Zrobieni

Czerwone i Czarne
2018-03-14
2018-03-14
kobieta lekarz uroda medycyn

Okładka książki Dziewięć rozmów o aborcji Krystyna Romanowska, Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin
Ocena 7,3
Dziewięć rozmó... Krystyna Romanowska...
Okładka książki Radości z kobiecości Nina Brochmann, Ellen Støkken Dahl
Ocena 7,4
Radości z kobi... Nina Brochmann, Ell...
Okładka książki Jasnowidz na policyjnym etacie Krzysztof Jackowski, Krzysztof Janoszka
Ocena 6,6
Jasnowidz na p... Krzysztof Jackowski...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Po książkę sięgnęłam z czystej ciekawości. Jako osoba związana z branżą beauty jestem w ciężkim szoku, że ktokolwiek był w stanie wydać książkę, która jest pełna błędów merytorycznych. Dodatkowo sam autor jest bardzo stronniczy.

Książka dość dokładnie opisuje sytuację medycyny estetycznej w Polsce, jednak uważam, że nie była do końca obiektywna. Sporo jest tutaj lekarzy wymienionych z nazwisk i przedstawianych jako autorytety, z opiniami których trzeba się liczyć, sporo jest też miejsca poświęconego krytyce kosmetyczek. Tutaj dziękuję autorowi za przestrogę, nie zdawałam sobie sprawy z tego jak to jest faktycznie prawnie rozwiązane i jakie jest ryzyko, jednak wiem też, że sporo pacjentek z bliznami po lekarzach ratuje się u kosmetyczek więc uważam, że zabrakło jednak miejsca na krytykę też drugiego środowiska, które też często umywa ręce od powikłań. Brakowało mi też większej ilości historii pacjentów czy też informacji o innych zabiegach, ponieważ książka skupia się w zasadzie tylko na wypełniaczach.

Na pewno czyta się bardzo szybko.
Książka napisana trochę w stylu artykułu z działu urodowego kobiecego magazynu.
Dość obiektywna, chociaż nie brakuje ukrytych reklam na większości stron tej pozycji. Takie głaskanie po główkach znanych lekarzy. Rozumiem, że to było konieczne, bo w innym wypadku żaden lekarz nie zgodziłby się na współpracę i "podglądanie" swojej pracy.
Po książkę sięgnęłam jak po ciekawy reportaż, nie myślałam wcześniej o poprawianiu urody. Co ciekawe po lekturze zaczęłam się zastanawiać czy na pewno czegoś nie potrzebuję. Widać reklama działa.
Duży plus za ukazanie niebezpieczeństwa, jakie grozi klientom kosmetologów, którzy ryzykują zdrowiem poddając się inwazyjnym zabiegom wykonywanych przez niemedyków. Wprowadzanie implantów, jakimi są wypełniacze, wykonywanie iniekcji z kwasu botulinowego przez osoby bez żadnego medycznego wykształcenia nie może być bezpieczne. Przed lekturą nie zdawałam sobie sprawy z niedoprecyzowanego prawa w tej kwestii i byłam pewna, że osoby, które to wykonują są medykami.
Poza reklamami książkę oceniam jednak pozytywnie, można poznać ten "biznes" od kuchni.

Na pewno czyta się bardzo szybko.
Książka napisana trochę w stylu artykułu z działu urodowego kobiecego magazynu.
Po...

Bardzo obiektywny reportaż na temat różnic w zabiegach wykonywanych przez lekarzy i kosmetyczki czy kosmetologów. Kto z nich zrobi to lepiej? Stomatolog, który zrobił szkolenie z zakresu medycyny estetycznej? Czy może jednak kosmetyczka, która mimo wszystko o skórze wie trochę więcej niż w/w stomatolog? Z pewnością najlepszym wyborem jest chirurg plastyczny... Ale czy na pewno? Czy lekarz potrafi dla dobra pacjenta zniechęcić do zabiegu? Czy ważniejsze są pieniądze z kolejnej wykonanej operacji plastycznej bez względu na niepożądane skutki pooperacyjne? Ciekawa pozycja nawet dla tych, którzy nie planują nic poprawiać chirurgicznie :-) Polecam.

Sięgnęłam po tą książkę z ciekawości, ale ze smutkiem stwierdzam, że była ona dla mnie zbyt szczegółowa. Trochę się męczyłam. Treści było zbyt wiele i nie w takiej formie jakbym sobie je wyobrażała.

Jednakże, aby być obiektywnym to powiem, że było kilka momentów, które czytałam z zaciekawieniem.

Autor rozkłada na czynniki pierwsze sytuację medycyny estetycznej w Polsce. Opisuję historię ludzi, którzy skorzystali z zabiegów, ich wewnętrzne rozterki nad swoim wyglądem i uzależnienie się od ich regularnego, często już niepotrzebnego, wykonywania (i to chyba było najbardziej intrygujące).

Ponadto książka jest pełna nazwisk, wydarzeń z dokładnymi datami, medialnych i prasowych doniesień dotyczących pozwów, badań i zabiegów. Wszystko jest skrupulatnie i obszernie opisane. Można powiedzieć, że informację podane są w przystępny sposób. Napisana jest prostym językiem, opiewa o wiele trafnych przykładów, ale wciąż sporo teorii, której raczej nie byłam w stanie przetworzyć.

