"Ogień" Fałszywy mit

Okładka książki "Ogień" Fałszywy mit Paweł Dybicz
Okładka książki "Ogień" Fałszywy mit
Paweł Dybicz Wydawnictwo: Fundacja Oratio Recta Seria: Historia bez IPN historia
historia
Historia bez IPN
Fundacja Oratio Recta
2017-01-01
2017-01-01
Ogień Podhale Józef Kuraś żołnierze wyklęci Polska IPN Dybicz Przegląd tygodnik wyklęci

Okładka książki Jaka Polska po wojnie? Paweł Dybicz, Józef Stępień
Jaka Polska po... Paweł Dybicz, Józef...
Okładka książki Zakłamana historia powstania IV Paweł Dybicz, Józef Stępień
Zakłamana hist... Paweł Dybicz, Józef...

Autor mija się z prawdą historyczną, ponieważ nie ma o niej pojęcia.

Autor mija się z prawdą historyczną, ponieważ nie ma o niej pojęcia.

Zbiór tekstów o podhalańskim watażce, bohaterze współczesnej "polityki historycznej". Historycy, świadkowie wydarzeń, publicyści odsłaniają prawdziwe oblicze bandyty oraz jego kultu.

Tym razem jest to praca zbiorowa pod redakcją Pawła Dybicza.

Autorzy przedstawiają swój punkt widzenia na działalność Józefa Kurasia ps. ''Ogień''. W pewnej mierze mogę się zgodzić z poglądami zamieszczonymi w tej książce, ale tylko w jakiejś części.

Bohater jest kontrowersyjną postacią, każde ze stronnictw politycznych przedstawia swój punkt widzenia. Najbardziej zajadłe są środowiska lewicowe. Zresztą nie tylko, postać ,,Ognia" pojawia się też na kartach rozważań Piotra Zychowicza, który jest wobec niego krytyczny. I ja się z nim zgadzam.

Natomiast Leszek Konarski, Jerzy S. Łątka, Tadeusz Byrdak, Julian Kwiek... bywają skrajnie nierzetelni i niekonsekwentni. Popełniają dużo literówek: raz UBP, a raz UPB. Ponadto wadą są: skąpe przypisy, brak bibliografii, błędy językowe.

Tym razem jest to praca zbiorowa pod redakcją Pawła Dybicza.

Książka zawiera dużo ciekawych informacji jednak ma nieco chaotyczną formę. Brakuje ostatniego rozdziału, w którym znalazłaby się konkluzja.

Polecam

Polecam