasu na tę książkę. Jest to Piękna i Bestia opowiedziana z perspektywy Bestii. Sama historia by się jeszcze obroniła, gdyby była trochę bardziej rozbudowana. Brakowało mi tu opisów, bez nic trudno było wczuć się w klimat książki i ostateczne żadnego klimatu tu nie czułam. Wiało nudą i tylko czekałam na koniec.

Myślę, że to jedna z tych książek które każdy, jak tylko weźmie do ręki, nieważne ile ma lat i jak ją oceni, zrelaksuje się przy niej na dziesięć milionów procent. Siostrzyczki nadal są - i nie mogłam się posiadać ze zdumienia, że mogą mieć jeszcze jakąś siostrę. Sama książka niezwykle mi się podobała, i nie mogę przeboleć, że seria nie została wydana do końca w Polsce. Ale cóż - jak nie to nie - przeczytam po angielsku.

1907

OK, tej wersji nie znałam, choć ciekawi mnie to że tak dużo postaci jest ze sobą połączone. Bądźmy szczerzy w bajce była tajemnicza postać która Księcia zamienia w Bestie, ale żadne albo znikome źródła mówią kto to był. O dziwo, więcej pytań się pojawia po tym jak się o tej postaci dowiadujemy niż jej nie było.

Dziwny wykwit na ciele Disneyowskiego hegemona. Ja wiem, że to raczej dla młodzieży, i to chyba takiej młodszej, ale prawdopodobieństwo psychologiczne leży i kwiczy, a wymysły i dodatki, którymi Valentino inkrustuje historię Pięknej i Bestii, tylko zaciemniają obraz zamiast dawać jakieś nowe spojrzenie na tę historię.

Piękna i bestia z perspektywy księcia. W książce przedstawione są głównie wydarzenia przed przemienieniem księcia w Bestię, życie jakie prowadził oraz co sprawiło że został przeklęty i przez kogo. Czytelnik ma możliwość śledzenia wewnętrznej przemiany jaka zachodzi w księciu. Gratka dla fanów bajki i filmu.

Jedna z powieści z serii "Disney Villians", która pokazuje nam alternatywną wersję historii bajki, która wychowała nie jedno dziecko. Sam pomysł serii jest o tyle nowatorski, że poszerza naszą wyobraźnię co do tego, co niektórzy znają już na pamięć. "Piękna i Bestia" to jedna z Disneyowskich ikon. Wszyscy znamy historię o klątwie Księcia ale czy wiemy skąd się naprawdę wzięła?
Serena Valentino biorąc pod lupę Bestię, a raczej Księcia, opowiada nam historię, jako retrospekcje Bestii z momentu tuż przed przybyciem Belli na ratunek ojcu. Powieść jest przeznaczona zdecydowanie dla najmłodszych. Sam język, którym piszę pani Valentino jest najprostszy z możliwych i typowy dla bajek/baśni. Pozbawiony trudnych słów, a pobudzający wyobraźnię. Dlatego niby dla najmłodszych, ale dosłownie każdy mógłby przeczytać tą historię. Nie wymaga od nas niczego, poza odegraniem w głowie, po raz kolejny "Pięknej i Bestii", tyle że tym razem z innej perspektywy.
Wszystko zaczyna się od momentu, w którym Bella miała pojawić się na obiedzie z Bestią. Odmówiwszy Bestia wraca pamięcią do czasów sprzed przemiany w kudłatego stwora. Tu zaczyna się cała historia. Pojawiają się 4 wiedźmy - siostry. Spośród nich jedna udaje córkę świniopasa, z którą Książe (dzieci nie zwracają uwagi ale dlaczego Książe nie ma imienia?) się żeni. Gdy dowiaduje się o pozycji jednej z sióstr, gardzi nią i pokazuje swój prawdziwy charakter. Wtedy wiedźmy rzucają klątwę, która postępuje z czasem. Pojawia się kolejna wybranka, której miłość ma uwolnić od klątwy lecz nieodwzajemniona sprawia, że klątwa postępuje jeszcze szybciej. Książe kudłacieje zamyka się w zamku, wiedźmy psocą i powracamy do momentu gdy Bella "Nie chcę jeść? To nie będzie jadła w ogóle". Okazuje się że kolejne losy czyli napaść wilków na Bellę, tęsknota za ojcem, próba zabrania Maurycego do wariatkowa i w końcu natarcie Gastona na Bestię to wyniki zabawy wróżek.
Poznajemy jednak dobre serce jednej z wiedźm, niegdyś wzgardzonej przez Księcia. Ta, koniec końców, przyczynia się do odmiany rannego Księcia.
W bajce pojawiają się smaczki, których nie łatwo się spodziewać. Na sam początek przyjaźń Księcia z Gastonem. Zostaje zapomniana w skutku postępującej klątwy. Kolejnymi smaczkami, rozbudowującymi świat Disneya i jego istnienie samo w sobie, to wzmianki o Kopciuszku, czy powiązania wiedźm z Urszulą - postacią z "Małej Syrenki". Na marginesie Urszula ma swoją historię we wspomnianej serii, niestety do tej pory nie wydano jej w wersji polskiej.
Bestia i jego prawdziwa historia to przecudowne odreagowanie od wymagających książek. Super zabawa wyobraźni dla każdego dziecka - małego i dużego!

