Połączenie odebrane

religia
Znak
2018-01-10
2018-01-10

Okładka książki Rozmowy o odpowiedzialności.  Tom IV. W czasach Zarazy. Adam Boniecki, Przemysław Czapliński, Joanna Heidtman, Tomasz Jastrun, Ewa Łętowska, Elżbieta Mączyńska, Adam Ringer, Tomasz Sobierajski, Janina Stępińska, Ewa Woydyłło
Ocena 5,0
Rozmowy o odpo... Adam Boniecki, Prze...
Okładka książki Boniecki. Rozmowy o życiu Adam Boniecki, Anna Goc
Ocena 7,4
Boniecki. Rozm... Adam Boniecki, Anna...

Autorytet pisze.

Autorytet pisze.

Trzy lata po „Abonent chwilowo nieosiągalny” wydano ten zbiór felietonów ks. Bonieckiego zamieszczanych w „Tygodniku Powszechnym”, w latach 2014-17. Nie wypada podawać szczegółów ani o autorze, ani o „TP”, a jak ktoś nie zna, to w Wikipedii znajdzie szerokie omówienie. Jako, że czytam systematycznie „TP” od 65 lat, to znam te felietony i wysoko je sobie cenię, jak i obecne „wstępniaki” Księdza w każdym numerze „TP”. Wstęp napisał Michał Okoński (ur.1971) - zasłużony dziennikarz „TP”, związany z redakcją od 1991 roku.
O zakazie wystąpień publicznych ks. Bonieckiego pisałem w recenzji „Abonentu…”, a Okoński tłumaczy w „Przedmowie” związek tytułu z zakazem. Zbiór podzielony jest tematycznie i obejmuje:
POLSKA, KRAJ MISYJNY
Kościół w wolnej Polsce (TP23,2014), Immisja, treściami (TP34,2014), Więcej, niż procedury (TP37, 2014), Polska, kraj misyjny? (TP39,2014), Kłopoty z polską teologią narodu (TP35,2016), Intronizacja (TP47,2016)
CIĘŻARY DRUGICH NOŚCIE
Ciężary drugich noście (TP14, 2014), Spokojnie, to tylko konwencja (TP20,2014), Dzieci śmieci (TP28, 2015), Co zrobić z Rokiem Miłosierdzia? (TP51/52, 2015), Nasze świąteczne ucztowanie (TP50, 2016)
CZY BÓG WYBACZY
Zderzenie mentalności i motywacji (TP35,2014), Confessiones biskupa Jareckiego (TP17,2015), Dlaczego o tym piszecie? (TP19,2015), Pytania i milczenie (TP37,2015), Krytyka i blask Kościoła (TP5, 2016)
NA PEŁNEJ PETARDZIE
Bez Jana XXIII (TP17, 2014), Zawsze był (TP18,2015), Witaj w klubie osiemdziesięciolatków! (TP11, 2016), Ksiądz na pełnej petardzie (TP15,2016), Święta Matka (TP36,2016), Błogosławiony z Kazachstanu (TP38,2016), Wajda (TP42,2016), Nasze Aleppo (TP7,2017), Misja księdza Jerzego (TP38,2017)
KOŚCIÓŁ NIE JEST ŁODZIĄ PODWODNĄ
Dziwne kontynuacje (TP18,2014), Prześladowani (TP32,2014), Pacem in terris (TP40,2014), Kiedy w Ewangelii pojawiają się kobiety (TP24,2015), Judasz i judasze (TP32,2015), Z życia Kościoła (TP6, 2017), Dżdżownico, siostro nasza (TP24,2017), Biskup, czyli nomad (TP39, 2017)
