Uwikłany

Włodzimierz Malczewski Wydawnictwo: Novae Res kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2018-01-01
2018-01-01

Ciekawie podjęty temat. Znamy go z Internetu i telewizji, gdyż nie raz podsłuchiwano polityków i biznesmenów. Teraz mamy aferę z Pegasusem i mam nadzieję, że Malczewski przełoży ją na powieść.
A fabuła książki jest niesamowita. Paweł, barman i dziennikarz wikła się w aferę, w której umoczeni są politycy, służby specjalne - CBA i gangsterzy wywodzący z Wojskowych Służb Informacyjnych. Zamarzyły mu się wielkie pieniądze i władza, a podsyca je Maurycy - major, a może generał służący w WSI. Paweł nie może się odnaleźć w świecie polityki, przestępstw, morderstw. Ucieka w marzenia o dziewczynie z Indii i jedynym odważnym czynem, na jaki się zdobywa, jest ucieczka do rzeczywistego Bangalore, miasta w Indiach.
Fascynująca opowieść o młodym człowieku, który nie może się odnaleźć w polskiej rzeczywistości, w Polsce rządzonej przez cynicznych polityków, powiązanych z gangsterami i mającymi za sobą skorumpowanych prokuratorów i sędziów.
Czy ucieczka Pawła była dobrym rozwiązaniem? Nie wiem. A czy mógł podjąć z nimi walkę? Może chciałoby się innego zakończenia, ale obserwując polską politykę, nie widzę takiej możliwości. Wrażliwy i inteligentny młody mężczyzna, nie był w stanie przeciwstawić się systemowi.
Powieść napisana z niebywałą lekkością, autor świetnie operuje słowem, dająca wiele do myślenia. Oceniam ją na 8-9, ale za postać Pawła (wspaniała scena, gdy chce się zapić na śmierć) daję jej 10 punktów.
Polecam gorąco "Uwikłanego" autorstwa Włodzimierz Malczewskiego.

Inspiracją do napisania tej książki była dla Włodzimierza Malczewskiego głośna w swoim czasie afera podsłuchowa, która de facto zmiotła rządzącą wówczas formację polityczną. Potwierdziła się zasada, że najlepsze scenariusze pisze samo życie, chociaż w szczegółach fabuła jest oczywiście fikcją literacką.
Autor opowiedział tę historię niejako od kulis. W roli głównego bohatera i zarazem narratora obsadził barmana skłonionego do udziału w tej operacji obietnicą dużych pieniędzy i władzy. Bardzo szybko przekonał się, że nie ma odwrotu od podjętej przez siebie decyzji, a jego mocodawcy nie cofną się przed niczym dla wyegzekwowania warunków umowy.
Oprócz afery podsłuchowej jest tu cała masa nawiązań do rzeczywistych wydarzeń. Warto podkreślić, że autor robi to w dyskretny sposób, niejako mimochodem, ale na tyle czytelnie, żeby czytelnik nie stracił poczucia realizmu.
Okazuje się, że nawet przy użyciu prostych środków, bez szokowania makabrycznymi opisami można zbudować napięcie i przykuć uwagę czytelnika. Malczewski robi to jakby od niechcenia, ale jakże skutecznie. Na przykład scena, w której dochodzi do konfrontacji między agentami CBA i mocnymi ludźmi poprzedniego systemu, robi duże wrażenie i zapada w pamięć.
Moja ocena byłaby wyższa, gdyby nie wątek hinduski, który nijak mi nie pasował do ogólnej koncepcji tej powieści.
Nie zmienia to faktu, że powieść zaspokoiła moje oczekiwania i jeśli ktoś lubi taka tematykę, to na pewno nie będzie zawiedziony.

Autor opowiedział tę historię niejako od kulis. W roli głównego...

Czytając tę powieść od początku miałam wrażenie, że gdzieś już słyszałam coś zupełnie podobnego. Owszem, chyba wszyscy kojarzą słynną aferę dzielenia Polski przy stolikach w restauracji „Sowa i Przyjaciele”. Fabuła powieści Malczewskiego utrzymana jest w temacie bardzo pokrewnym, jednak autor potrafi zaskoczyć i zelektryzować swoim zakończeniem, że czytelnik zastanawia się, czy to co czytał, to jednak prawda, czy fikcja. Mamy tutaj wręcz plejadę podejrzanych bohaterów, typów spod tzw. ciemnej gwiazdy i jednego skromnego dziennikarza, który dorabiając sobie do niewielkiej pensji w restauracji staje się pośrednim świadkiem interesujących wyznań klientów, którym zazwyczaj język rozwiązuje się po odpowiedniej dawce alkoholu.