Nie bardzo wiem co tu napisać o fabule by nie zdradzać szczegółów, ale powiem, że książę miał swoje za uszami i nie bez powodu przemienił się w Bestię. Jego poddani nie byli niczemu winni ale i tak podzielili jego los. Są tu ukazane też sceny z bajki np. kiedy walczył z Gastonem na wieży pod koniec i już miał go rzucić w przepaść, ale przypomniał sobie coś, co mu na to nie pozwoliło. Bardzo zszokowało mnie ich powiązanie w przeszłości.

Zapraszam na www.wilczeczytanie.pl

Disney'owska"Piękna i Bestia" to bajka, którą potrafię oglądać bez końca. Zawsze zachwyca mnie tak samo i zawsze płaczę na zakończeniu. Jestem wielką fanką tej francuskiej baśni i znam prawie, każdą jej wersje ( nawet te tandetne niemiecko-austriackie filmy),nie mogłam więc odpuścić sobie przyjemności przeczytania tej opowieści. Widziałam ją w jednym z dyskontów, jednak duża czcionka i niewielki gabaryt przekonywały mnie raczej o tym, że jest to książeczka stricte dla dzieci, dlatego odłożyłam ją na później. Narzeczony widział, że ją oglądałam i tak za sprawą jego rączek znalazła się na mojej półce.

Fabuła:
Fabułę z bajki zna pewnie każdy, jednak zastanawialiście się co nasz wycofany i nerwowy Książę robił przed tym zanim stał się kiziastym Bestią? Poznajemy młodzieńca bardzo płytkiego, ale czego spodziewać się po przystojnym dziedzicu korony. Kocha polowania, piękne kobiety i napitki w gospodzie wraz ze swoim najlepszym przyjacielem (!) Gastonem. Kiedy porzuca swoją narzeczoną Kirke, tylko dlatego iż jest córką nic nieznaczącego Świniopasa, okazuje się że popełnił największy błąd swojego życia.
Na scenę wkraczają trzy wiedźmy, które sieją zamęt w jego życiu i okazuje się, że stoją za większością nieszczęść spotykających
Księcia/Bestie. Zakończenie tej historii zna każdy z nas. Żyli długo i szcześliwie. Jak jednak wyglądały czasy przemiany? Jak bardzo zepsucie dotknęło duszy naszego Księcia by stał się on Bestią?

''Czuł, że umiera. By jednak umrzeć, musiał najpierw żyć. A teraz, poznawszy miłość, Bestia mógł wreszcie powiedzieć, że żył.''
Kompozycja:
Bardzo duża czcionka sprawiła, że bałam się tej opowieści. Nie wiedziałam czy nastawiać się na coś młodzieżowego czy totalną bajkę dla dzieci. Byłam naprawdę mile zaskoczona kiedy trafiłam na sceny mroczne, krwawe i zupełnie nie pasujące mi do Disney'owskiej wersji tej historii. Ciężko do naszego bohatera zapałać jakąkolwiek sympatią czy współczuciem widząc jakim okrutnikiem był w młodości. Nie potrzebne były żadne klątwy by w którymś momencie sam stał się bestią. Próżnym władcą patrzącym tylko na powierzchowność, nie szanującym nikogo w swoim otoczeniu. Pierwsza część książki pochłania nas bardzo szybko, czcionka ułatwia czytanie nawet późnym wieczorem, tak więc pochłonęłam ją szybko do poduszki. Przyjemne opisy, nierozwlekanie się nad każdym zawijasem rezydencji. Dużym
ułatwieniem jest to, że w głowie postaci maja już jakiś kształt, ten nadany przez animatorów, nie musimy więc wysilać się by rysować obrazy w naszej wyobraźni. Książka jednak wyraźnie podzielona na tą ciekawszą i tą potraktowaną po macoszemu. W momencie pojawienia się Belli wszystko rozwiązuje się w przeciągu kilkudziesięciu stron. Wiem, że w domyśle to opowieść dla dzieci, ale ucieszyło by mnie pokazanie rodzącego się uczucia w chwilach które ominęła animacja. Kolejnym zaskoczeniem było dla mnie to jak sam Bestia dostrzegał klątwę. Dla niego zamek nie był budynkiem pełnym roztańczonej zastawy stołowej, był zimną pustą skorupą jego samotności. To pokazuje nam, że klątwa miała różne oblicza. Duży plus.

Ocena 9/10
Bardzo przystępna lektura do poduchy, myślę że można by poczytać ją dzieciaczkowi do snu, dawkowałabym może te drastyczniejsze sceny. Nie jest to typowe gore czy coś, sądzę, że w dzisiejszych grach jest więcej przemocy, jednak słowo pisane działa na mnie mocniej niż obraz. Nie nastawiajcie się jednak na rozbudowaną fabułę, kwieciste opisy i wielowymiarowe charaktery postaci. To tylko bajka i spójrzcie na nią z przymrużeniem oka.
Cudowne uzupełnienie historii z innej perspektywy. Polecam fanom baśni jak i animacji ze stajni Disney'a.

Zapraszam na www.wilczeczytanie.pl

Jest mi przykro, że ta książka była tak.... nudna. O słabym stylu chyba się wypowiadać nie będę.

• 2016

Serena Valentino Bestia. Prawdziwa historia księcia Zobacz więcej