Chanson douce

2016-08-18
francuski
9782070196678
Inne

"Suchy i bezlitosny styl autorki"...no właśnie to z nim mam najwięcej problemów. Ten styl w połączeniu z narracją w czasie teraźniejszym (w moim mniemaniu dopuszczalny jedynie w instrukcjach obsługi oraz w sesjach gier rpg),a także irytująca postać Myriam - skutecznie obniżyły przyjemność z czytania tego "bestsellera". Ale nie zaprzeczę, kryje się w "Kołysance" ciekawa historia, sporo ciekawych spostrzeżeń autorki na różne tematy międzyludzkie, które jednak w końcówce przechodzą w bełkotliwe majaczenie burząc strukturę historii, ostatecznie nie zapewniając mi satysfakcjonującego finału

Dobrze napisana. Choć nie do końca przekonało mnie "wyjaśnienie" zachowania niani - nie do końca "tłumaczyło się" jej wcześniejszymi zachowaniami. Więc albo Autorce zabrakło głębi psychologicznego wyczucia, albo mi - nie wykluczam ;) - zrozumienia.

Niepokojąca. Społecznie klaustrofobiczna. Świetna.

Niepokojąca. Społecznie klaustrofobiczna. Świetna.

„Kołysanka” Leili Slimani to opowieść o macierzyństwie i o tym co dzieje się, kiedy kobieta wybiera zawodową „niezależność” i finansową „samodzielność”.
Myriam główna bohaterka książki nie chce być tylko żoną i matką i mimo oporu świetnie zarabiającego męża chce wrócić do pracy. Zatrudnia więc „matkę zastępczą” opiekunkę do dzieci.
To jest zaledwie zalążek, początek opowieści o macierzyństwie, społecznych rolach współczesnych kobiet i o tym, czy zona i matka może zostać „kobietą niezależną”? A nawet, jeśli może i zdecyduje się na przełamywanie macierzyńskich tabu to, jaki koszt będzie musiała ponieść w zamian?
„Kołysanka” Leili Slimani to jedna z moich ulubionych powieści ostatnich lat. Wracam do niej regularnie i nadal znajduje w tekście nowe odkrycia i wielkie zaskoczenia. Czytajcie. Warto.

To jest zaledwie zalążek, początek...

Ocena: 7/10

Przyznaję - książkę przeczytałam w ciągu dnia.Nie pamiętam, aby kiedykolwiek mi się to przydarzyło. Historia od początku wzbudziła moje zainteresowanie, bardzo dobrze mi się ją czytało.Postaci Louise, oraz młodej pary z dwójką dzieci zachwyciły mnie napięciem wyczuwalnym, troszkę surowością opisu.Jednak kompletnie nie zrozumiałam dlaczego opiekunka zrobiła to co zrobiła.W końcówce tej historii zabrakło mi cierpliwości ze strony autorki by wyjaśnić motywy działań niańki.Prawdopodobnie to mój problem, ale nie zmienia to faktu, że w końcówce powieść ta straciła w moich oczach.Myślę, że czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Nie wszystko trzeba zostawać czytelnikowi, czasem warto przedstawić swoją wizję od początku do końca.W tym przypadku zabrakło mi tego.

Ocena: 7/10

To bardzo mocna książka. Zaczyna się dramatycznie, a potem napięcie nie opada. I zastanawiam się, o czym ona jest. Fabularnie wiadomo, to żadne odkrycie, ale pod spodem? Czy to studium przypadku psychopatki? Czy to obraz współczesnych europejskich rodziców, którzy nie mają czasu dla dzieci? Czy to dyskusja o tym, czy kobiety muszą chcieć być matkami, a może mają prawo do innych wyborów? A może to opowieść o dojmującej samotności, która prowadzi do dramatu? Myślę, że odpowiedź na każe z tych pytań może być twierdząca. Świetne pióro autorki sprawiło, że książka ta wstrząsnęła mną do głębi. Pokazanie w taki sposób historii sprawia, że nie można się nie zastanowić nad motywami bohaterów, nie można odwrócić głowy i udawać, że nic się nie wydarzyło. Dla mnie to mistrzostwo. Bardzo brutalne, ale jednak mistrzostwo.

