Ocalić jednego

Sonia Draga
2018-02-14
2018-02-14
Zbigniew Kościuk
Zbigniew Kościuk thriller historyczny Auschwitz oboz koncentracyjny fizyka profesor energia jądrowa

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

2032
2024

Mimo , iż autor przywołuje w końcówce źródła i fakty historyczne, radziłbym nie traktować jednak powieści Grossa jako źródła wiedzy o niemieckich obozach.

To świetnie napisana, pasjonująca opowieść o nieprawdopodobnej akcji Polaków i Amerykanów mającej na celu uwolnienie z Auschwitz wybitnego polskiego fizyka żydowskiego pochodzenia.

Misja Nathana właściwie z góry skazana na niepowodzenie przynosi jednak efekty choć kończy się jedynie połowicznym sukcesem.

Jeżeli przymknie się oko na pewne błędy logiczne, na nierzeczywistą opowieść o obozie w Oświęcimiu to otrzymujemy rewelacyjnie skonstruowaną powieść, którą się czyta naprawdę jednym tchem.

Barwny język, nie zwalniająca ani na moment akcja, bardzo dobrze zarysowane sylwetki bohaterów, to wszystko sprawia, że lektura książki Grossa staje się prawdziwą przyjemnością.

Polecam!!

8/10.

Misja Nathana właściwie z góry skazana...

Uciekł z getta krakowskiego. Był w Ameryce i pracował dla wojska. Bezpieczny. Powinien się cieszyć, ale nie potrafił. Myśl o rodzinie, którą zostawił, o rodzinie, którą mógłby uratować nie dawała mu spokoju. Chciał zrobić więcej aniżeli siedzieć przy biurku i klasyfikować wiadomości z Polski. Był gotowy by działać. Nie spodziewał się jednak, że misja którą przyjdzie mu wykonać może być misją samobójczą. Znaleźć igłę w stogu siana jest niczym w porównaniu ze znalezieniem człowieka w obozie Auschwitz w przeciągu siedemdziesięciu dwóch godzin.

Wierzył, że może im się udać, że wyjadą i zaczną nowe życie w Ameryce. Los jednak brutalnie obdarł go z marzeń. Stracił żonę i córkę. Został sam. Najchętniej by się poddał i dołączył do nich, gdyby nie wiedza, którą musiał przekazać. Wiedza, która mogła obrócić losy wojny.

Miał szczęście, przeżył. Los jednak paskudnie z niego zadrwił. Obóz Auschwitz nie był miejscem, w którym chciał żyć. Niestety, nie miał innego wyboru. Skoro udało mu się przeżyć do teraz, będzie walczył o każdy kolejny dzień. Szczególnie jeśli w walce pomogą mu szachy.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ze względu na wciągającą i płynną akcję oraz łatwość czytania dałam ocenę bardzo dobrą.
Książka jest emocjonalna i bardzo optowałam za szczęśliwym rozwiązaniem wszystkich wątków.
Gdybym jednak odrzuciła te emocje i oceniła książkę bardziej merytorycznie, to musiałabym ocenę obniżyć.
Niestety Andrew Gross popełnił tu kilka grzeszków. Jest trochę nieścisłości, niektóre rozwiązania sytuacyjne zbyt nieprawdopodobne. W pewnym momencie akcja toczy się jakby obok a nie wewnątrz obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Obozowy koszmar rozminął się tu nieco z faktami.
Pomimo niewątpliwie trudnego tematu książkę naprawdę dobrze się czyta i to jej największa zaleta.
Temat powstania bomby atomowej w USA również ciekawy.
Interesujące postacie, w tym świetnie nakreślona postać profesora fizyki Mendla. Ale inne osoby też dobrze pomyślane psychologicznie. Trudne wybory i dylematy moralne zarówno osadzonych w obozie jak i ratujących.
Całość akcji dość dobrze osadzona w historycznych realiach.
Na końcu autor wyjaśnia, że opowiedziana historia nie jest prawdziwa, ale to nie znaczy że niemożliwa.
Polecam wszystkim zainteresowanym tematyka wojenną i obozową, ale z poprawką, że to jednak książka sensacyjna a nie historyczna.
Ja będę pamiętać ją przez dłuższy czas.

