Gra na cudzym boisku

Okładka książki Gra na cudzym boisku
Aleksandra Marinina Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Anastazja Kamieńska (tom 2) Seria: Mroczna Seria literatura piękna
literatura piękna
Anastazja Kamieńska (tom 2)
Mroczna Seria
W.A.B.
2016-09-14
2005-01-01
Data 1. wydania:
2014-01-20
Ewa Rojewska-Olejarczuk

Polubiłam Anastazję Kamieńską, tym razem w wersji wakacyjnej (na urlopie zdrowotnym pani major) rosyjska rzeczywistość za to jest niewesoła + za wątek kryminalny, całość wielce zadowalająca.

Dobra, ale przewidywalna. Fajny klimat. Mam problem z kryminałami pisanymi przez kobiety bo często po prostu widać że pisała to kobieta. Drastyczne opisy mające być przeciwwagą dla cukierkowatych wtrąceń.

Właśnie zakończyłam czytanie drugiej książki, w której główną bohaterką jest Anastazja Kamieńska, analityk, major i pracownik MSW. Tym razem pani major, dla podleczenia własnego zdrowia, wyjeżdża do sanatorium do miasta o nazwie...Miasto 😉.

Nastia wypoczywa, chodzi na zabiegi, zajmuje się tłumaczeniami i stara się nie rzucać w oczy nikomu. Nawet komu trzeba było, dała łapówkę, niczym zwyczajny obywatel rosyjski, a nie oficer policji. Niestety "praca śledcza" i tutaj Kamieńską dogoniła. Jest morderstwo, są zwłoki, ale to tylko przysłowiowy czubek góry lodowej.

Wszystko sięga zdecydowanie głębiej, a im głębiej, tym straszniej. Anastazja, więc znowu musi użyć swojego analitycznego umysłu i pomóc miejscowym, rozwiązać tę całkiem ładnie zagmatwaną zagadkę. Ma kłopoty z kręgosłupem i krążeniem, ale główka jej, pracuje bez zarzutu.

Niejako przy okazji autorka nie omieszkała uwypuklić innych drażniących spraw. Na przykład stereotypów, że kobieta, z racji tego, że jest kobietą, nie może w policji zajmować stanowiska śledczego, co najwyżej sekretarki, lub księgowej. Kamieńska udowodniła, po raz kolejny, jak wielką bzdurą, jest takie mniemanie.

Bardzo podoba mi się ta postać, wykreowana przez pisarkę, w końcu jakaś śledcza, a nie śledczy i to JAKA śledcza :)

Przyjemna książka do autobusu :) Jak szukasz czegoś niewymagającego to jest idealny wybór. Rozwiązanie udało mi się odgadnąć przed oficjalnym wyjaśnieniem zawartym w fabule.

Druga część Marininy którą żem czytał, ale raczej średniawo już bym powiedział ;)

Znalazłem karton z książkami w piwnicy, a tam kolejne książki które przeczytałem. Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Czy wszystkie, albo prawie wszystkie, e-booki zawierają literówki? Ta książka oprócz literówek ma braki całych wyrazów. Obniżam za to ocenę. Ale przeczytałam, ponieważ postać Anastazji Kamieńskiej całkowicie mną zawładnęła. Uwielbiam tę bohaterkę właśnie za to jaka jest, za to co reprezentuje swoją osobą, a także za to, że jest szczera i prawa. W jej świecie to nie lada wyczyn. Świetnie bawiłam się czytając " Grę na cudzym boisku". I dziękuję autorce, że przełamała stereotyp o tym, że kobieta do pracy w organach ścigania się nie nadaje, że tylko mężczyźni mogą być dobrymi śledczymi itd.,itp. Za chwilę sięgnę po kolejną część.

Makabryczna historia, ale przedstawiona w dość lekki sposób, bo przecież kryminały Marininy są raczej żartem, niż poważną literaturą.
Więc mimo naprawdę przerażających przestępców można przyjemnie spędzić czas czytając o fochach Anastazji i jej niewiarygodnych spotkaniach i rozmowach, o jej adoratorach i o mafii w Mieście.

A przy okazji autorka ciekawie, jak zawsze przedstawia ludzi. Anastazja jest trochę jak android, analityczna, nieczuła, nietypowa, ale stanowi świetnie tło dla pokazania mężczyzn podrywających kobiety w sanatoriach. Z nudy, dla sportu, dla zakładu, z powodu zaburzeń psychicznych.
Anastazja jest nietypowo dobra w odmawianiu.

Wszyscy wydaja się właściwie sympatyczni, a okazuje się, że lepiej nikomu nie ufać -bo im ktoś wydaje się milszy, tym bardziej może się okazać naprawdę niebezpieczny.

A przy okazji autorka ciekawie, jak zawsze...

Ciekawy kryminał. Moim zdaniem znacznie lepszy niż pierwsza część sagi o Anastazji Kamieńskiej. Przede wszystkim tym razem łatwiej ogarnąć mechanizmy kierujące bohaterami. W miejsce analiz w stylu: „co i kto sobie pomyśli, jak uczynię to, czy tamto”, których pełno było w „Kolacji z zabójcą” i które solidnie mnie umęczyły, tym razem mamy dużo prostsze układy. Niechęć prowincjonalnych funkcjonariuszy do tych „z centrali”, zamiatanie swoich lokalnych brudów pod dywan, aby stolica za specjalnie się nie interesowała trochę sennym miasteczkiem, przekupieni urzędnicy, mafioso trzymający wszystko twardą ręką, czy pracownicy sanatorium przyjmujący łapówki, bądź dorabiający sobie na boku, tudzież wysługujący się lokalnej mafii, to wszystko jest znane i w miarę zrozumiałe. Do tego dochodzą ciekawe i niekiedy zadziwiające realia życia w Rosji tuż po lub właściwie w trakcie przemian z początku lat dziewięćdziesiątych. Wychodzi na to, że synonimem luksusu było wówczas wszystko to, co zachodnie. Od alkoholi, przez ubrania, na samochodach skończywszy.
Zaś sama sprawa trochę makabryczna, ale przyznaję, że intrygująca. I choć można się było domyślić, kto był mózgiem operacji „sfilmujemy twoje najbardziej chore fantazje”, to i tak ukłon w stronę pisarki za pomysłowość.
Jedyna rzecz, która mi się nie podoba, to uporczywe robienie z Kamieńskiej jakiejś starej baby mocno sfatygowanej własną egzystencją, totalnie zrezygnowanej i jakby całkiem bez energii życiowej. Ja wiem, że trzydzieści trzy lata, to nie osiemnaście, no ale bez przesady. Do zaawansowanej starości ma kobieta jeszcze trochę czasu i te kilkukrotnie pojawiające się refleksje, że jest za stara na to, czy na tamto (np. by stać się obiektem podrywu kogoś kilka lat młodszego od siebie), wydają mi się przynajmniej dziwne. Nie rozumiem dlaczego według autorki ktokolwiek będąc w tym wieku, czy nawet o kilka dekad starszy nie może cieszyć się życiem… Szczególnie, jeśli ma ku temu możliwości… Za to daję jedną gwiazdkę mniej, bo ten pesymizm wydaje mi się w ogóle nieuzasadniony.

Wciągająca, przyjemna historia. Zabawna protagonistka, zawiła, ale satysfakcjonująca zagadka. Polecam.

Bardzo dobry kryminał. Ciekawa intryga, wiarygodne psychologicznie postaci, interesujący sposób narracji.