L'art de perdre

2017-01-01
2017-01-01
francuski
9782081395534

Opowieść o wyborach dyktowanych politycznymi realiami. Algieria i Francja połączone i rozdarte, jak rodzina, która stałą się bohaterem zbiorowym powieści. Różne wybory i odmienna motywacja, stopień zrozumienia własnego miejsca i nostalgia za światem, którego nie ma. Subtelność emocji i zrozumienie dla przeżyć bohaterów. Naprawdę pozytywne zaskoczenie.

Algieria należała do najstarszych posiadłości francuskich, jej podbój rozpoczął się w 1830 r., a już w 1873 r. otrzymała status kolonii. Poczucie wspólnoty narodowej zaczęło się budzić w Algierii w latach dwudziestych XX wieku

Federacja Radców Muzułmańskich, która powstała w 1930 roku, nawoływała do integracji z Francją na równoprawnych warunkach. Chciano między innymi, żeby Algierczycy otrzymali obywatelstwo francuskie, a także żeby w Algierii po II wojnie światowej ustanowić zgromadzenie konstytucyjne.
Oczywiście rząd francuski nie zgodził się na to.
1 listopada 1954 roku FWN ( Front wyzwoleńczy) przeprowadził pierwsze ataki na kolonizatorów. W 1962 roku Algieria odzyskuje niepodległość.

Namiastka powyższej historii jest po to, żeby choć troszkę przybliżyć konflikt francusko-algierski, o którym przyznam się szczerze nigdy wcześniej nie słyszałam i nie czytałam.
Autorka dość dokładnie opisuje podłoże konfliktu, jak i jego przebieg. Umiejscawia w nim dość dużą rodzinę Kabylów
(naród berberyjski, zamieszkujący głównie w północno-wschodniej Algierii )

Ali najstarszy z rodu jest weteranem II wojny światowej, z wielką galerią medali i orderów na piersi. Zasłużył się dla Francji, walcząc między innymi pod Monte Cassino.
Współcześnie zajmuje się hodowlą oliwek i wytłaczaniem z nich oliwy. Ma kolejną żonę, tym razem 14- letnią Jemmę, która nareszcie ma mu wydać na świat syna.
Doczekuje się dość licznego potomstwa, a między innymi pierworodnego Haima.

W 1962 roku, kiedy w Algierii robi się na prawdę bardzo niebezpiecznie Ali zostawia cały majątek i ucieka wraz z rodziną do Francji. Obóz Rivesaltes jest ich pierwszy miejscem pobytu. Ali rozczarowany, rozżalony, upokorzony sytuacją w której się znajduje popada w marazm. Prymitywne warunki w jakich mieszka z rodziną, brak podstawowych środków, rzeczy do życia, jedzenia powodują, że nie może się zaadoptować w "nowej ojczyźnie"

Autorka bardzo ciekawie i wnikliwie opisuje kolejne przeżycia, rodziny Kabylów. Dorastanie dzieci w nowych, zupełnie innych warunkach, zmaganie się z trudnościami, barierą językową, odrzuceniem ze względu na pochodzenie. Opisuje wszystko z perspektywy uchodźców, czyli tej mniej znanej nam na co dzień.

Oprócz wątku z lat odległych, czyli przełomu 1954- 1999, śledzimy kolejny dość ciekawy, aczkolwiek dla mnie już mniej interesujący wątek, niż ten dotyczący Aliego. Tu narratorem jest wnuczka Aliego, córka Hamida, Naima, absolwentka historii sztuki, którą ukończyła w Paryżu. Obecnie pracuje w galerii sztuki i na polecenie szefa, ma pomóc w realizacji wystawy dotyczącej artysty Lalli Fatmy N'Soumera, Algierczyka zamieszkującego we Francji. Niestety wiele jego dzieł zostało na terenach Algierii, w Tizi Wuzu.

Ciekawa Naima, która zawsze chciała poznać korzenie swojej rodziny wyrusza w niespodziewaną podróż do Algierii.

