Rosarote Nachrichten

2013-05-16
niemiecki
9783596191734
Andrea Fischer, Susanne Aeckerle
rodzina zycie rodzinne trudne dziecinstwo neuroza demencja starcza uposledzenie umyslowe

Okładka książki Magia Bożego Narodzenia Mary Ellen Carter, Terri Dulong, Cathy Lamb, Fern Michaels
Magia Bożego N... Mary Ellen Carter, ...

Jezeli kiedykolwiek ta ksiazka zostanie przetlumaczona na jezyk polski i tlumacz nie sknoci tlumaczenia, goraco ja Wam polecam. Bedziecie przy niej smiac sie i plakac, w miare czytania bedzie Wam coraz bardziej cieplo na sercu, i nigdy tej ksiazki nie zapomnicie.
Kto zna angielski, moze przeczytac oryginal pt. "Henry´s Sisters".
Tylko prosze nie zrazac sie pierwszymi 30-ma stronami: jedna z glownych bohaterek pali swoje desu na balkonie, klnie wulgarnie jak szewc, a poniewaz jej przygodny znajomy na jedna noc niedostatecznie szybko wylazi z jej lozka - wylewa na niego wiadro zimnej wody! Slowo daje, gdybym wziela te ksiazke w reke w bibliotece albo ksiegarni i zaczela czytac pierwsze strony na probe, odlozylabym ja napewno! I wiele bym stracila.
Trzy siostry i uposledzony brat zyja z matka w dziecinstwie w strasznej biedzie, ktora odciska sie pietnem na ich zyciu doroslym - kazda z nich ma jakies tiki, zachowania odbiegajace od normy. Kontakt z matka po takim dziecinstwie tez nie jest najlepszy. Ogniwem spajajacym jest uposledzony brat, ktory wszystkich kocha. To w jego obronie staja wszystkie trzy siostry i matka, jezeli konieczne - walczac nawet na piesci. Kiedy te siostry poznajemy, sa juz dorosle, kazda ma swoj zawod, a matka wzywa je do powrotu do domu, bo sama musi isc na operacje serca do szpitala. Siostry maja sie zajac w tym czasie bratem i chora na demencje babcia. Powoli poznajemy w retrospekcjach ich dziecinstwo i zaczynamy stopniowo rozumiec, dlaczego jedna z siostr nie jest zdolna do trwalego zwiazku, tylko do przygod na jedna noc, dlaczego druga liczy wszystkie przedmioty wokol, kiedy jest zdenerwowana, doceniamy uposledzonego brata, ktorego milosc do ludzi z otoczenia powoduje, ze nagle po tylu uprzedzeniach akceptuja nie tylko jego, ale i cala jego rodzine, nie cieszaca sie dotad najlepsza opinia. Zakonczenie nie jest latwe, a mimo to serce topnieje od cieplych uczuc jak lody w upale. Wszystkiego nie zdradze, bo to bylby spoiler ;-) Cala ksiazka jest jedna wielka pochwala rodziny, wiezi rodzinnych i ogromna lekcja tolerancji dla innych. Jezeli napotykamy ludzi, ktorych zachowania wydaja sie nam niezrozumiale, pamietajmy o tym, ze nie wiemy, jakie doswiadczenia zyciowe ich uksztaltowaly. Uwazam, ze jest to najlepsza ksiazka tej autorki.

Kto zna angielski, moze przeczytac oryginal pt. "Henry´s Sisters".
Tylko prosze nie zrazac sie pierwszymi 30-ma...

• Bede do niej wracac
  • Obcojezyczne