Bohater Malczewskiego zostaje nieświadomie postawiony w sytuacji bez wyjścia awaryjnego. Podsłuchiwanie gości w pokojach dla Vip-ów nie należy wcale do bezpiecznych. Jednak tylko on ma możliwość dokonać tego w sposób dyskretny, jako pracownik. owej restauracji. Zgromadzone materiały przekazuje obcemu człowiekowi. Ich treść jest zaskakująca i zadziwiająca. Autor wykorzystał realną aferę, by zbudować swoją fabułę, ale okraszając ją typowymi dla dziennikarskiej branży newsami. Czy Paweł będzie umiał odnaleźć się w tej zawiłej sprawie, dziwnym układzie, w którym niejako stał się stroną? Czy jego zmysł dziennikarski, niespełnione pragnienie zostania wielkim, sławnym pisarzem wreszcie zmaterializuje się? Przecież, gdyby jawnie wykorzystał te wszystkie zwierzenia polityków, agentów CBA, a nawet pewnej pani posłanki, to wyszłaby z tego niezła książka.

Jedno jest pewne, nuda Wam niegroźna. Autor wszystko zastosował w odpowiednich proporcjach. Wciąga od samego początku, intryguje tematyką, zaciekawia znakomicie wykreowanym portretem psychologicznym swojego bohatera. Paweł mimo posiadania rodziny jest człowiekiem niezwykle samotnym. Ewidentnie nawet zagubionym. On w pewnym momencie znajdzie się w dosyć patowej sytuacji, nie będzie umiał podjąć właściwej decyzji. Ale autor nie pozwala mu się roztkliwiać, czy dzielić włosa na czworo. Czy ten dziwny układ wyjdzie mu na dobre?

Surowa polityka, ciemne interesy, intrygi, potoczny język i wyraziści bohaterowie, którym autor ułożył wymowne życiorysy. Malczewski wie, na czym opiera się i funkcjonuje ten świat i sugestywnie pociąga za odpowiednie sznurki, co czyni Jego powieść dosadną, nietuzinkową, opartą na prawdziwym życiu. Zaskakuje i trzyma w napięciu.

Szczerze polecam!

"Informacja jest cenną rzeczą... Prawda będzie taka, jaką my podamy."

Męska odsłona thrillera, mroczne zależności, brudne interesy, powab instynktów. Dać się złapać w sidła przestępcze, to jedno, ale samemu dążyć do utraty kontroli nad własnym życiem, to drugie. Poznajemy zakulisowy sekretny świat mediów, polityki i biznesu, a w nim hazardową próbę wybicia się ponad przeciętność.

Interesujące i intrygujące studium mrocznych zależności, w które człowiek wikła się, świadomie zagłębia w ciemne strony ludzkiej natury, i choć w opisywanej historii nie mają one odwołań do zbrodni, ale do przekraczania granic świata przestępczego już jak najbardziej tak. Z jednej strony znudzenie stagnacją codzienności, sfrustrowanie brakiem wymiernego sukcesu życiowego i zawodowego, a z drugiej pogoń za pozorną ekscytacją, blaskiem podniecenia, pragnieniem jak najszybszego złapania wygranej w niepokornym przeznaczeniu, pójścia na skróty w loterii życia.

Głównym bohaterem powieści jest młody dziennikarz, dorabiający jako barman w restauracyjnym barze znanym elitom stolicy. Człowiek z nadszarpniętym kręgosłupem moralnym, goniący za przyjemnościami, skonfliktowany wewnętrznie i wyjątkowo podatny na manipulacje. Miota się emocjonalnie tłamszony konfrontacją między tym, o czym zawsze marzył i na co liczył w życiu, a tym, co faktycznie zdołał osiągnąć. Mierne perspektywy na przyszłe dokonania skłaniają go do pójścia drogą na skróty. Wkracza w skomplikowany układ mający zapewnić ożywienie w rutynie, triumf nad słabościami, dobrobyt i posłuch w oczach innych. Jednak od współzależności, której się poddaje, nie ma już odwrotu, nie jest łatwo zmienić obrany kierunek.

Przyjęta niemoralna propozycja z każdym dniem staje się coraz większą pułapką jego duszy, coraz mocniej zapętla się, osadza na jego sumieniu, wprowadza w stan bezsilności i braku możliwości oswobodzenia. Zastanawiający jest mechanizm wyrzekania się samego siebie, obsadzenia w głównej roli w dochodowych wizjach, obietnicach władzy, pogoni za omamami i mrzonkami. Bezwolne osaczanie się w niemożliwej do wyplątania sytuacji, bierne przyglądanie się złowrogim wydarzeniom i niepokojącym incydentom, narażanie się na niepotrzebne ryzyko i niebezpieczeństwo. Przygoda czytelnicza z dreszczykiem, wydawałoby się fikcja, a jednak jak wiele w niej odniesień do faktów. Dobrze mi się ją czytało, ciekawa kluczowa postać i jej rozterki.

bookendorfina.pl

"Informacja jest cenną rzeczą... Prawda będzie taka, jaką my podamy."

• Ebook do kupienia
  • Rekomendacja :)