Rozpisałam się troszkę, ale ciężko było tak w kilku słowach choć troszkę przybliżyć tą zawiłą, długą, aczkolwiek bardzo interesującą historię. Autorka ponad 500 stron przeznaczyła na jej opisanie. Nierówna to opowieść, bo raz niezmiernie ciekawa, a kiedy indziej, wtedy gdy jesteśmy w bardziej współczesnych czasach bardziej monotonna, nużąca i czasami denerwująca.
Język którym posługuje się pani Alice jest prosty, wszystkie fakty przejrzyście opisane, więc raczej nie można w niczym się pogubić.

Pani Alice przybliżyła mi duży kawał nieznanej historii Algierii, ale również pozwoliła spojrzeć na wszystkie problemy oczami uchodźców. Tych prawdziwych uchodźców, całej rodziny. Zarówno dorosłych, ale również i dzieci, które nie raz cierpiały z powodu swojego pochodzenia, koloru skóry. Ukazuje jak kolejne pokolenia, a przynajmniej niektórzy ich członkowie nie chcą powracać do trudnej przeszłości. Tracą swoje korzenie, asymilują się w nowych warunkach, chcą żyć w spokoju.

"Sztuka tracenia" to opowieść pełna bólu, smutku, złości, wstydu, odrzucenia. Powieść, którą warto przeczytać.

Przeszło 500 stron bardzo dobrej sagi rodzinnej z akcją dziejącą się w Algierii i Francji. Powieść o kolejnych pokoleniach algierskiej rodziny, którą poznajemy w latach 50-tych. Na czele rodziny stoi Ali, który jest pełnym autorytetu dla rodziny i mieszkańców wioski biznesmenem posiadającym plantacje oliwek. Jest weteranem II wojny światowej, człowiekiem rozważnym i dumnym, którego najwyższą wartością jest rodzina i jej dostatek. Spokojne, pełne obfitości czasy niszczą wydarzenia zaczynające się w 1954 roku, kiedy to FWN rozpoczyna algierską wojnę o niepodległość. Rozpoczynają się pełne dramatyzmu wydarzenia, podczas których Ali i jego rodzina będą musieli opuścić ukochany kraj. Zaczną się dla nich lata upokorzeń i tułaczki, trafią do Francji gdzie obozy do uchodźców chyba tylko z nazwy są "tymczasowe". Nestor rodziny zacznie się rozpadać, kulić w sobie, nie będzie mógł zapomnieć o Algierii. Jego rolę zacznie przyjmować najstarszy syn Hamid, którego losy będziemy śledzić na dalszych stronach powieści. Hamid będzie reprezentował zupełnie inną postawę: on wyprze z siebie Algierię, wyprze swoją przyszłość. Bo "Sztuka tracenia" to powieść o tym, jak kolejne pokolenia radzą sobie z emigracją. To książka o oddalaniu się od siebie dwóch światów i dwóch pokoleń. To powieść o niezrozumieniu, złości i wstydzie. Doskonale pokazuje jak w trudnych warunkach reagujemy na sytuacje, które nas dotykają: poddaniem się, milczeniem, próbą utrzymania twarzy mimo niezgody na to, co nas spotkało. Ilu ludzi, tyle wewnętrznych historii... Powieść biegnie przez lata, a my poznajemy kolejnych bohaterów. Ostatnią, z którą się zżyjemy podczas lektury, jest wnuczka Ali'ego i córka Hamida, Naima, która żyje życiem paryżanki i na pierwszy rzut oka nie zastanawia się nad historią swojej rodziny. Jednak w głębi duszy cały czas jest w niej potrzeba zgłębienia przeszłości dziadka i ojca. Przypadkowe spotkanie z starym artystą sprawia, że to co do tej pory było w niej głęboko zakopane, teraz wypłynie na powierzchnię. Naima chce wiedzieć, pyta, czyta, w końcu odwiedza Algierię, kraj swoich przodków. Czy to jeszcze jej kraj? Czy może ona nie ma już z nim nic wspólnego? Na te i na wiele innych pytań odpowiada "Sztuka tracenia", powieść, która zaciekawia, skłania do rozmyślań. To też powieść, która czytelnikowi nieznającemu historii Algierii pozwoli ją w jakimś stopniu poznać i choć trochę zrozumieć.