CHROŃMY MĘDRCÓW
Szczerość bez granic (TP27,2014), Mamy kompleksy (TP38, 2014), Intelektualiści, autorytety i przywódcy (TP31,2015), Wielkanoc, trudne święta (TP13,2016), Na Dzień Matki (TP22,2016), Tylko wieczór (TP45,2016), Odwrócili się ku czczej gadaninie (TP28,2017)
KSIĄDZ SZUKA ZROZUMIENIA
Vademecum o przekazywaniu dzieciom wiary (TP19,2014), Niewiara szuka zrozumienia (TP47,2014), O kazaniach nie wszystko (TP25,2015), Nie jestem psychoterapeutą, ale… (TP35,2015), Społeczna rola księdza (Seniuka) (TP34,2015)
NAJLEPSZY ZE ŚWIATÓW
Nasz optymizm 2015 (TP1,2015), Jestem Charlie (TP3,2015), Nasi bracia imigranci (TP33,2015), Nie daj Boże ich zwycięstwa (TP47,2015), Biedny katolik patrzy na islam (TP50, 2015), Gesty pokoju (TP14,2016)
FRANCISZEK
Papież Franciszek – nadzieje i strach (TP48, 2014), Papież z Bożej Opatrzności (TP4,2015), Kto jest przeciw Laudato si ’ (TP26,2015), Dwie logiki (TP29,2015), Franciszkowe reformy – innej drogi nie ma (TP38,2015), Cztery zasady Franciszka (TP31,2016), Co zostanie? (TP32,2016)
POLITYKA HISTORYCZNA DLA ZAAWANSOWANYCH
Nie odbierajcie mu tego odznaczenia (TP8,2016), Co się z nami porobiło? (TP10, 2016), Czy chcemy dalej walczyć ze sobą, czy chcemy pojednania? (TP29,2016), Polityka historyczna dla delfinów (TP40,2016), Dwie rocznice (TP13,2015)
NADZIEJA W RZYMIE
Pięć pokus synodalnych (TP43,2014), Burza przed synodem (TP39, 2015), Kościół to nie muzeum (TP42,2015), Teraz czas na papieża (TP44, 2015), Jak dobry esej o rodzinie (TP16,2016)
POLSKA ZMIANA
Czy wszystko i wszystkich trzeba zmienić (TP21,2015), Nie mam dobrych prognoz dla KODu (TP49, 2015), Zdziwienie (TP26,2016), Wierzę w Kościół ponadpartyjny (TP12,2016), Brodaczka kępkowa (TP27,2017), Oby nas nie pożarli (TP30,2017), Dlatego to śpiewamy (TP31,2017), Śmierć Piotra Szczęsnego jest krzykiem (TP46,2017)
JA SIĘ NIE ZAPISZĘ: Ja się nie zapiszę (TP32,2017)
Tym, co znają „Tygodnik Powszechny” nie trzeba Bonieckiego zachwalać, a tym co nie czytali jego felietonów, gorąco polecam, przede wszystkim, by poznali sposób myślenia katolików związanych z „otwartym”, posoborowym Kościołem krakowskim, „Kościołem Tischnera”, całkowicie odmiennym od „zamkniętego”, przedsoborowego Kościoła Warszawsko – Toruńskiego, z Rydzykiem, Jędraszewskim czy Hoserem na czele. A zbiór zasłużył na 7/10