Cyt.:
„Zostanę za to ukarana – słyszy w myślach – zostanę ukarana, bo nie potrafię kochać.”
Leïla Slimani, „Kołysanka”

Leïla Slimani, francuska pisarka pochodząca z Maroka w wieku 17 lat przyjechała do Francji na studia. Po ich skończeniu miała szereg planów, włącznie z aktorstwem, lecz ostatecznie zajęła się dziennikarstwem i pisarstwem. Jej druga powieść, „Kołysanka” zdobyła w w 2016 roku Nagrodę Gouncourtów, stając się światowym bestsellerem.

Inspiracją do powstania „Kołysanki” były autentyczne wydarzenia, do jakich doszło w październiku 2012 roku w Nowym Jorku.

Co uderza w prozie Leïli Slimani to sucha i praktycznie beznamiętna relacja. Ale to dzięki temu nabiera ona jeszcze większej siły. Młode małżeństwo z Paryża z dwójką dzieci, pragnąc kontynuować swoją karierę zawodową i życie towarzyskie, które znacznie ucierpiało po urodzeniu dzieci, zatrudnia opiekunkę, która ma zapewnić im prawidłowe wychowanie i właściwą opiekę. Niania idealna, dobrana po długich namysłach i weryfikacji wielu kandydatek.

Autorka zaczyna opowieść dość nietypowo, bo już na wstępie informuje czytelnika o dramacie, który się wydarzył a następnie cofa narrację do początkowych wydarzeń, które do niego doprowadziły. Poznajemy powstawanie wzajemnych zależności i narastanie szaleństwa.

Wzajemne zależności i późniejsza tragedia jest to zaledwie jeden z wielu aspektów poruszonych przez Slimani.

Czy wychowanie własnych dzieci możemy powierzyć obcym ludziom? Czy nasz sposób egzystencji jest już tak silnie zdefiniowany, że musimy dążyć do kariery za wszelką cenę, nawet kosztem rodziny?

Mieć czy być? Pytania, które stawiał Erich Fromm, mimo wydałoby się oczywistości, zostały już dawno rozstrzygnięte.

Znakomita i poruszająca proza. Mroczna i niepokojąca. Choć doskonale wiemy jak potoczą się wydarzenia, brniemy w nie nieubłaganie.

Polecam.

Cyt.:
Leïla Slimani, „Kołysanka”

Miałam ochotę na teatr, wybór sztuki pozostawiłam koleżance. Chanson Douce. Ok. Idziemy. Od pierwszego wypowiedzianego na scenie zdania - Il est mort, przykuła uwagę, a potem już jak zahipnotyzowana oglądałam intrygę, opowieść. Obserwowałam ewolucję Louise .....obserwowałam rozwój psychozy w każdym jej detalu, w każdym jej niusansie i uwikłaniu- izolację, narastającą irytację, bezsenność, zaprzeczenie, racjonalizację, problemy osobiste, niezrozumienie, pogarszające się relacje międzyludzkie, najpierw dyskretne interpretacje paranoiczne, potem urojenia i halucynacje i otoczenie, które nie widzi, nie słyszy, adaptuje się i racjonalizuje...i nie wiem czy to brawurowo odegrana przez Colette Kieffer postać czy tekst tak wnikliwy, ale .........jest oto doskonały tekst.
Potem poszłam kupić książkę, pochłonęłam w jeden wieczór. To samo. Choć Louise miała dla mnie twarz madame Kieffer.
Podarowałam mojemu szefowi i ....na nim też tekst zrobił wrażenie.
I nawet jeżeli intryga jest przewidująca, ba , zapowiedziana w pierwszych linijkach to opis rozwoju psychozy to absolutny majsterstyk. A jestem psychiatrą z 20 stażem.

ps. Sztukę " CHanson Douce obejrzałam na scenie Teatre National du Luxembourg, w wykonaniu Teatre Ouvert

Niepokojąca, trzymająca w napięciu. Świetny klimat. Jednak pomimo tego, że od samego początku wiemy co się wydarzy byłam zaskoczona końcówką. Zaskoczyło mnie to, że kiedy przewróciłam kartkę, to nic już tam nie było. To już? Tak po prostu? Ale dlaczego? Mam wrażenie, że czegoś nie zrozumiałam, coś przeoczyłam. Dlaczego niania zdecydowała się na taki krok? Ostatecznie nic jej to nie dało. A co dalej z rodzicami dzieci? Zabrakło mi przynajmniej jednego rozdziału na koniec.

