rozwińzwiń

Sodalicium sacrilegii. Pitagorejczycy w Rzymie w okresie republiki - fakty i mity

Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , ,

Trudno powiedzieć, czy pitagoreizm był bardziej filozofią, zbiorem koncepcji, czy sektą religijną. Charakter źródeł mówiących o pitagoreizmie nie ułatwia badania tego zjawiska, ponieważ przez wieki ewolucji różne elementy to zyskiwały, to traciły na znaczeniu. Jeśli idzie o obecność pitagorejczyków w republikańskim Rzymie, to znany badacz francuski J. Carcopino stworzył przed laty wizjonerską koncepcję, w której zorganizowany "Kościół" pitagorejski pozyskał sobie na przełomie er wielu wyznawców i odgrywał nawet opozycyjną rolę wobec najpotężniejszych. Jak D. Musiał ustosunkowuje się do tez Carcopino?

Trzeba przyznać, że polska badaczka wykazuje duży krytycyzm wobec tego, co dotychczas w nauce (zwłaszcza włoskiej i francuskiej) powiedziano na temat pitagoreizmu w epoce republikańskiej. Pokazuje, na jak słabych podstawach opierano dotychczasowe tezy i jak trudno wskazać, co rzeczywiście można przypisać doktrynie pitagorejskiej, a co jest jedynie elementem innych, popularnych wówczas wierzeń ezoterycznych. Musiał podaje w wątpliwość nie tylko istnienie zorganizowanej i aktywnej politycznie grupy pitagorejczyków, ale także przynależność do ich grona wielu postaci, które w istocie nie miały z naukami Pitagorasa nic wspólnego.

Ogólnie rzecz biorąc "Sodalicium sacrilegii" to bardzo dobra monografia stojąca na wysokim poziomie merytorycznym i zarazem pokazująca problemy, przed którymi staje badacz starożytnych religii.

Tomasz Babnis

Trudno powiedzieć, czy pitagoreizm był bardziej filozofią, zbiorem koncepcji, czy sektą religijną. Charakter źródeł mówiących o pitagoreizmie nie ułatwia badania tego zjawiska, ponieważ przez wieki ewolucji różne elementy to zyskiwały, to traciły na znaczeniu. Jeśli idzie o obecność pitagorejczyków w republikańskim Rzymie, to znany badacz francuski J. Carcopino stworzył...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Przeczytane
    2
  • Starożytność
    1
  • Republika Rzymska
    1
  • Magia, wróżbiarstwo etc.
    1
  • Religie, wierzenia i mity starożytności
    1
  • Religie świata
    1
  • Filozofia
    1
  • Rzym i świat rzymski
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne