Śnieg

Błąkanie się w wyniszczających uczuciach i próba znalezienia w tym piękna. Miłość prowadząca do szaleństwa, obłędu, kwestionowania wszystkiego: siebie, innych, życia, natury. Zapomnienie o niektórych osobach w życiu jest niemożliwe, po próbach odnalezienia szczęścia okazuje się, że wszystko było pozorne. Podswiadoma, głęboko schowana, wieczna, bolesna, męcząca miłość/uczucie/przywiązanie.

Przez większość czasu zastanawiałam się, dlaczego ten dramat jest taki "normalny", skoro napisał go Przybyszewski. Na szczęście ostatnie strony rozwiały moje przemyślenia i ujrzałam kwintesencję szatana modernizmu. Dużo ozdobnego języka, metafor, zagłębiania się w mroczne odmęty ludzkiego umysłu – takiego Przybyszewskiego będę pamiętać.

Niebezpieczny jest "Śnieg". Groźny, bo budzi myśl, która prowadzi do zguby. Oto mam moją stabilizację, ogarnięte uczucia, oswojone. Emocjonalny rozejm. Wspomnienia, zakopane, już nie palą. Oczywiście nie odeszły całkiem, nigdy nie odejdą, ale nie grożą zapłonem. A w dramacie Przybyszewskiego one się materializują, czyli pojawia się Ona. Z kiedyś. Mozolnie budowany spokój - płonie. Śnieg wszystko ugasi. Znów będzie cicho, bezpiecznie.
Znałem dziewczynę o cygańskiej urodzie. Z Opoczna. Miłość obozowa, dwutygodniowa, czyli żadna. Nie odważyłbym się jednak, oj, nawet nie napiszę, czego bym się nie odważył. Mam wszak dziś moje piękne bezpieczeństwo.
Dramat nie jest moją formą, chyba że w teatrze. Takie małe oszustwo na LC. Nie czytałem. Widziałem w Narodowym :)

Ot próba z nowymi (dla mnie) gatunkami. Po Przybyszewskiego zawsze chciałem sięgnąć, padło na Śnieg... i spodziewałem się więcej. Niby symbolicznie, niby mroźnie i zimno, a o najgorętszym uczuciu, brakło jednak jakiegoś wielkiego tąpnięcia na koniec. Dramat to nie moja bajka.

Jeden z najważniejszych polskich dramatów symbolicznych. Taki polski Ibsen.

Więcej opini o literaturze, filmie I muzyce w blogu "Trzy akordy na dwie ręce" oraz w powieści "BUfffO".

Jeden z najważniejszych polskich dramatów symbolicznych. Taki polski Ibsen.

Wyzwanie czytelnicze na grudzień: ŚNIEG

Lubię dramaty, m.in. Szekspira i polskich dramatopisarzy, choć znawcą nie jestem. Najchętniej oglądam je na teatralnych deskach, ale i sztukami w wersji papierowej też nie pogardzę. Gdyby nie wyzwanie LC na grudzień, nigdy by mi do głowy Przybyszewski nie przyszedł. I to w wyzwaniach jest fajne. Przeczytałam świetną tragedię, młodopolskiego dramaturga, o którym do tej pory tylko słyszałam. Sztukę nastrojową, choć ciut egzaltowaną, ale nic to dziwnego, skoro powstała przed 100 laty. Za to z treściami aktualnymi do dziś. Z femme fatale, miłością, zdradą, męsko-damskimi gierkami i namiętnościami, które targają duszami kochanków.

A śnieg? Był i śnieg, tylko bardziej symbolicznie.
Ewa: Pan wie również, że taką miłość śnieg przyprószyć może, ale na to, by ją ogrzać, silniejszą i namiętniejszą jeszcze uczynić.
Bronka: Ja byłam śniegiem, takim dobrym białym śniegiem, co tuli biedną ziemię, rozgrzewa ją, czy nie tak, Kaziu?

Króciutka książeczka, 100 stron, 2 godzinki raptem, 6 osób dramatu, szczegółowe didaskalia pomagające wejść w klimat, wyzwanie grudniowe zaliczone, Przybyszewski oswojony.
Brawo my: „Śnieg", fajne grudniowe Wyzwanie LC, Stanisław Przybyszewski i ja!

Wyzwanie czytelnicze na grudzień: ŚNIEG

W grudniowym wyzwaniu Lubimy Czytać, tematyką jest śnieg. Przy wyszukiwaniu pozycji z tym hasłem, od razu wyświetlił mi się dramat Stanisława Przybyszewskiego. Uznałam, że to świetny wybór, zwłaszcza, że jeszcze nie sięgałam po ten gatunek w 2021 roku. Odbierając książęczkę z biblioteki zaskoczył mnie jej format.. Malutka, mieszcząca się na dłoni, wydana w 1987 roku (na podstawie tekstu z 1907) nakładem Spółdzielni "Czytelnik" (ISBN 83-07-01460-3),ale okładka, ku zaskoczeniu nie biała, a różowa.

Na początku XX wieku była to jedna z bardziej popularnych, wystawianych na deskach teatru, sztuk. Trzeba przyznać, że pasuje bardzo do tamtych lat. Dialogi bez owijania w bawełnę, bezpośredniość, przy tym mnóstwo metafor. Egzaltacja. Wszystko tutaj mamy, a do tego romans, miłość, tragedia, śmierć.

Dzisiaj zakończenie wydaje się abstrakcyjne, niemniej 100 lat temu.. kiedy głównym zadaniem kobiety było właściwe wyjście za mąż i dbanie o potomków, a emancypacja dopiero się rodziła (prawa wyborcze kobiety uzyskały dopiero w 1918 roku),jestem w stanie uwierzyć w podobne rozważania. Utrata męża oznaczała odrzucenie, bez perspektyw na przyszłość.

Lektura dla wszystkich fanów teatru i dramatu, bardzo dokładne didaskalia sprawiają, że bez problemu można sobie wyobrazić scenę i wystrój. Uczta dla konesera i gratka dla fanów epoki.

Autor przypomniany dzięki wyzwaniu czytelniczemu. Zaskakująco dobry dramat, chociaż mam wrażenie, że można było wycisnąć z niego jeszcze więcej. Na pewno będę czytać kolejne pozycje Przybyszewskiego. Polecam.

Wielki żywioł.
W śniegu.

Wielki żywioł.
W śniegu.

NIE dla tragicznego ideału.

NIE dla tragicznego ideału.

• Dramat
  • Studia