Powieść Alice Zeniter czyta się bardzo przyjemnie. Dzięki podzielonej fabule na kilka części, z których każda dotyczy kolejnego pokolenia, podróżujemy w czasie, przemieszczając się pomiędzy Algierią i Francją. Dodatkowo opisanie losów kabylskiej rodziny przekłada się na obraz kolonialnej przeszłości Francji, co stanowi walor poznawczy.

Cała opinia na www.naczytniku.com

Cała opinia na www.naczytniku.com

"Szukanie korzeni mgły"
W bardzo dużym uproszczeniu: "Sztuka tracenia" to opis losów trzech pokoleń kabylskiej rodziny, dla której punktem krytycznym stała się wojna algiersko-francuska. Teoretycznie nie ma tu nic nowego - losy zwykłych ludzi uwikłane w tryby Historii, która zmienia je diametralnie. Ale powieść jest też swego rodzaju egzegezą zjawisk stanowiących spadek kolonialnej przeszłości Francji, które wpłynęły na jej obecną rzeczywistość, opowiedzianych z punktu mikro - na przykładzie jednej rodziny.
Bardzo żałuję, że do tej pory to jedyna powieść Alice Zeniter przetłumaczona na język polski. Jest jakiś spokój i ciepło w sposobie pisania autorki, który zakorzenia czytelnika w opowieści tak jakoś od niechcenia i opowieść płynie.
Bardzo polecam.

"Szukanie korzeni mgły"

„W sztuce tracenia nie jest trudno dojść do wprawy...” Elizabeth Bishop

„Sztuka tracenia” - piękna podróż... ku wolności. Ale, aby osiągnąć liberté najpierw trzeba odbyć podróż do „korzeni”. Podróż niełatwą, bo obwarowaną murem milczenia. Podróż konieczną, bo jaka by nie była przeszłość przodków, wiedza o nich pozwoli odkryć własną tożsamość i odnaleźć wewnętrzny spokój.
W podróż wolności udaje się Naima, odkrywa losy rodziny uwięzionej w przeszłości i zawieszonej między Algierią i Francją, to emigracja i integracja, to losy splecione z historią tych krajów.
„Nie jest pewna, czy robi coś złego: korzysta z własnej wolności, myśli sobie, i zadaje kłam słownikowi, co jest poniekąd upajające. Zamiast podążać śladem ojca i dziadka, buduje może własną więź z Algierią, więź, która nie będzie wynikała z konieczności ani korzeni, ale będzie oparta na przyjaźni i przypadkowości.”
Opanowuje „sztukę tracenia”, „jest w ruchu, idzie dalej”.
Polecam

„W sztuce tracenia nie jest trudno dojść do wprawy...” Elizabeth Bishop

O wojnie w Algierii mówi się wciąż mało albo nic. Historia współczesna, którą słabo się zna, którą w szkole przerabia się po łebkach tuż przed maturą. Alice Zeniter odtwarza świat dziadków Alego i Yemy, których wojna zastała w Algierii francuskiej, by następnie wypluć ich na statek z uchodźcami z własnego kraju, potem do obozów przejściowych, które stały się domem na długie lata i w końcu do betonowych przedmieść, gdzie spędzili resztę życia, nigdy nie nauczywszy się pisać (Ali) i mówić po francusku (Yema0. Jest ich syn, Hamid, który uciekł razem z rodzicami i który nie chce pamiętać niczego, co było w dzieciństwie. Jest i Naima, wnuczka Alego, córka Hamida, która pracuje w galerii sztuki w Paryżu i wierzy, że Algieria wcale jej nie dotyczy...
Literacko książka jest dość nierówna, fragmenty czyste i prawdziwe przeplatają się z całkiem średnimi.

• Algieria
  • Literatura francuska