Emil i detektywi KSIĄŻKA Z AUDIOBOOKIEM

Leonia Gradstein
detektyw przygoda

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Lektura bardzo formacyjna. Sądzę, że to idealna książka dla młodych ludzi, ułatwiająca im wyrobić sobie najlepsze cechy - pod warunkiem of course, że uznamy iż literatura ma dziś jeszcze jakikolwiek wpływ, zwłaszcza taka sprzed 100 lat..... Szkoda!

Gdy zapoznałem się po latach z życiorysem Autora, z miłym zaskoczeniem dowiedziałem się, że przeżył on III Rzeszę i to wcale się nie ukrywając. Erich Kastner był bowiem Żydem wg nazistowskiego prawa, co oznaczało, że nie miał prawa żyć...

Fantastyczne przygody Emila. Dodam od siebie, że została też po polsku wydana w 1937 część druga: Emil nad morzem, ale niestety nie została wznowiona po wojnie. Szkoda. Sentyment do książki pozostał!

Mało kto wie ale za zgoda autora, pierwsze polskie wydanie książki było dostosowane do polskich realiów. Bohater nazywał się Emil Nodzyński, jechał z Nowego miasta do Krakowa, wiózł 140 złotych. Jego wujostwo nazywali się Jaroszowie i ich krakowski adres to Topolowa 15, trzecie piętro (sprawdziłem, ta kamienica ma dwa piętra). Pojawiają się tu tez inne krakowskie lokacje: kawiarnia na rogu Starowiślnej, gdzie złodziej je jajka w szklance, hotel na placu Matejki, gdzie złodziej się zatrzymał, dworzec Kraków-Płaszów, gdzie Emil wysiada. Z racji tego, że pochodzę z Krakowa, przygody Emila stały mi się bardzo bliskie w dzieciństwie, ponieważ się rozgrywały w znajomych lokacjach.

Dawno czytana,aczkolwiek mam z ową książką związane bardzo pozytywne skojarzenia.Lubiłam ją bardzo.

Cóż, ponadczasowa opowieść. W starym stylu, ale bez nudziarstwa występującego często w ówczesnych utworach. W miarę wesoło, ale bez rechotu. Akcja wartka, ale bez fajerwerków i wybuchów. Nie występują kosmici, roboty, miecze świetlne ani miotacze pozytonowe.

Warto przeczytać sobie i młodszym.

Warto przeczytać sobie i młodszym.

Bardzo lubię Ericha Kästnera. Jego książki są pełne pozytywnej energii, humoru a zarazem opowiadają o życiu które nie zawsze jest łatwe. Kästner to świetna literatura dydaktyczna dla dzieci i nie tylko. Język jakim posługuje się Kästner jest prosty, przejrzysty ale nie jest banalny. Przede wszystkim i treść i język są przyjemne w odbiorze.

Książka na wstępie zaczyna się refleksją autora o tym jak zaczął pisać książkę, ale nie podobało mi się to co napisał, więc postanowił porzucić rozpoczęty rękopis i zacząć pisać całkiem nową historie, na całkiem inny temat, mianowicie o dziesięcioletnim chłopcu Emilu i jego wakacyjnej przygodzie.

Akcja książki toczy się w czasach kryzysu gospodarczego lat 20tych. Z książki dowiadujemy się o tym jak przeciętnym mieszkańcom Republiki Weimarskiej trudno było wiązać koniec z końcem.

Emil nie ma łatwego życia. Wychowywany jest przez samotną matkę która jest fryzjerką. Emil wraz z matką mieszkają w Dreźnie w dzielnicy Neustadt. Akurat zaczynają się wakacje i mama Emila postanawia go wysłać do rodziny w Berlinie. Emil odprawiany jest przez mamę na dworcu i dzielnie wsiada do berlińskiego pociągu. W Berlinie na peronie ma czekać na niego kuzynka, ciotka oraz babcia. Dodatkowo Emil ma ważną misje do spełnienia. Ma przewieźć spora kwotę pomiędzy które mama Emila uciułała w prezencie dla własnej matki, babci Emila. Emila ma spędzić tydzień u rodziny w Berlinie.

Pasażerowi z którymi Emil dzieli przedział to dość oryginalne osoby. I właśnie w przedziale w którym jedzie Emil dochodzi do przestępstwa. Przez resztę książki Emil próbuje rozwiązać całą sprawę. Reszty nie będę już zdradzał. To jaki sprawa ma rozwój a wreszcie finał świadczy o wielkim poczuciu humoru oraz fantazji samego autora. Książka uczy nas na czym polega bohaterska postawa, uprzejmość oraz solidarność. Te ważne cechy mocno wyartykułowane są w tej książkę.

Książka na wstępie zaczyna się...

Jest w tej książce jakiś dziecięcy magnetyzm. Trochę jak Astrid Lindgren, tyle że w Niemczech. Przygoda, pomoc, przyjaźń, pewność (wszystko na p :)) że wszystko dobrze się skończy. Taka baśń, ale w klimatach współczesnych. Bardzo, bardzo mi się podobała

Książka którą zapamiętam

Książka którą zapamiętam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Książka przygodowa, wprowadzająca dzieci w świat detektywistyczny, pełny zagadek i poszlak. Ukazuje siłę przyjaźni i wsparcia w kłopotach. Prosta, szybko się ją czyta. Bez fajerwerków, lekko zabawna w starym stylu. Historia do przeczytania na raz.

• Dzieciństwo
  • Dziecięce