Kolejna książka czytana ostatnio o tej tematyce. Trochę w innym stylu, ale uważam, że dobrze się ją czyta, pomimo ciężkiego tematu. I nie zgodzę się, że przestawia mało realny świat w obozie zagłady. Nasze wyobrażenie o tych miejscach nigdy nie dorówna prawdzie. Jednak samo pamiętanie...pisanie...czytanie o tym jest wartością samą w sobie...

Słaba i nielogiczna historia, wyłącznie dla osób, których wiedza na temat obozów koncentracyjnych opiera się na stwierdzeniu, że kiedyś istniały. Inni czytelnicy, którzy mają pojęcie o zasadach panujących w obozach zagłady II wojny światowej nie mają tu czego szukać.
Autor najpierw tworzy wizerunek Niemców, którzy dbają o porządek i nie są w stanie niczego zaniedbać, a potem wplata w fabułę takie bzdury.
A kiedy przeczytałem zakończenie akcji w obozie, sprawiło ono, że powstał u mnie odruch szybszego przesuwania wzroku po tekście, aby jak najszybciej zakończać lekturę.
Ckliwy melodramat z amerykańską flagą w tle. Strata czasu.

Rok 1944. Rok, który zapisał się w historii całego świata. Profesor fizyki Alfred Mendl, ze względu na swoje żydowskie pochodzenie, zostaje rozdzielony i wysłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jego dorobek naukowy ginie w płonieniach razem z pamiątkami rodzinnymi innych osadzonych. Naziści nie mają pojęcia co zniszczyli, nie wiedzą że wiedza Alfreda mogłaby zmienić przebieg wojny przechylając szalę zwycięstwa w ich kierunku.
Za sprawą ucieczki dwóch więźniów Amerykanie dowiadują się że profesor Alfred Mendl żyje, a jego wiedza z zakresu energii jądrowej może zrewolucjonizować możliwości obronne całego świata. W waszyngtońskiej kwaterze głównej Biura Służb Strategicznych zostaje zorganizowana akcja wyciągnięcia Alfreda z Auschwitz. W tym celu Nathan Blum, żyd polskiego pochodzenia, a obecnie porucznik amerykańskiego wywiadu wojskowego ma przeniknąć do Auschwitz. Jest on bowiem kandydatem idealnym do tej misji: włada biegle językiem polskim i niemieckim, ma semckie rysy, a jako nastolatek uciekł z krakowskiego getta. Wydaje się, że cała akcja została perfekcyjnie zaplanowana. W końcu gra toczy się o zakończenie wojny. Jednak za kolczastym ogrodzenie obozu każdy szczegół misternie ułożonego planu zostaje obrócony w perzynę.
„Ocalić jednego” to lektura ciężka, bardzo emocjonalna, przywołująca okrucieństwo II Wojny Światowej. Jednak trzeba przyznać, że Autor postarał się, żeby czytelnik miał wrażenie, że ma do czynienia z fikcyjnym thrillerem wojennym. Czy to dobrze? Oceńcie sami.

