Jak ugryźć mangę? Co bibliotekarz powinien wiedzieć o komiksie japońskim

Średnia ocen

4,6 4,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,6 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
138
132

Na półkach:

Nie spodziewałam się wiele po tej książce, ale miałam jednak nadzieję, że po 20 latach obecności mangi w Polsce młodzież jest w stanie stworzyć przynajmniej przyzwoitą publikację na temat tego, czym ogólnie jest komiks japoński i jak wygląda jego sytuacja w naszym kraju. Niestety, ta książka to jakieś kompletnie nieporozumienie. Napisana infantylnym językiem fana, który stara się bronić swojego ukochanego medium przed domniemanymi atakami ze strony laików, najeżona jest błędami zarówno rzeczowymi, jak i językowymi. Wstyd, aby wydawnictwo publikujące materiały do bibliotek - ostoi czytelnictwa i poprawnej polszczyzny - wypuszczało książkę chyba w ogóle bez jakiejkolwiek korekty. Pomijając liczne literówki i źle odmienione słowa w zdaniach złożonych, znalazły się tu nawet tak kuriozalne pomyłki, jak sztuka "składania orgiami" (s. 17) czy podana nazwa wydawnictwa Japonica Fantastica Polonica, zgodnie z treścią skracająca się do JPF (s. 22). Autorka nie zadała sobie trudu, by sięgnąć po odpowiednie źródła - w kwestii historii mangi w Polsce istnieje przecież może nieco przeterminowana, ale przyzwoicie opracowana książka Ewy Witkowskiej (w ogóle w tekście nawet nie przywołana),a w temacie rynku mangi w Polsce fenomenalnym (choć także nieco nieaktualnym) źródłem jest 13. tom "Zeszytów Komiksowych" - o którym autorka wprawdzie wspomina, ale widać, że poskąpiła 20 zł, aby do niego zajrzeć. Treść książki generalnie powiela utyskiwania fanów zamieszczane niegdyś w mangowych czasopismach - że komiks japoński oskarżany jest o szerzenie pornografii i okultyzmu, a uprzedzenia wynikają z niewiedzy. Autorka stara się bronić tego medium, ale czyni to bardzo nieudolnie i nieprzekonująco. Dla rodzica zaniepokojonego swastyką na grzbiecie mangi swojego dziecka wyjaśnienie "Nie znasz się na kulturze Japonii" nie będzie w żaden sposób uspokajające, w dodatku - trudno powiedzieć, czy na skutek ignorancji czy celowego działania - autorka zamieszcza w swojej książce stwierdzenia najzwyczajniej nieprawdziwe, takie jak chociażby to, że manga w Japonii nie wzbudza emocji ani nie jest oskarżana o głoszenie niemoralnych treści. Jeśli dodać do tych wszystkich zarzutów fakt, iż książka ta jest zwyczajnie droga (25 zł za 64 strony),czyni to ją pozycją zwyczajnie niewartą zainteresowania.

Nie spodziewałam się wiele po tej książce, ale miałam jednak nadzieję, że po 20 latach obecności mangi w Polsce młodzież jest w stanie stworzyć przynajmniej przyzwoitą publikację na temat tego, czym ogólnie jest komiks japoński i jak wygląda jego sytuacja w naszym kraju. Niestety, ta książka to jakieś kompletnie nieporozumienie. Napisana infantylnym językiem fana, który...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8
  • Chcę przeczytać
    3
  • 2018
    2
  • Ulubione
    1
  • Skośnookie - teoretycznie
    1
  • 2019
    1
  • Pożyczone
    1
  • Na studia.
    1
  • Stosik 2019
    1
  • JPN
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także