Przyjemnie poczytać przemyślenia osoby inteligentnej, rozsądnie patrzącej na świat, a przy tym niesłychanie pozytywnie nastawionej do ludzi. To ksiądz przywracający wiarę w Kościół jako instytucję. Dlaczego takich księży jest tak mało. A może jednak jest ich więcej, tylko nie są tak znani. Wierzę, a może chciałbym wierzyć, że tak jest. Polecam tę książkę nie tylko katolikom.

Z racji tego że "staram się" być stałym czytelnikiem Tygodnika (w tym roku chcę zebrać cały rocznik wraz z wydaniami specjalnymi) to mam przyjemność czytać co tydzień nowy felieton księdza Bonieckiego i za każdym razem uderza mnie to jaki jest on inny od księży z którymi mamy przyjemność, bądź nie, codziennie obcować.
Zacznijmy od tego że ksiądz Adam w każdej kanalii stara się znaleźć człowieka. Widać że jest to ksiądz z powołania, który wziął sobie do serca to co mówił Jezus i stara się go najlepiej naśladować jak tylko może. I przyznaje się do błędów, jednak piękna i godna naśladowania jest jego pokora i miłość dla drugiego człowieka.
Ktoś kto miał styczność z księdzem Bonieckim i/lub jest czytelnikiem Tygodnika będzie no prawie wniebowzięty, gdyż jako katolikowi nie wypada mi tak pisać. Nieco opór mogą czuć ci którzy stylu księdza Adama nie znają bądź bliżej im do pewnego ojca z Torunia, jednak każdy powinien zetknąć się z tą książką - prezentuje ona niecodzienny pogląd na wiele spraw i pokazuje jak można kochać drugiego człowieka. Księże Adamie, ja księdza połączenie odebrałem i ma ksiądz głos w moim domu i w sercu.

Zacznijmy od tego że ksiądz Adam w każdej kanalii stara...

Nie jestem zwolennikiem wszelkiego rodzaju zbiorów, greatests hits i tym podobnych ale tu zrobiłem wyjątek. Nie dziwię się, że takim ludziom polska mafia zwana episkopatem zamyka usta. Chyba jedyny głos rozsądku w dzisiejszych wariackich czasach. Warto przeczytać. Początek może obfituje w zbyt wyszukane słowa ale reszta i całokształt - super. Warto przeczytać na bieżąco. Za kilka lat może nie być wiadomo o co dokoładnie chodzi, gdzyż okoliczności wydarzeń do których odnosi się ksiądz Boniecki są tylko lekko zarysowane.

Świetne felietony ks. Bonieckiego poruszające bieżące problemy. Te teksty dają mi nadzieję, że wiara z rozsądkiem też mogą iść w parze. Ksiądz Boniecki zdecydowanie ma głos w moim domu :)

Zebrane i podzielone na kategorie tematyczne felietony publikowane w TP. Mądre i wciągające. Tłumaczące wiele kościelnych zawiłości. Najlepsze jak dla mnie tematy społeczno-polityczne: terroryzm, zmiany w Polsce na przestrzeni lat, polityka historyczna. Choć te o franciszkowych reformach (i nie o gacie tu chodzi 🙂) również interesujące. Kolejny ksiądz, który nie pitoli trzy po trzy.

Ileż aktualnych treści! Przykładowo problemy rodzin dzieci z niepełnosprawnością i jakże wymowne słowa:
"Sytuacja najsłabszych jest miarą kultury każdego społeczeństwa, a także miarą jego chrześcijaństwa".
I tak dobitne przykłady miłosierdzia w codziennej praktyce.
Wspomina osoby, które oddziaływały na wielu dzięki działaniu Ducha Św. - Jana XXIII, Jana Pawła II, Matkę Teresę z Kalkuty, ks. Jerzego Popiełuszkę, ks. Jana Kaczkowskiego, Władysława Bartoszewskiego i inne.
Wskazuje na dylematy współczesnych ludzi, wyzwania stojące przed Kościołem, przed każdym z nas. Ale nie zostawia nas z nimi, daje drogowsazy, odwołując się do Psima świ., nauczania Ojca św. Franciszka i jego poprzedników.

I tak dobitne przykłady miłosierdzia w codziennej praktyce.

Zbiór felietonów na aktualne problemy otaczającego świata. Mądry głos, którego zawsze warto posłuchać. Prawdziwe, szczere, wyważone opinie. Warto przeczytać.

Głos rozsądku, spokojny, wyważony i merytoryczny. Otwarty na drugiego człowieka, nie oceniający i rozumiejący.
Świetny zbiór edytoriali księdza Bonieckiego, wydany w estetyczny i tematycznie uporządkowany sposób. Książka, do której będę wracać.

Dodaj cytat z książki Połączenie odebrane