Analiza techniczna rynków finansowych

Okładka książki Analiza techniczna rynków finansowych John J. Murphy
Okładka książki Analiza techniczna rynków finansowych
John J. Murphy Wydawnictwo: Maklerska.pl biznes, finanse
biznes, finanse
Maklerska.pl
2017-01-01
1999-01-01
2006-04-01

Totalna bzdura. Analiza techniczna nie działa a ta książka to strata czasu dla inwestorów

To jest biblia dla traderów. Każdy kto chce się zajmować spekulacją powinien to przeczytać.

Pozycja must-read dla ludzi zainteresowanych tematem analizy technicznej. Warto tę pozycję posiadać u siebie w biblioteczce i co jakiś czas wracać do opisywanych tam zagadnień. W niektórych momentach przedstawione motywy zdają się nie mieć większego sensu w dzisiejszych realiach rynkowych - stąd ocena 7/10. Mimo wszystko to jednak potężne kompendium wiedzy przedstawione w przyjaznej formie dla początkujących. Dobra pozycja do dalszej pracy nad analizą techniczną :)

Istotnie biblia analizy technicznej. Jeśli chcesz się nauczyć podstaw i zasad, to zacznij od tej księgi

Książka przeciętna, autor niestety nie stoi wysoko intelektualnie i co rusz pokazuje, że jest laikiem w kwestiach ekonomii, statystyki, czy teorii prawdopodobieństwa. Choroba typowa dla wieloletnich analityków korporacyjnych.

Szczytem jest fragment, w którym autor twierdzi, że statystyce nie można ufać, bo wszystko można za jej pomocą udowodnić (opinia typowa dla osób nie znających prawdziwej statystyki, a jedynie słupki sondażowe i nagłówki tabloidów),a zamiast tego należy ufać jego wieloletniej korporacyjnej praktyce :D Jeśli autor widzi buzię na wykresie, to buzia tam jest, zaufaj mu :)

Opisy poszczególnych technik są też pobieżne i co najwyżej poprawne. Wywody są mniej więcej koherentne przy podstawowych założeniach AT, jednak im dalej w las, tym bardziej wynurzenia autora przypominają pareidolię. Warto przeczytać chyba tylko jeśli w ogóle nie zna się analizy technicznej i chce potwierdzenia, że podstawy intelektualne połowy tych twierdzeń nie mają większej wartości niż wróżenie z dłoni. Smutne, że autor nawet nie potrafił przekonująco dobrać wykresów pasujących pod tezę. Liczyłem na ciekawe argumenty za stosowaniem AT, jednak srodze się zawiodłem.

Inwestować nie trzeba, ale przeczytać tę książkę już tak.

Inwestować nie trzeba, ale przeczytać tę książkę już tak.

Świetna baza do wejścia w świat analizy technicznej. Pisane rzeczowo, bez udziwnień z prostym tłumaczeniem.

podstawy AT, bardzo dobrze i zrozumiale napisana książka obejmująca wszystkie aspekty analizy technicznej.

Pozycja dla laików, świeżych osób w dziedzinie AT, dużo wiedzy podanej w przystępny sposób, łatwa do przyswojenia.

Dla początkujących, albo osób które chcą przyswoić większą wiedzę z TA.

Nazywana "biblią" analizy technicznej, często cytowana w różnego rodzaju magazynach dla inwestorów/spekulantów oraz przez samych Traderów. Dostajemy narzędzia AT = TA, z którymi musimy sobie sami poradzić i opracować własne metody, jeśli ktoś liczy, że przeczyta tą książkę i nie zacznie sam badać rynku tylko od razu zabierze się do spekulacji to GWARANTUJĘ, że się sparzy i będzie mieć pretensje do autora; "Ale pisał Pan, że to formacja kontynuacji trendu!", trzeba wziąć pod uwagę, że jeśli sami nie zaczniemy trenować na żywym rynku tych metod oraz opracowywać własnych strategii, to dostaniemy mocnego liścia w twarz od rynku.

Książka bardzo dobrze opisuję w podstawach i czasem bardziej zaawansowane kwestię, ale zdecydowanie mniej, takie rzeczy jak:

1. Filozofia TA,
6. Volumen i liczba otwartych kontraktów,
7. Średnie kroczące,
8. Oscylatory (tzw. momentum = pęd),
9. Wykresy i ich rodzaje,
10. Świece Japońskie (MEGA PODSTAWY)
11. Cykle rynkowe (Tutaj zaznaczę, że: Market Cycles, to dziedzina TA <Technical Analysis>, chyba najtrudniejsza ze wszystkich do opanowania, ale dająca duża przewagą nad innymi) [tutaj polecam książkę: "The Profit Magic of Stock Transaction Timing - J. M. Hurst", nie ma w Polskiej wersji),
12. Komputery i systemy transakcyjne (UWAGA: jest to książka sprzed 2000r., więc możecie podejść logicznie do tematu, że Autor wtedy nie miał takiej wiedzy, jakby mógł mieć dziś),
13. Zarządzanie kapitałem (tutaj nie radziłbym brać tych rad na poważnie ze zwiększonym depo, chyba, że szybko chcesz się wyzerować)

Dla początkujących, albo osób które chcą przyswoić większą wiedzę z TA.

Przekrojowe opracowanie z dziedziny analizy technicznej. Pomimo że książka ma około 20 lat na karku, wielka część informacji w niej zawartych nie dezaktualizuje się. Zabawnie wypada rozdział o obsłudze komputera, konieczności zgrywania sobie danych historycznych dot. akcji na płycie CD itd. Również w mojej ocenie wykresy punktowo-symboliczne są trochę archaizmem. Rozdział o świecach japońskich jest bardzo ubogi, ale po pierwsze nikt nie mówił, że to książka o świecach, a po drugie: formacje świecowe i tak są identyfikowane i przedstawiane inwestorowi przez programy tradingowe. Warto znać podstawy, ale wyspecjalizowanie się w świecach to nawet nie jest coś, co by mnie szczególnie interesowało. Poza wymienionymi rzeczami nie mam zastrzeżeń. Ta książka to świetny wstęp do analizy technicznej, a sama AT - dobre narzędzie w ręku zarówno zwolennika czytania z wykresów, jak i analizy fundamentalnej.

Nie jest to lektura taka z najłatwiejszych czy najprzyjemniejszych, ale względna prostota języka, multum ilustracji w postaci wykresów, a także zbiór zadań pozwalający na usystematyzowanie wiedzy sprawiają, że można z "Analizy technicznej rynków finansowych" naprawdę wiele wynieść. Polecam zainteresowanym.

• Giełda
  • Finanse
  • Inwestowanie
  • Inwestycje
  • Ekonomia

Dodaj cytat z książki Analiza techniczna rynków finansowych