Krytyka czystego rozumu

Okładka książki Krytyka czystego rozumu Immanuel Kant
Okładka książki Krytyka czystego rozumu
Immanuel Kant Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Cykl: Immanuel Kant: Dzieła zebrane (tom 2) Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii filozofia, etyka
filozofia, etyka
Immanuel Kant: Dzieła zebrane (tom 2)
Biblioteka Klasyków Filozofii
Kritik der reinen Vernunft
Wydawnictwo Naukowe PWN
1957-01-01
1957-01-01
Roman Ingarden
epistemologia Immanuel Kant kantyzm

Jest to ważne dzieło, natomiast wiele z tego, co Kant mówi, wydawać się może niekiedy aż tautologiczne. Przeciwstawność determinizmu i wolnej woli (Trzecia Antynomia),nieudolność dowodów istnienia Boga, intelekt i zmysłowość jako dwa aspekty poznania - to wszystko dziś pozornie dobrze znane i przez to w kontekście monumentalności "Krytyki czystego rozumu" budzące co najmniej zdziwienie, czasami może nawet zażenowanie, jeżeli ktoś nie podziela dość rozpowszechnionego entuzjazmu w odniesieniu do pierwszej Krytyki. Trochę mniej zrozumiałe myśli: synteza a priori, syntetyczna jedność apercepcji, formy naoczności, kategorie czy schematy są dla wielu z kolei wprost nieczytelne. Jednak te dwa aspekty dzieła królewieckiego myśliciela są w istocie nieodłączne i dlatego pozorna przejrzystość tych myśli Kanta, które w rozwodnionej formie przyjęły się w dyskursie bardziej potocznym, np. krytyka metafizyki, w istocie szkodzi poprawnemu zrozumieniu filozofii krytyczno-transcendentalnej. Serce dzieła, Transcendentalna Logika, przedstawia z jednej strony rozbudowaną teorię wiedzy empirycznej, z drugiej - wiedzy czystej, tzn. a priori. Kant zrywa z Hume'm w sposób, który ten sam w jakiś sposób antycypował, tzn. neguje możliwość potraktowania myśli jako przedmiotu obok innych przedmiotów (słowo "władza [poznawcza]" to sugeruje - wypadałoby raczej mówić o mocy, np. mocy sądzenia),co w jakiś sposób odzwierciedlone jest w kantowskiej krytyce dowodu nieśmiertelności duszy, który wszak takiego utożsamienia, jedności myślenia z jednością jakiejś rzeczy (wyobrażonej na wzór rzeczy zmysłowych, krzesła czy książki),dokonuje. Kant używa słowa "samorzutność", aby określić naturę tej mocy jako wolnej i samoświadomej. Z tego najwyższego punktu - czystego Ja albo syntetycznej jedności apercepcji (która jest tożsama z intelektem, jak sam pisze) - zaleca wyprowadzić (czego sam jeszcze nie robi) kategorie, czyli czyste określenia myślowe albo logiczno-transcendentalne. Wylicza wśród nich określenia konieczności, możliwości czy przyczynowości jako konstytutywne dla myślenia w ogóle, czym odróżnia swoje stanowisko od Hume'a (chociaż można usprawiedliwiać Szkota, twierdząc, że ten wcale nie negował obecności tych pierwiastków w myśleniu, a raczej chciał ją wyjaśnić na gruncie własnej psychologii - Kant jednak zdaje się nie podzielać tej życzliwej interpretacji). Jedność sądu, podstawowego aktu intelektualnego, nie wynika z żadnych zewnętrznych okoliczności, np. subiektywnych skojarzeń, tylko określona według własnej, wewnętrznej zasady - logicznej. To budzi problem w świetle tego, że ludzkie myślenie czy też, ujmując to inaczej, procesy neurologiczne za nie odpowiadające wszak nie stanowią jako część przyrody zmysłowej całkowicie autonomicznej sfery, a podlegają innym niż wewnętrzne prawom: zwłaszcza prawom fizyki. Kant (nieco tchórzliwie) tymczasowo spycha myślenie czy też wolność w ogóle do jakiejś ponadzmysłowej krainy i dopiero w Krytyce władzy sądzenia mówi, jak można przezwyciężyć ten dualizm. Nie można więc zapominać, że Dialektyka rozumu, choć ma w Krytyce czystego rozumu charakter całkowicie subiektywny i doczekuje się u Kanta zaledwie rozstrzygnięcia moralnego (na rzecz wolności woli czy istnienia Boga),jest czymś, jak wskazuje autor dzieła, przyrodzonym. Nierozstrzygalne problemy dogmatycznej metafizyki rodzą się z wyszczególnionych przez Kanta napięć między kategoriami, które ugruntowują wszelkie rzetelne poznanie.

Dzieło Kanta oceniam na 10/10 gwiazdek. Nie jest to, jak się niekiedy uważa, co dokumentują nawet niektóre komentarze na tej stronie, sucha scholastyka poprzeplatana w kilku miejscach błyskotliwymi myślami, tylko popis bardzo skrupulatnego i odważnego umysłu zaangażowanego w próbę rozwiązania kluczowego problemu i zrozumienia jego natury, także w świetle innych problemów. Bywa często tak, iż takie problemy długo nie doczekują się choćby zauważenia, a dzięki powierzchownemu sformułowaniu, kiedy już zostaną postawione, odpowiada się na nie w sposób albo bardzo dowolny i partykularny, albo tchórzliwy i agnostyczny. Warto czytać ostrożnie, zwracając uwagę na związek między kolejnymi sekcjami, bo zapewniam, że niewiele, wbrew temu co się często twierdzi, jest tutaj przypadkowe.

Można powtarzać, ile się chce, jakże to przełomowe i genialne było dzieło Kanta, ale właściwie jest to równie płytkie i nudne, co mówienie w kółko "Słowacki wielkim poetą był", o ile nie zamierza się samemu zasmakować kantowskiego idealizmu. Nie wymaga to wcześniejszego zapoznania się z jakimikolwiek innymi tekstami, a tylko posługiwania się własnym rozumem, jak głosił sam Kant. Nie warto czytać Krytyki, jeżeli nie jest się w stanie (autentycznie) dojrzeć przełomowości niektórych myśli, a zapewniam, że czas spędzony na lekturze monumentalnego tekstu Kanta sposób można spożytkować równie dobrze, np. czytając poezję Słowackiego. :)

7 tomów Kanta, jednak nie podoba mi się terminologia wprowadzona przez prof. Romana Ingardena gdyż koliduje ona z Schopenhauerem.

Mam to na myśli hasła takie jak: satze, reine Vernuft, Verstand oraz słowa co do intelektu i takie tam.

Tłumaczenie to nie jest wybitne jednak jest bardzo dobre. Chmielewski też dobrze tłumaczył a Ingarden przyzwoicie: jednak co do zarzucenia czegoś Ingardenowi to tak, uważam iż był on Bergsonistą a też fenomenologiem na tym gruncie irracjonalizmu.
To paradoksalnie oddala nas od istoty. A jednak cała filozofia tego filozofa bazuje na terminologiach Ingardenowskich. Oczywiście to się zmieni z czasem. 50 lat, 70 lat...

Niepojęta jest podniosłość ducha tego dzieła dla filozofii europejskiej, ale forma budzi znaczne zastrzeżenia. Nie mam tu na myśli jedynie tłumaczenia, które w przypadku Chmielewskiego zniekształca pewne myśli i odrzuca wszechobecnymi archaizmami, lecz o niezliczone problemy interpretacyjne, które wiążą się z tym tekstem. Można powiedzieć, że przenikają się tutaj dwa style myślenia, z którego jeden należy do tradycji Kartezjusza i Hume'a, a drugi jest prawie zupełnie nowatorski lub kopernikański, jak mówi sam Kant.

Mimo wszystko, 10/10

Terms & conditions filozofii

Wyjaśnienie pomyślunku dla pedantów (jeśli ktoś źle rozumował, to po przeczytaniu dalej będzie)

napisy końcowe trwające dłużej niż sam film (wcześniejszej filozofii)

Świetna treść w beznadziejnej formie. Kant drażni swoją dokładnością; powiedzmy szczerze, dało się napisać to dzieło lepiej, zwiewniej, gładziej. Nikt nie lubi marmurowej rzeźby, która wygląda szpetnie, a ciężko przenieść ją na dalszy plan. Żal mi mojego czasu. Radzę znaleźć opracowanie.

Terms & conditions filozofii

napisy końcowe trwające dłużej niż sam film (wcześniejszej filozofii)

Przekład Piotra Chmielowskiego, mimo upływu lat, nadal zachwyca. Na pewno przeczytam całą książkę jeszcze kilka razy w swoim życiu.

Książkę czyta się długo i wymaga skupienia. Autor posługuje się w piśmie licznymi schematami logicznymi; dzięki temu jego słowa są możliwe do dość precyzyjnej interpretacji (nie zawsze oczywiście),jednakże są poukładane w sposób sztuczny. Jest to minus dla czytelnika, plus dla znawcy.
Teoria Kanta w KCR jest złożona i trudno mi wskazać na jakieś jedno "przesłanie": autor próbuje zarazem zbić argumenty osób, które posługują się nieuprawnionymi z punktu widzenia rozumu stwierdzeniami rozszerzającymi rzekomo nasze poznanie rzeczywistości. Jednocześnie jednak Kant jest przeciwny sceptycyzmowi, wskazując, że ten zbytnio zawęża zakres tego, co poznawalne.
Teoria 10/10, książka 8/10

Szalony Kant, dalsze jego mądrości...

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Szalony Kant, dalsze jego mądrości...

a) wiedza nie pochodząca od zmysłów i analizy / logiki rozumu to nie wiedza, a wiara
b) celem filozofii jest danie człowiekowi całościowego obrazu Świata na drodze rozumowej - w przeciwieństwie do religii, opierającej się na wierze / mistycyzmie / czekaniu na objawienie (co się stanie jeśli 2 mistyków "otrzyma" przeciwstawne do siebie objawienia ?)

Nie szukaj w niej przygody, chyba, że to przygoda dla Twojego rozumu.NIe znajdziesz w niej otwartych komnat zrozumienia. Tylko zamknięte, zasłonięte i jeśli tylko Ty sam je otworzysz, odkryjesz własnym umysłem, doznasz unikatowego doświadczenia.
Osobiście zastosowałem radę starych wyjadaczy w filozofowaniu - jak czegoś, czytając, nie rozumiesz czytaj dalej. NIe zniechęcaj się. I tak było. Mamy takie pozycje książkowe, których fabuła wlecze się , przysłowiowe "flaki z olejem". No bo jak określić zdanie, które zaczyna się na początku strony a kończy na jej końcu, albo i dalej ? Mnie powaliło stwierdzenie, że podstawowymi składnikami rzeczywistości są przestrzeń i czas. Czyżby Einstein czytał Kanta ?

• Filozofia
  • Filozofia