Ta książka nie jest lekka, łatwa i przyjemna, mimo że czyta się ją dobrze. Ale to nie dziwne, skoro Autor prowadzi część fabuły w obozie zagłady Auschwitz, a i jej reszta toczy się w nawiązaniu do tego strasznego miejsca.
Zarówno sama historia, bardzo realistycznie nawiązująca do wielu faktów z historii powszechnej, jak szczegóły powstania bomby atomowej w USA. Pojawia się kilka nieścisłości, które każdy znający choć pobieżnie historii obozu Auschwitz wyłapie, jednak Autor wyjaśnia z jakich powodów celowo ich użył - nie ma się co zatem denerwować czytając. ;-)
Sama historia wyprawy Bluma po profesora Mendla jest pierwszorzędnie skonstruowana, znakomita pod względem sensacyjnym i znakomicie osadzona w historycznych realiach. Wielki plus dla Autora za realizm i szczegółowość.
Mimo że opowiedziana historia nie jest prawdziwa, to nie mogłaby się nie wydarzyć. Wiarygodnie i bez patosu pokazane są też dylematy moralne i dramat dnia codziennego, które towarzyszyły osadzonych - Autor nie wybiela nikogo, pokazuje że także wśród ofiar byli kaci, czego trzeba mieć świadomość jak każdej innej prawdy historycznej.
Przyznam, że nie mogłam się oderwać od opowieści Autora, a na koniec usnąć bo to co przeczytałam niosło ze sobą tak wielki ładunek emocjonalny, że w myślach przywołałam zarówno zwiedzanie Auschwitz, jak i wszystko co w tematyce obozowej jest mi wiadome. A to trudne, jak sam fakt, że to "ludzie ludziom zgotowali ten los"...
Polecam nie tylko wielbicielom sensacji, ale też każdemu komu temat wojenno-obozowy jest bliski.

Autor, Andrew Gross, to znany autor thrillerów, książek sensacyjnych, a także autora bestsellerów New York Timesa.
Na ogół pisze książki z akcją na zasadzie zabiligoiuciekł. To sprawia, iż często ocierają się one o czytadło takie do przeczytania, odłożenia na półkę i zapomnienia w kilka minut, ale Ocalić jednego jest trochę inne.
Akcja zaczyna się zgodnie z opisem na okładce. Jest końcówka II wojny światowej, rok 1944. Wybitny profesor fizyki Alfred Mendl, w zasadzie jedyna osoba, która może w sposób naukowy przyspieszyć koniec wojny, dostaje się jako więzień do obozu w Auschwitz. Uratować go może tylko cud.
W tym samym czasie Żyd polskiego pochodzenia Nathan Blum, obecnie porucznik amerykańskiego wywiadu wojskowego, który kilka miesięcy wcześniej w sławił się ucieczką z getta krakowskiego, zostaje poproszony przez prezydenta USA o wykonanie karkołomnej misji. Ma przeniknąć do Auschwitz, żeby odnaleźć, a następnie wyprowadzić jednego człowieka. Tym człowiekiem jest profesor Mendl.
Akcja wydaje się o tyleż szalona, co wręcz niemożliwa. Jednak Nathan podejmuje się jej wykonania i po kilkudniowym szkoleniu zostaje zrzucony na spadochronie w okolice Auschwitz. Wraz z grupą robotników następnego dnia dostaje się na teren obozu.
Do tego momentu wszystko idzie zgodnie z przewidywaniami i jest to ta łatwiejsza część zadania, jakie ma wykonać Blum.
W drugiej części książki autor zastosował bardzo dużo błyskawicznych zwrotów akcji, krótkich niczym flesz filmowy rozdziałów, trochę zbyt moim zdaniem niesamowitych łutów szczęścia i pokusił się o kilka akcji, które sprawiały, że wręcz zaciskałam kciuki kibicując bohaterom.
Zakończenie książki sprawiło, że jeszcze długo po skończonej lekturze zastanawiałam się, jak ja zachowałabym się na miejscu bohaterów. Trudne, bardzo trudne decyzje.
Gorąco zachęcam do lektury. Dobra, wciągająca książka, która zostanie w waszej pamięci na dłużej niż czas potrzebny na jej przeczytanie.

Akcja zaczyna się zgodnie z opisem na...

Historia opowiadająca o Profesorze Alfredzie Mendellu z rodziną został wysłany do obozu koncentracyjnego i rozdzielony akcja toczy się w drugiej wojnie światowej,dobra i poruszająca to książka i chwytająca za serce.

Dodaj cytat z książki Ocalić jednego