Latająca klasa

Jung-Off-Ska
2014-01-01
2014-01-01
Tadeusz Zabłudowski

Ot, niby niepozorna książeczka dla dzieci, napisana lata temu (1933),a tu taka niespodzianka. Ale to jest dobre, nie ma się do czego przyczepić, świetnie się czyta, wszystko jest bardzo naturalne i niewymuszone, bez zbędnych kwiecistych opisów, piękne proste dialogi.
Czytając, miałam przed oczami, osobę Nemeczka z "Chłopców z placu broni", czułam niezwykłe ciepło na sercu i wzruszenie.
Dawno książka nie wprowadziła mnie w taki dziwny nastrój, dziwny ale bardzo przyjemny.

Erich Kästner to mistrz literatury dziecięcej. Dla mnie sięgnięcie po książkę tego autora oznacza wielki relaks. Tak było i tym razem. Świat, rzeczywistość opisywana w książkach Kästnera jest pewnego rodzaju azylem. Z jednej strony główni bohaterowie, szczególnie dzieci mają sporo trosk, bieżących problemów na głowie, sporo przygód przeżuwają a jednak z góry wiadomo, że wszystko dobrze się skończy. W dodatku główne postacie dorosłych, które sprawiają opiekę nad dziećmi to sprawiedliwi, dobrzy ludzie, którzy zapełniają serce spokojem. Szczególnie postać dyrektora Justusa oraz Niepalącego jest w tej kategorii.
Książkę przesłuchałem a lektorskim wykonaniu Piotra Fronczewskiego. Każdą książkę czytaną przez niego słucha się dobrze.
Walor edukacyjny, dydaktyczny tej książki dla młodego czytelnika jest dość wysoki.

Ksiazke przeczytalem w originalnym jezyku. Fajna opowiastka, pokazuje zycie uczniow internatu w Niemczech przed wybuchem II wojny swiatowej.

• Dla dzieci
  • 😜 Wewnętrzne dziecko
  • Dla dzieci Gaschke

Dodaj cytat z książki Latająca klasa