Autor rozkłada na czynniki pierwsze sytuację medycyny estetycznej w Polsce....

Cześć i czołem!

Ostatnio trafiłam na reportaż o medycynie estetycznej, który postanowiłam kupić. Chwilę minęło, zanim znalazłam czas go na spokojnie przeczytać, ale oto i jest recenzja...

W czerwcu 2015 roku amerykański tygodnik "Time" napisał, że tak jak chciała natura, wyglądają teraz i starzeją się już tylko najbiedniejsi oraz najbardziej uparci. I powiem Wam, że coś w tym jest. Dziś nie ma już ludzi brzydkich. Są tylko biedni. Nie ukrywam, że gdyby było mnie stać zrobić coś ze swoimi kompleksami, to na pewno bym to zrobiła. Poprawiłabym to i owo. Nie do przesady oczywiście, bo można się uzależnić i właśnie na Instagramie często widzimy tego dowody. Osobiście znam dziewczyny mniej więcej w swoim wieku - natura obdarzyła je ogromną urodą - które się niszczą. Wstrzykują sobie botoks w każdy zakamarek twarzy i przykro się na to patrzy. Ja rozumiem, że na starość człowiek może zechcieć oszukać czas, odmłodnieć... Ale żeby w tak młodym wieku już tak sobie kaleczyć twarz...
Autor prowadzi nas po najróżniejszych klinikach, warsztatach medycyny estetycznej, ale ciągle towarzyszy mu - i zarazem nam, czytelnikom - jedno pytanie: Czy medycynę estetyczną na pewno można nazywać medycyną? W końcu nie trzeba być lekarzem, ani robić specjalizacji, aby wykonywać tego typu nieinwazyjne zabiegi. W dzisiejszych czasach robią to kosmetyczki albo ktokolwiek inny, komu się tego zachce. Chociażby Esmeralda Godlewska, która jeszcze niedawno reklamowała się w social mediach.
Dzięki książce "Zrobieni..." poznajemy również anonimowe historie osób, które korzystały już z tego typu usług - czy to jednorazowo czy wręcz "nałogowo". Poznajemy też i lekarzy, a nawet i nie-lekarzy, którzy się tym zajmują.

Jeśli o mnie chodzi, w pewien sposób książka ta otworzyła mi oczy na to, jaką krzywdę człowiekowi może tak naprawdę wyrządzić owa medycyna estetyczna. Istny paradoks, czyż nie? Ma poprawiać i poprawia - tymczasowo. Bez powtarzania większości zabiegów, nie utrzymamy "piękna", jakie nam dają. A po nałogowym ostrzykiwaniu się, gdy zachce nam się detoksu... no cóż. Te wszystkie mniej i bardziej popularne wypełniacze naciągają skórę. Wyobraźcie więc sobie, jak będzie ona wyglądała po zaprzestaniu tych czynności. I starszym ludziom nic złego nie grozi, w końcu i tak mieliby już masę zmarszczek. Ale pomyślcie o tych właśnie młodych osobach, które może kiedyś przejrzą na oczy i zrezygnują z tego typu zabiegów. Chwilę byli piękni, a teraz będą 20 lat starsi z wyglądu.

Książkę ogólnie polecam, choć momentami niepotrzebnie niektóre opisy się ciągnęły. Ale reportaż pozwala dostrzec tą całą medycynę estetyczną z nieco innej, fachowej strony.

Bookstagram: http://www.instagram.com/strazniczka_ksiazekx/

Cześć i czołem!

Spodziewałam się czegoś innego. Jakichs porad, przestróg itp. A dostałam opis konfliktu "kosmetyczka/kosmetolog-lekarz" oraz "jak wyglądają statystyki zabiegów chirurgicznych"...albo czegoś nie zrozumiałam:)

Książka była dobra. I tyle. Nic więcej bo o sytuacjach i zdarzeniach w niej opisanych możemy bez większego problemu przeczytać na pierwszej lepszej stronie internetowej. Wiemy o kosmetyczkach i fryzjerkach, które wykonują różne bardziej lub mniej inwazyjne zabiegi na skórę (a nie powinny). Wiemy, że fakt udania się do kliniki estetycznej nie jest niczym nadzwyczajnym, coraz więcej osób traktuję taką wizytę jak wyjście do sklepu (i to już wiadomo od dłuższego czasu). Wiemy o błędach lekarza lub "pseudolekarza", które potem doświadczona osoba starała się naprawić. Naprawdę dużo rzeczy z tej książki wie zwykły, przeciętny obywatel, więc jeśli ktoś szuka pozycji, która naprawdę otworzy mu oczy na medycynę estetyczną w Polsce to tej książki bym nie poleciła.

Nie ma tu zbyt wiele wiedzy. Przedstawione są historie kobiet, które skorzystały z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Z nich można wyciągnąć wnioski, ale doczytać gdzie indziej, jeśli ktoś nie był na konferencjach, nie czytał innych książek.

Dobra książka, na prawdę sporo można się dowiedzieć o medycynie estetycznej w Polsce.
Nie zdawałam sobie sprawy z wielu rzeczy jakie ludzie robią sobie z twarzami i nie tylko.

Dodaj cytat z książki Zrobieni