Krok za tobą

Okładka książki Krok za tobą
Lisa Gardner Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Quincy & Rainie (tom 7) Seria: Kryminał kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Daria Kuczyńska-Szymala
Daria Kuczyńska-Szymala

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

“Krok za tobą” to kolejny thriller z udziałem nastolatków z rodzin zastępczych. Bohaterowie, podobnie jak w “Szukaj mnie” mają za sobą traumę dzieciństwa spędzonego w patologicznej rodzinie. Tym razem jest to rodzina pełna, ale alkohol, narkotyki i towarzystwo czynią z rodziców jedynie mieszkańców domu. Nie ma mowy o zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa, opieki i pomocy. Dziewięcioletni Telly jest więc dla swej pięcioletniej siostry Sharlah ojcem i matką. Ta niezdrowa sytuacja musi znaleźć swe ujście w rodzinnej tragedii. Zbyt wiele używek, pewnego tragicznego dnia, robi z ojca potwora... a z dzieci morderców...

Po ośmiu latach, w następstwie skomplikowanych okoliczności, siedemnastoletni Telly, znów jest ścigany. Tym razem za poczwórne morderstwo. Autorka przez połowę książki usiłuje nas przekonać, że Telly to właściwy morderca. Akcja toczy się trochę niemrawo, dialogi pełne są powtarzalnych opisów przeszłości chłopaka. Rozmowy z kuratorką i psychiatrą nie wnoszą niczego nowego i nie dają jednoznacznej odpowiedzi czy chłopiec byłby w stanie znowu zabić. Wpleciona narracja pierwszoosobowa, w której narratorem staje się sam Telly, oświetla jego przeszłość od pamiętnego zabójstwa rodziców, aż po pobyt u ostatniej rodziny zastępczej. Tymczasem ekipa poszukiwawcza tropi chłopaka w okolicznych lasach, ale analiza zdjęć z monitoringu zaczyna podważać przyjęte wcześniej tezy. Czy Telly faktycznie jest mordercą swych zastępczych rodziców i dwóch osób na stacji benzynowej? Czy kluczem do całej zagadki nie są Duvallowie, jego zastępczy rodzice? Jaką przeszłość ma za sobą Sandra Duvall?

Ostatnie rozdziały powieści były dla mnie prawdziwą bombą. Autorka zasypała mnie historią Sandry Duvall vel Irene Gemetti. Dziewczyny z bolesną przeszłością życia u boku ojca, brutala i mafiosa, oraz biernej, uległej matki. W walkę o schedę po zmarłym ojcu wmieszali się jego dawni i obecni współpracownicy, a Telly miał być ich kozłem ofiarnym. Chłopaka z morderstwem na koncie łatwo wmanewrować w kolejne przestępstwa szantażując śmiercią siostry.

Przyznam szczerze, że w mojej opinii, to nie najlepsza powieść Lisy Gardner. Wplątanie chłopca w kolejną aferę, a zwłaszcza wykorzystanie trzynastoletniej Sharlah do pertraktacji z właściwym mordercą, niekoniecznie wydały mi się prawdopodobne. Doświadczony mafioso, wielokrotny przestępca bez zahamowań, brutalny płatny zabójca, prowadzący przeciągającą się rozmowę z dziewczęciem o wydanie kodu do konta? Trochę to surrealistyczne.

Wielkie brawa należą się za to autorce za pokazanie siły miłości między bratem a siostrą. Połączeni wielką więzią w dzieciństwie, rozdzieleni na osiem lat pobytami w innych rodzinach zastępczych, nie zatracili braterskiego uczucia i znowu gotowi są oddać za siebie życie. Telly zrobi wszystko, łącznie z morderstwem, byle oddalić groźby swych prześladowców, a Sharlah poświęci siebie, by ratować rannego brata przebywającego w rękach mordercy. Doskonale naświetlone są również psychologiczne portrety bohaterów. Wiele dowiedziałam się o profilu mordercy w amoku, zwanym też mordercą spontanicznym.

Czy Telly był zerem czy bohaterem? On sam zadawał sobie takie pytanie przez całe osiem lat. Odpowiedzi dostarczy wam lektura.

