Teraz. Fizyka czasu

Richard A. Muller popularnonaukowa 400 str.
Now. The Physics of Time

Prószyński i S-ka
popularnonaukowa
Tomasz Krzysztoń fizyka fizyka czasu czas

Porównaj ceny i

"Zobaczyć świat w ziarenku piasku,
Niebiosa w jednym kwiecie z lasu.
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar,
W godzinie - nieskończoność czasu."
William Blake, "Wróżby niewinności"

Wędrowanie po ścieżkach nauki dostarcza mnóstwo wiedzy i satysfakcji, a ostatnio to matematyka, fizyka i astronomia stały się strefą intelektualnych wyzwań, z jakimi przyszło mi się zmierzyć....

To jedna z tych książek, z którymi mam kłopot. W dobrej książce popularno-naukowej autor stara budować treść na równym poziomie zaawansowania, operować pojęciami ze spójnego systemu poznania i jasno dzielić sądy pewne od prawdopodobnych, a te od niemal niemożliwych czy sprzecznych w ramach jakiejś założonej struktury metodologicznej. Książka "Teraz. Fizyka czasu"...

Książka bardzo dobra jeśli chodzi o część fizyczną i matematyczną. Polecam zdecydowanie. Za to gdy autor zaczyna schodzić na tematykę filozoficzno-psychologiczną widać bardzo duże deficyty wykształcenia. Czasami tak infantylnie że aż boli. Gmatwa się w tym, rezonuje. Męczące. Ale te tematy to tak 10% książki. Reszta - ekstra.

O samym "teraz" jest tu napisane naprawdę niewiele, tytuł zapewne wymyślił wydawca aby zwiększyć sprzedaż. Książkę mimo to polecam bo autor prostuje kilka nieporozumień funkcjonujących w popularnym pojęciu działania wszechświata.

Chciałbym dać więcej. Ale jest to kolejna książka w której fizyk pokazuje, że nie zna się na filozofii (i religii). I to BARDZO.
Czytając wyjątkowo ciężko było mi zrozumieć ostatni akapit podrozdziału "Strzałka antropiczna" z rozdziału 16tego - wyglądało mi to na spartolone tłumaczenie. Więc sprawdziłem w oryginale i nie mogę tego ująć delikatniej.
A szkoda, bo tak długo...

• Popularnonaukowe
  • Chcę w prezencie