Na glinianych nogach

Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 19) fantastyka, fantasy, science fiction
Feet of clay
Świat Dysku (tom 19)
fantastyka, fantasy, science fiction
Piotr W. Cholewa
Świat dysku Samuel Vimes Patrycjusz

Niby wszystko w porządku, ale jakoś od samego początku nie potrafiłem się do końca "wkręcić". Z niektórymi historiami tak już chyba jest.

Wymiata Książka! Dwie akcje naraz, przeczytałam w 3dni!! Książka napisana po mistrzowsku!

Chyba mam nowego ulubionego bohatera Świata Dysku, Dorfl jest cudowny! Chyba jedyny normalny w całym świecie! Uwielbiam również piękna relację między Vimesem a Patrycjuszem są niczym Gliniarz i Prokurator. Znów bardzo dobra część cyklu. Kryminał ale z głębokim pięknym tłem walki z uprzedzeniami, rasizmem i ksenofobią. Kocham jak Pratchett pod ujmującą fasadą żartu, ironii i...

„Na glinianych nogach” Pratchetta to doskonała, ironiczno – humorystyczna lektura, jak wszystkie zresztą książki ze świata Dysku poświęcone Straży Miejskiej Ankh-Morpork. Opisuje barwne życie wielokulturowego miasta i związane z nim wyzwania, z którymi mierzą się pracownicy posterunku przy Pseudopolis Yard („Pakował pan czosnek? Przecież pan jest wampirem, prawda? Zobaczmy,...

Wyobrażam sobie twórczość Pratchetta w następujący sposób: pisarz kładzie przed sobą olbrzymią szachownicę i ustawia na niej figury. No ale to Pratchett, więc szachownica może być okrągła i być pocięta na kilkadziesiąt nieregularnych i wcale nie czarno-białych pól. Figur jest nieprzepisowa liczba i nie wszystkie mają coś wspólnego z królewską grą. Pisarz dostawia plastikowe...

Seria o Straży to mój zdecydowany faworyt, jeśli chodzi o Pratchetta i Świat Dysku. A "Feet of Clay" to znakomita powieść z tego cyklu. Inteligentna, ze znakomitymi postaciami, niejednoznaczna, znacznie mądrzejsza i głębsza niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Jedna z moich najulubieńszych. Czytając jako małolata uświadomiłam sobie, jak bardzo wielowarstwowa jest to historia i od tego momentu zakochałam sie po uszy w autorze

Jak zwykle pisząc o książkach Pratchetta rozpływam się w zachwytach nad inteligentnym humorem, ironią, groteską, świetnie uchwyconymi ludzkimi przywarami i małostkami. No po prostu uwielbiam Pratchetta!

Przednia zabawa,
Jak zwykle z resztą podczas czytania Świata Dysku, zwłaszcza jeżeli chodzi o straż miejską. Pełno zwrotów i przewrotów akcji ;) Niespodziewane wywyższenie Nobby'ego Nobbsa na szlachcica oraz wielki spisek, który rozwiąże Samuel Vimes. Przeczytajcie o oceńcie sami. Dla mnie jest tu wszystko, czego trzeba do świetnej zabawy.
Polecam.
Adrian Jeżak

Gdyby wymazać tytuł książki, wszystkie nazwy oraz imiona bohaterów, czytelnik mógłby nie zorientować się, że czyta powieść z cyklu Świata Dysku. Mało jest tutaj charakterystycznego dla Pratchetta humoru, nawet mimo obecności absurdalnego do granic możliwości Marchewy. Tego się nie spodziewałem - przeczytałem "Na glinianych nogach" i aż mnie zamurowało.

Dyskusje

5 668