Echa leśne

klasyka
Wydawnictwo Łódzkie
1985-01-01
1985-01-01

Szkoła uczy, że Polacy walczyli w powstaniu przeciw zaborcy. Żeromski uczy, że Polacy walczyli po obu stronach, albo też nie walczyli wcale. Nie ma tu postaci bardziej tragicznych od innych. Polskość nie jest czymś, co zostaje zapisane na kartach historii, jest czymś, co zapisane może być tylko w sercach.

Na półkach: , , , , , ,

Kolejna nowela Stefana Żeromskiego na mojej półce, kolejna o ofiarach wojennych. O ludziach pogrążonych we wspomnieniach z czasów ich służby. ,,Echa Leśne" to opowiadanie o honorze, miłości do ojczyzny, trudnych wyborach oraz o zdradzie. Jednak pomimo tego jak napisana jest ta nowela to gdyby nie została wydana w formie audiobooku to najpewniej nigdy bym jej nie włączyła na Empik Go.

Mimo niewielkich gabarytów, udało się prawie usnąć, nie wzbudziła zainteresowania.

Motyw powstania styczniowego był dla Żeromskiego motywem przewodnim. Dość poruszająca nowelka, choć skończyła się gdy myślałem, że kolejni uczestnicy ogniska zaczną swoje opowieści o powstaniu.

Krótka, surowa opowieść o honorze i zdradzie, o bohaterstwie i odwadze w godzinie próby. Niesamowicie stworzony nastrój sprawia, że nowelke czyta się jednym tchem czując jednocześnie swoją obecność w opisywanych przez Stefana Żeromskiego wydarzeniach. Zdecydowanie warto przeczytać

Zwięźle, ale potrafi wywołać emocje. Jak echa leśne, wszystko przemija i tylko słychać odg głosy w oddali...a pamiętać trzeba...

Wyjątkowo fascynująca książka a zarazem lektura szkolna. Bardzo szczegółowo pokazuję walkę podczas powstania styczniowego. Jestem pod wielkim wrażeniem.
Polecam

Polecam

Powstańcze legendy, nadęty patriotyzm, polskość walcząca o niepodległość - to Żeromski i "Echa leśne". Ani złe, ani dobre. Żeromski w swej prozie wciąż wraca do tych samych tematów, za każdym razem przemyca metafory związane z powstaniem i ówczesną polityką, dziś niekoniecznie czytelne dla każdego. Niemniej - pisał pięknie, uwielbiam tworzone przez Niego zdania. Konstrukcję Żeromski ma mistrzowską.

W bardzo wczesnej młodości, tj do wieku 13 lat, które ukończyłem w pamiętnym roku 1956, wielbiłem Żeromskiego. Po Październiku zaczęto wydawać literaturę amerykańską, która naszymi mózgami zawładnęła, lecz stary sentyment pozostał i dlatego, zobaczywszy "Echa leśne" na "Wolnych Lekturach", szybko je pobrałem, tym bardziej, że tego opowiadania nie pamiętam.

I źle zrobiłem, bo nie zrozumiawszy tej lektury, gdy sen mnie zmorzył, mara nocna mojej polonistki (nota bene uroczej i mądrej kobiety) znowu mnie nawiedziła i zapytała:
„Powiedz, Wojtku, co autor chciał nam przekazać ?”

Obudziłem się mokry, pobiegłem natychmiast do laptopa i w Wikipedii znalazłem:

„..'Echa leśne - nowela Stefana Żeromskiego z 1905 roku... ..Akcja toczy się po upadku powstania styczniowego. Grupa mężczyzn, wśród nich generał rosyjski wspominają czasy powstania. Generał wspomina powstańca Jana Rozłuckiego, swojego siostrzeńca, który zdezerterował z rosyjskiej armii i wstąpił do leśnej "bandy". Schwytany trafił przed sąd wojenny, w którym przewodniczył jego stryj. Sąd skazał go na karę śmierci. Ostatnim jego życzeniem było, żeby jego syn, Piotr, został wychowany na Polaka. Generał nie zamierzał spełnić tej prośby..."

No to będę mógł spać spokojnie, chociaż wątpliwości zostały, bo mnie się wydawało, że miejscem akcji jest las, a obecni zajmują się podziałem ziemi z "ukazu" z 1864 roku, o którym Miłosz pisał w wierszu pt "W praojcach swoich pogrzebani":
"...Car im na przekór chłopów oswobodził.."

tzn że "ukaz" był karą dla polskiej szlachty za Powstanie Styczniowe. Następna wątpliwość to pochodzenie Rozłuckiego, bo skoro był siostrzeńcem rosyjskiego generała, to logika mnie podpowiada, że mamuśka jego też ruska była. No to czemu w miłości do Rosji go nie wychowała ?? Z drugiej mańki, jeśli patriotą polskim się czuł, to czemu oficerem carskim został ? Jeszcze jeden kandydat na Konrada ??

Wniosek jeden: nie wszystko, co Mistrz napisał, należy szerokiemu odbiorcy udostępniać. PAŁA !!!!

+160/2020 (A)

+160/2020 (A)

• Lektury
  • Audiobooki
  • Klasyka

Dodaj cytat z książki Echa leśne