One Of Us Is Lying

Okładka książki One Of Us Is Lying Karen M. McManus
Okładka książki One Of Us Is Lying
Karen M. McManus Wydawnictwo: Penguin Books Limited Cykl: Jedno z nas kłamie (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Jedno z nas kłamie (tom 1)
Penguin Books Limited
2017-06-01
2017-06-01

Fajna młodzieżówka. Nie dorównuje serialowi pod względem budowanego napięcia, tajemnicy i zawiłych sytuacji, rozbudowanych bohaterów. Ale generalnie jest ok

zakończenie dość przewidywalne, raczej nic specjalnego.

zakończenie dość przewidywalne, raczej nic specjalnego.

Książkę przeczytałam po obejrzeniu serialu na Netfliksie. Do pewnego momentu serial jest jej dość wierny, ale potem wszystko się rozjeżdża i muszę przyznać, że serialowe intrygi i rozwiązania bardziej mnie wciągnęły niż te książkowe. Niemniej jednak książka jest ciekawa, ciągle coś się dzieje, nie ma dłużyzn. Szybko się ją czyta. Historia jest opowiadana z czterech punktów widzenia - przez czterech głównych bohaterów. To jest fajne, bo do samego końca nie wiadomo kto jest winny, ponieważ każdy z bohaterów ma jakieś swoje inne przemyślenia.
Fajne, lekkie czytadło.

Pewnie nie jestem jedna, która wzięła się za książkę po obejrzeniu serialu. I muszę przyznać, że oba twory mnie usatysfakcjonowały. Parę szczegółów mocno się różni, a przy niektórych się zastanawiałam "To było tak i nie pamiętam czy po prostu zmienili?". W każdym razie polecam zarówno sięgnięcie po książkę, jak i serial.
Jak sama autorka w treści przyznaje: postaci są diabelnie stereotypowe. Kujonka, beauty queen, badboy i sportowiec. Fajnie, gdy okazuje się, że nie są płascy i kartonowi, a pod łatkami kryje się coś więcej. Szkoda jedynie, że cała historia jest tak krótka i nie stawia na większe rozbudowanie ich relacji. Przy czterech punktach widzenia (tak, książka pisana jest po części oczami każdego z głównych bohaterów) czasem pędzimy przez fakty z prędkością światła. Nie będę pisać o zaskoczeniu na koniec, bo po obejrzeniu serialu miałam już jakieś pojęcie o tym, dokąd wszystko zmierza. Tak czy inaczej: lekkie zdziwienie się pojawiło. Ale nie zdradzam więcej ;)
Mimo wszystko, bawiłam się naprawdę dobrze. Jak szukasz czegoś wciągającego w przyjemnym, młodzieżowym klimacie: bierz koniecznie.

Jak sama autorka w treści przyznaje: postaci są...

Całkiem dobra adaptacja zagadki zamkniętego pokoju do akademickich realiów w Ameryce. Nie ma tu jakichś wielkich tajemnic, ale sprawia frajdę. Jeśli komuś się nie podobało i potrzebuje odtrutki to polecam American Vandal - satyra na dokładnie takie motywy ;)

Wzorowa uczennica.
Diler narkotykowy.
Szkolna gwiazda.
I kapitan drużyny baseballa.
Ta czwórka siedziała razem w kozie, gdy piąty z uczniów, Simon Kelleher, dostał wstrząsu anafilaktycznego i zmarł.
Teraz Bronwyn, Nate, Addy i Cooper są podejrzani o zabójstwo.
Simon prowadził bloga, na którym zamieszczał sekrety i plotki kompromitujące uczniów liceum w Bayview. Każdy z czwórki podejrzanych miał coś na sumieniu, a więc i powód, by uciszyć Simona.
Kto jest sprawcą?
A kto kłamie?

Był grudzień, a moja siostra oglądała serial. Obejrzałam z nią kawałek, zapytałam o tytuł, w odpowiedzi usłyszałam "Ktoś z nas kłamie"... i to uruchomiło lawinę zainteresowania z mojej strony. Już od dawna miałam w planach przeczytanie książki pod tym samym tytułem, ale ten jeden odejrzany fragment ekranizacji sprawił, że chciałam poznać i książkę, i ekranizację jak najszybciej! I poznałam. Ale udało mi się to dopiero po roku, wcześniej jakoś nie było okazji. Teraz mam potężny bullshit, że anulowano trzeci sezon, ale dziś nie o tym.

"Ktoś z nas kłamie" czyta się po prostu rewelacyjnie! Płynnie i szybko, nie wiemy nawet, kiedy przewracamy kolejne strony.

Czworo głównych, różnorodnych bohaterów, każdy z własną narracją, z własnymi problemami i jednym łączących ich problemem – zarzutem zabójstwa. Ich odrębne perspektywy i krótkie rozdziały nie pozwalają nam się nudzić.

Zabrakło mi jednak trochę thrillera w tym thrillerze. W książce dzieje się sporo, wiele wątków plecie się ze sobą, ale niewiele z nich popycha do przodu śledztwo w sprawie Simona, a więc główną intrygę. Sądziłam, że Czwórka z Bayview zjednoczy się i będzie dążyć do jej rozwiązania i trochę miałam na to nadzieję, jednak chęć poznania prawdy przez dłuższy czas wykazuje tylko Bronwyn (notabene, moja ulubiona postać). Pod tym względem ostatnia jedna trzecia książki, około 150 stron, podobała mi się najbardziej. W końcówce wreszcie zaczęło się dziać! Choć od samego początku miałam podejrzenie, kto stoi za śmiercią Simona (całkiem trafne swoją drogą),nie miałam pojęcia, jaki ten ktoś miał powód, ani w jaki sposób tego dokonał.

"Ktoś z nas kłamie" to może nie wybitny thriller, ale przemyślana i angażująca fabuła, prosty i przystępny język, a przede wszystkim świetna rozrywka. Nie pozostaje mi teraz nic innego, jak porównać książkę z serialem. I przeczytać drugi tom! Jestem go naprawdę ciekawa.

Wzorowa uczennica.
Diler narkotykowy.
Szkolna gwiazda.
I kapitan drużyny baseballa.
Teraz Bronwyn, Nate, Addy i Cooper są podejrzani o zabójstwo.

Piątka uczniów odbywa karę. Czwórka wychodzi z klasy żywa. Kto zabił? Czworo podejrzanych, różne motywy. Duży plus za pokazywanie perspektywy różnych bohaterów, dzięki czemu mamy okazję ich poznać i polubić. Bardzo mi się podobała.

Ciekawa powieść dla młodzieży. Szkoda że dość łatwo wykoncypować "kto zabił", co odbiera część przyjemności.

Bardzo przyjemna książka, lekka. Ciekawe, choć jednak troszkę (częściowo) przewidywalne zakończenie, ale to nic. I tak przeczytałam jednym tchem :)

Lekka lektura, która nie wymaga większego wkładu czy wyobraźni czytelnika. Bardzo szybko się ją czyta, fabuła i postaci przyjemne, jednak nie jest to pozycja zapadająca w pamięć.

Karen M. McManus Ktoś z nas kłamie Zobacz więcej
Karen M. McManus Ktoś z nas kłamie Zobacz więcej