Směšné lásky

czeski
Atlantis
literatura piękna
czeski
Ta książka nie została jeszcze oceniona

Bądź pierwszy - oceń książkę

Kundera to mistrz specyficznego rodzaju powieści i opowiadań. Są one lekkie, ale zarazem przepełnione głębokimi spostrzeżeniami o charakterze intelektualnym, a czasem i filozoficznym. Poza tym Kundera to świetny psycholog ludzkiej duszy. Jak w wielu innych dziełach tego mistrza, mamy w Śmiesznych miłościach tytułową tematykę miłości, a także erotyzmu i ludzkich charakterów...

Lektura, która łączy w sobie smutek i radość, a nawet dramat i śmieszność miłości ludzkiej - jednym słowem arcydzieło.

Bardzo przyjemna pozycja, od typowych romansideł różni się tym, iż autor poddaje psychoanalizie bohaterów oraz perspektywę pojmowania przezeń miłości/przyjaźni - uczuć. Książka dojrzała, polecam.

7 opowiadań opartch na relacjach damsko-męskich, miłości i seksie.

Klimatycznie książka podobna do Nieznośnej lekkości bytu, tu podobnie ogromne wrażenie robi lekkość i swoboda z jaką Kundera operuje językiem. Bardzo mi się podoba jak sprawnie potrafi wchodzić w głowę bohaterów i płynnie przeskakiwać do opowieści z różnych perspektyw. Poznajemy świat uniesień z perspektywy...

Oryginalny punkt widzenia na zwykłą codzienność, a ta bywa ciekawa. I gdy dodatkowo będzie przedstawiona w aspekcie absurdalnym i filozoficznym zarazem, to wyjdzie z tego kilka na prawdę dobrych historii. Nie tylko o miłości, ale też o ludzkiej przebiegłości, wyrachowaniu i różnorodności charakterów. W każdej historii bardzo wyczuwalny morał.

Z Kunderą jak z miską cukierków czekoladowych. Raz trafiasz na pyszną pralinę, a za chwilę trafia Ci się anyżowe paskudztwo. Tym razem była pralinka. Polecam!

Moje pierwsze spotkanie z Kunderą.

Siedem, na pierwszy rzut oka niepozornych opowiadań o relacjach damsko-męskich, solidnie doprawionych analizą psychologiczno-filozoficzną, przeplecionych piękną, wyrafinowaną symboliką. Rewelacja.

„Śmieszne miłości” - Milan Kundera

Należy powracać do Kundery, do tego specyficznego podejścia do erotyki, filozofii, damsko – męskich relacji, do sztuki, w tym literatury, bo z niej przychodzi ulga. Kundera wykorzystuje literaturę do oswajania; prezentuje codzienność, która przez przypadek, zrządzenie losu, czy jak zwał tak zwał, kieruje bohaterów do kolizji z tragedią....

Opowiadania -niczym zwierciadła w gabinecie luster, odbijają nasze ulomne, naiwne, czasem cyniczne i pragmatyczne przeżywanie miłości. Śmieszą i skłaniają do myślenia. Refleksje gwarantowane!

Książkę czytałam na dwa razy. Niektóre opowiadania ciekawe i przyjemne, skłaniające do refleksji, niektóre nudne i nużące wręcz.
Ciekawy sposób pokazania relacji damsko-męskich. bardzo sobie cenię Kunderę, ale tą pozycją nie zaspokoił w pełni moich oczekiwań.

1 744
    1 520