Fenix Antologia 1-2/2018

Okładka książki Fenix Antologia 1-2/2018
Magdalena BiałekRafał Cichowski Wydawnictwo: Gniazdo Światów Cykl: Fenix Antologia (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Fenix Antologia (tom 1)
Gniazdo Światów
2018-01-15
2018-01-15
komiks literatura publicystyka fantastyka

Okładka książki 24.02.2022 Aleksandra Bednarska, Jakub Bielawski, Patryk Bogusz, Michał Cetnarowski, Tomasz Czarny, Jarek Dobrowolski, Szymon Drzymała, Mateusz Dudek, B. A. Feder, Agnieszka Fulińska, Artur Grzelak, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Dawid Kain, Grzegorz Kałużny, Aleksandra Klęczar, Jarosław Klonowski, Aleksandra Knap, Marek Kolenda, Wojciech Kulawski, Paweł Majka, Katarzyna Michalewicz, Marcin Mierzejewski, Marcin Nadratowski, Marcin Opolski, Łukasz Orbitowski, Romuald Pawlak, Jacek Pelczar, Marcin Podlewski, Michał Protasiuk, Joanna Krystyna Radosz, Radosław Rak, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Salik, Paula Uzarek, Hubert Wojciechowski, Mariusz Wojteczek
Ocena 9,2
24.02.2022 Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Magazyn Biały Kruk #17 Redakcja Magazynu Biały Kruk, Adrianna Kozłowska, Karol Ligecki, Lisioł, Małgorzata Łukowiak, Katarzyna Michalewicz, Kamil Muzyka, Olaf Pajączkowski, Romuald Pawlak, Agnieszka Polak, Edward Strun, Szymon Szymański, Marlena Urbaniak, Mika Wing, Hubert Wojciechowski, Anna Wołosiak-Tomaszewska
Ocena 6,8
Magazyn Biały ... Redakcja Magazynu B...
Okładka książki Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction Ewa Białołęcka, Bartek Biedrzycki, Krystyna Chodorowska, Marta Kisiel, Magdalena Kucenty, Romuald Pawlak, Magdalena Świerczek-Gryboś, Jakub Szamałek, Jakub Żulczyk
Ocena 6,8
Niezwyciężone.... Ewa Białołęcka, Bar...
Okładka książki Mars. Antologia polskich opowiadań Leszek Błaszkiewicz, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Kacper Kotulak, Paweł Majka, Jan Maszczyszyn, Tadeusz Meszko, Andrzej Miszczak, Marek Oramus, Tadeusz Oszubski, Romuald Pawlak, Anna Sikorska, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski, Andrzej Zimniak
Ocena 6,9
Mars. Antologi... Leszek Błaszkiewicz...

Na półkach: , , , ,

Nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że eseje miały nieco pompatyczny blask chwały czasów, które nie mogą i bez wątpienia nie powrócą. Nie zmienia to jednak faktu, że wskazywały intelektualne tropy prowadzące do refleksji. Różnorodność opowiadań, spowoduje że każdy znajdzie coś dla siebie oraz bez wątpienia czymś się rozczaruje. Zdecydowanym minusem jest pozbawienie elektronicznego wydania grafik - w mej ocenie chybiona decyzja, ale zobaczymy co będzie dalej.

Na półkach: , , , ,

Miałem duże nadzieję... a wyszło jak zwykle.

Tak, pamiętam oryginalnego Fenixa. A raczej chciałbym pamiętać, bo czytałem dzieciem będąc.

Jeżeli chodzi o opowiadania to tutaj czepiać się nie będę - są te lepsze, są te średnie... no i te trochę odbiegające poziomem od reszty. No ale to cecha pism tegoż typu, więc tutaj żadnych zastrzeżeń.

Za to publicystyka... no tak straszliwego festiwalu bufoniady, samouwielbienia oraz przeświadczenia o własnej świetności (przy jednoczesnym pisaniu nadętych komunałów) to nie czytałem... nigdy? Oczywiście, są chwalebne wyjątki... ale to wyjatki. O literaturze, nawet pulpowej powinno się pisać tylko i wyłącznie z ustawową licencją, bo nie daj borze zielony weźmie się za to amator i nie doceni, blogosfera jest fe, a kiedyś Panie kochany to były czasy.

Czytałem wersję elektroniczną - niestety skład jest bardzo zły (nie czepiam się tu braku zawartości z papieru bo jest on dobrze oznaczony), a sam plik wygląda źle. Minusik za to.

Mam nadzieję, że to choroby wieku dziecięcego i Fenixowi daje jeszcze jedna szanse. Na razie żółta (ale przechodząca w mocny pomarańcz) kartka.

Miałem duże nadzieję... a wyszło jak zwykle.

Za to publicystyka... no tak...

Ciesze się, że po kilkunastu latach powrócił mój ulubiony, trochę odmieniony, magazyn i trzymam kciuki za tym, żeby nie była to jakaś efemeryda.
Prawie wszystkie opowiadania oceniam dobrze, miejscami bardzo dobrze. Spodobały mi się zwłaszcza teksty Pawła Ciećwierza i Rafała Cichowskiego. Oramus ze swoją starą rubryką jak dawniej świetny :)

Jeżeli mam się do czegoś przyczepić to do dwóch felietonów, a zwłaszcza do wynurzeń R. Cichowskiego na temat jego doświadczeń z rynkiem wydawniczym. Historia na scenariusz do odcinka "Trudnych spraw", do tego przeplatana wulgaryzmami. Puenta mówiąca, że autor nie spalił jednak książek Pilipiuka, pomimo tego, że go nie lubi!!! ma świadczyć o dojrzałości Cichowskiego? Problem nierównego traktowania w społeczności fantastycznej treści z self-publishing, albo vanity pewnie istnieje, ale Cichowski napisał o nim w taki sposób, że nie dziwią mnie rzekome ataki na niego na jakichś forach, albo grupach.
Drugi felieton to ten nt. recenzji pisanych przez amatorów; jakbym oglądał wywiad w tv z taksówkarzem, który po utracie monopolu na przewóz ludzi protestuje przeciwko tanim przewoźnikom. Oczywiście robi to z myślą o dobru klienta, bo on ma przecież licencję i zna miasto - taa, jasne.

Jedyne opowiadanie, które mnie rozczarowało to tekst Agnieszki Hałas. Sztampowe to strasznie - jakiś mag renegat tropiący innego maga wykolejeńca. Kontrastuje to z następującą pózniej recenzją cyklu książkowego, którą się czyta jak artykuł sponsorowany i ciężko się w niej krytycyzmu dopatrzyć.

Po zapoznaniu się z wersją papierową odjąłem jedną gwiazdkę od oceny. Te ilustracje i komiksy, są takie, że osoby które nie mają ich w ebooku nie mają czego żałować.

Jeżeli mam się do czegoś...

Nie do końca wypada, żeby naczelny oceniał czy komentował jakoś szeroko, ale powiem wam: kupcie, przeczytajcie, sami się przekonajcie.

Dodaj cytat z książki Fenix Antologia 1-2/2018