Naprawdę bardzo spodobała mi się ta książka cytając ją nie raz miałam łzy w oczach . Nie mogłam oderwać się nawet na chwilę , cały czas mówiłam sobie " coś mi tu nie pasuje , ta historia musi mieć drugi dno " . Z jednej strony nie mogłam doczekać się końca powieści żeby poznać odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania. Gdy już skończyłam czytać było mi przykro że to już koniec i nie ma kontynuacji , że nie poznamy dalszego losu głównych bohaterów .

Typowa książka Autorki, jak zwykle bardzo emocjonalna. Tym razem weryfikująca granice poświęcenia i uczuć między rodzeństwem z rodziny w której dominowała przemoc, alkohol i narkotyki. Akcja nie jest porywająca, chociaż dosyć ciekawie się ją obserwuje, natomiast emocje i uczucia między głównymi bohaterami doskonale pokazane.

"Krok za Tobą" to moje drugie spotkanie z Lisą Gardner. Czy udane? Hmmm... Nie do końca przekonuje mnie styl Gardner. Akcja rozgrywa się dość ospale. Kiedy Telly Ray Nash w wieku 9 lat zabija kijem bejsbolowym ojca, który od lat katował rodzinę, wraz z siostrą trafia do różnych rodzin zastępczych. Kiedy giną zastępczy rodzice Telly'ego oraz przypadkowi ludzie na stacji benzynowej, a w kamerce pojawia się... Telly, już nikt nie wierzy, że chłopak jest niewinny. A prawda jest zupełnie inna i bardziej skomplikowana niż się wydaje.

Po raz kolejny sięgnęłam po książkę Lisy Gardner. Okazało się, że są w niej bohaterowie, których znam już z innych jej powieści. Tym razem próbujemy rozwiązać zagadkę przypadkowych morderstw. Jednak szybko okazuje się, że nie są one całkowicie spontaniczne, a nasi bohaterowie skrywają więcej, niż moglibyśmy się spodziewać. Ta książka mnie wciągnęła, pochłonęłam ją chyba w 2 dni. Polecam, nie pożałujesz.

Książki Lisy Gardner są dla mnie niezwykłe.
Jak zawsze mamy trzymający w napięciu thriller z wyraziście nakreślonymi postaciami, świetnie skonstruowaną fabułą i dialogami oraz całym tłem. Jednocześnie nie jest „przegadany” lub najeżony malowniczymi i wyczerpującymi cierpliwość czytelnika opisami wszystkiego.
Jednak, jak zawsze, pozycja porusza ważne wątki społeczno-psychologiczne.
W przypadku pozycji „Krok za Tobą” poznajemy losy rodzeństwa skrzywdzonego przez patologicznych rodziców, alkoholików i narkomanów. Dzieci, które jako kilkulatki zmagają się z trudami codzienności niczym mali dorośli. Dzieci, o których losie decyduje przeciążony i niedoskonały system. Dzieci, które ponoszą konsekwencje decyzji dorosłych, które kształtują im całe przyszłe życie, zabierają możliwości, wtłaczają w schemat, z którego bardzo trudno się wydostać.
„Krok za Tobą” to lektura trzymająca w napięciu, wciągająca, a momentami wzruszająca, skłaniająca do przemyśleń.

Książki Lisy Gardner są dla mnie niezwykłe.
Jednak, jak zawsze, pozycja porusza ważne wątki...

Dobra pozycja poruszająca problemy i więzi dzieci adoptowanych. Z jednej strony wizja szczęśliwej przyszłości a w tle krocząca za każdym razem mroczna przeszłość. Tym razem będziemy świadkami morderstw z zimną krwią w imię czego ...kogo.... Pomocy miejscowej policji udzieli psycholog policyjny i jego małżonka, planujących adopcje nastolatki.

Kocham tą autorkę...ale pierwszy raz nieskonczylam jej książki...wynudzila mnie, przerwałam czytanie najsłabsza jej pozycja , reszta jej księżej była Wow

Niestety, chwilami trochę nuży. Powtarzane te same elementy fabuły w dialogach niczego nie wnoszą.

Jedna z najlepszych książek Lisy Gardner. Trzyma w napięciu i baaaardzo wciąga! :)