Pretorianie. Rozkwit i upadek rzymskiej gwardii cesarskiej

Okładka książki Pretorianie. Rozkwit i upadek rzymskiej gwardii cesarskiej
Guy de la Bédoyère Wydawnictwo: Astra historia
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Praetorian: The Rise and Fall of Rome's Imperial Bodyguard
Wydawnictwo:
Astra
Data wydania:
2018-08-20
Data 1. wyd. pol.:
2018-08-20
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365280428
Tłumacz:
Maciej Studencki
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
286
93

Na półkach: ,

Bez rewelacji, książka nie jest aż tak wyjątkowa jak można by sądzić po tytule i opisie. Nie opowiada o samych tylko pretorianach, odnosi się też do pozostałych Rzymskich formacji kreśląc prosty schemat zależności i różnic między nimi. Lwia część tekstu obraca się wokół kolejnych władców Imperium oraz najważniejszych postaci ich dworu, całe fragmenty książki wzbudzają tutaj podobne przemyślenia i uczucia co Poczet Cesarzy Rzymskich u Aleksandra Krawczuka. Ogólnie można ją postrzegać jako przeprawę przez najistotniejsze, często omawiane w innych pozycjach, fragmenty historii starożytnej, opowiedziane z perspektywy dotąd nieporuszanej.

Autor ma irytujący zwyczaj notorycznego powtarzania wcześniej przytoczonych informacji (tutaj zdarza się to notorycznie). Można dyskutować nad przyczynami i skutkami takiego posunięcia, mi to zawsze jakoś źle się kojarzy i trochę przez to zaniżyłem ocenę. Z drugiej strony trzeba dopowiedzieć, że naprawdę dobrze się to czytało i z czystym sumieniem książkę można polecić każdemu.

Bez rewelacji, książka nie jest aż tak wyjątkowa jak można by sądzić po tytule i opisie. Nie opowiada o samych tylko pretorianach, odnosi się też do pozostałych Rzymskich formacji kreśląc prosty schemat zależności i różnic między nimi. Lwia część tekstu obraca się wokół kolejnych władców Imperium oraz najważniejszych postaci ich dworu, całe fragmenty książki wzbudzają tutaj...

więcej Pokaż mimo to

avatar
577
159

Na półkach: , , ,

„Pretorianie” należą do interesującego typu książek popularnonaukowych, które są bardziej naukowe, niż popularne. Czyta się je nadal dobrze, ale czytelnik znajduje w nich takie niepokojące dla laika rzeczy jak dyskusja naukowa w przypisach (czy w ogóle przypisy… i to w zacnej liczbie). Cierpi na tym zapewne trochę jej inkluzywność, ale szczerze mówiąc, mało mnie to obchodzi :) Tytuł ten mówi naprawdę sporo o gwardii cesarskiej, a niektóre tej książki fragmenty vyły dla mnie zupełną nowością (jak cywilne zadania pojedynczych pretorianów wysyłanych do prowincjonalnych miasteczek Imperium. Polecam.

„Pretorianie” należą do interesującego typu książek popularnonaukowych, które są bardziej naukowe, niż popularne. Czyta się je nadal dobrze, ale czytelnik znajduje w nich takie niepokojące dla laika rzeczy jak dyskusja naukowa w przypisach (czy w ogóle przypisy… i to w zacnej liczbie). Cierpi na tym zapewne trochę jej inkluzywność, ale szczerze mówiąc, mało mnie to obchodzi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
133
125

Na półkach:

Ubrana w przystępny język solidna praca naukowa. Historia jednej z najbardziej tajemniczych i fascynujących formacji zbrojnych świata starożytnego - gwardii pretoriańskiej. Od powołania aż po jej mało chlubny koniec, książka prowadzi nas przez stulecia w trakcie których pretorianie wykuwali swoje wersy w długiej i wielkiej historii Imperium Rzymskiego. Wersy wielkiej wagi choć z zasady mało godne i nie licujące z etosem służby państwu.

Książka jest niewątpliwie efektem ogromnej zakresem pracy autora. Materiały zródłowe naprawdę robią wrażenie. Lata pracy musiały być tutaj włożone, bez dwóch zdań.

Natomiast - nie do końca jednak ta pozycja była tym czego oczekiwałem. Cała zawartość prezentuje nam historię i dzieje rzymskiej formacji ale nie ma tutaj niczego poza właśnie rzeczonym rysem historycznym. Nic o taktyce, systematyce działania, niewiele o wyposażeniu czy uzbrojeniu. Jest to książka tylko i wyłącznie historyczna.
Aż i tylko.

Ubrana w przystępny język solidna praca naukowa. Historia jednej z najbardziej tajemniczych i fascynujących formacji zbrojnych świata starożytnego - gwardii pretoriańskiej. Od powołania aż po jej mało chlubny koniec, książka prowadzi nas przez stulecia w trakcie których pretorianie wykuwali swoje wersy w długiej i wielkiej historii Imperium Rzymskiego. Wersy wielkiej wagi...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , ,

książka jest popularnonaukowym opracowaniem dziejów gwardii pretoriańskiej, jednej z najważniejszych struktur w rzymskiej armii okresu cesarskiego. Pretorianie, którzy początkowo pełnili rolę swoistych „ochroniarzy” pierwszego princepsa, stali się z czasem ważną siłą w systemie politycznym państwa i zwłaszcza w pierwszej połowie I wieku niejednokrotnie decydowali o tym, kto zostanie nowym cesarzem (choćby przykład Klaudiusza w roku 41). To właśnie I stulecie zostało w tej pracy opisane najdokładniej, dwa kolejne już zdecydowanie słabiej. Całość napisana jest przystępnie, a zarazem na dobrym poziomie merytorycznym (zwróciłbym uwagę na bardzo obszerną bibliografię obejmującą publikacje w kilku językach, nie tylko po angielsku). Dobra książka o czasach Cesarstwa Rzymskiego!

Tomasz Babnis

książka jest popularnonaukowym opracowaniem dziejów gwardii pretoriańskiej, jednej z najważniejszych struktur w rzymskiej armii okresu cesarskiego. Pretorianie, którzy początkowo pełnili rolę swoistych „ochroniarzy” pierwszego princepsa, stali się z czasem ważną siłą w systemie politycznym państwa i zwłaszcza w pierwszej połowie I wieku niejednokrotnie decydowali o tym, kto...

więcej Pokaż mimo to

avatar
632
605

Na półkach: ,

Wobec braków źródłowych, zabrakło mi odwołań do wiedzy archeologicznej. Jako pozycja popularna - warta przeczytania, ale mnie nie zauroczyła.

Wobec braków źródłowych, zabrakło mi odwołań do wiedzy archeologicznej. Jako pozycja popularna - warta przeczytania, ale mnie nie zauroczyła.

Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pretorianie. Rozkwit i upadek rzymskiej gwardii cesarskiej


Reklama

Ciekawostki historyczne

zgłoś błąd