Leïla Slimani „Kołysanka”

Coraz częściej się przyłapuję, że nie trafiają kompletnie do mnie nagradzane książki, a wszelkie ochy”, „achy” związane z tym faktem iż książka została nagrodzona uważam za coś bardzo niedobrego. Nagroda Goncourtów Od początku miałam obawy, bo już raz miałam styczność - książka Marii Ndiaye również została nagrodzona Goncourtów i prawdę mówiąc – nic z niej nie pamiętam. Czy podobnie się stanie z „Kołysanką”?

Zaczynamy od końca, bowiem na sam początek czytelnik zostaje oszołomiony krwawymi obrazami, które zastaje Myriam po powrocie z pracy – oto bowiem jej dwójka ukochanych dzieci została bestialsko zabita przez nianię. Wspaniałą, wyjątkową, wydawać się może wręcz ideał, ale hola, hola – coś zgrzyta, pojawiają się pierwsze tarcia, niesnaski i nikt tego nie widzi? Retrospekcja zdarzeń miała dać czytelnikowi obraz szczęśliwej, spełnionej rodziny, ale czy tak w istocie było? Chyba ciężko powiedzieć, że była, skoro dwoje zapracowanych ludzi nie dostrzega zła, które hodują w własnym domu. Nie dostrzegają jak psychotyczna kobieta, z manią porządku, obsesją na punkcie nie marnowania żywności coraz bardziej „rozpycha się” w ich życiu, zajmując miejsce wręcz przyjaciółki domu. Fasada i gra aktorska Louise rośnie lawinowo, czytelnik poznaje tą zaburzoną kobietę, bardzo samotną, opuszczoną przez wszystkich – dla której praca i ta rodzina jest tak naprawdę wszystkim.

W trakcie lektury chodziła mi tylko jedna myśl – czy tej tragedii szło uniknąć i szczerze mówiąc – nie umiem ani powiedzieć twierdząco, ani przecząco. Historia rodziny Massé wydaje się przestrogą dla wielu zapracowanych małżeństw, uchwyceniem odwiecznej walki o to czy mieć, czy być, czy też po prostu jako ludzie – potrafimy przewidzieć konsekwencje braku pewnych granic, tak jak było z Louise. Złość, szok, niedowierzanie rosło tylko z każdą kolejną stroną, ale największy zarzut mam do pisarki, bo opisanie takiej tragedii (nomen omen opartej na faktach) w tak beznamiętny sposób jest zwyczajnie dla mnie nie do przyjęcia. Literatura powinna w czytelniku wyzwalać emocje, pozwolić im płynąć w tej historii, a nie zostać stłamszona przez tak ubogą i prostą narrację.

Slimani pisze chłodno, oszczędnie, język powieści nie jest w stanie zachwycić, a przez to – nie odczuwałam żadnych emocji, które przecież miała wywołać „Kołysanka”. Uchwycenie jak w soczewce multikulturowości Paryża, jej barwnego życia i ludzi tam zamieszkujących wyszło nader dobrze, i to bez wątpienia mocny atut tej prozy. Jednak srodze się zawiodą Ci, którzy oczekują jakiegoś wybuchu i eksplozji zdarzeń. Książka jest oparta o autentyczne wydarzenia, ale ja niestety miałam odczucie, że to wszystko to fikcja. Czy to styl pisarski, czy zmieniona kolejność zdarzeń (już na początku wiemy kto zabił, jedynie niejasny zostaje motyw, ale i ten się wyłania) coś sprawiło iż lektura „Kołysanki” była dla mnie srogim zawodem i moje czytelnicze oczekiwania nie zostały niestety spełnione.

5/10

Leïla Slimani „Kołysanka”