Pasje utajone czyli życie Zygmunta Freuda

2009-01-01
2009-01-01
Józef Krzeczkowski
Freud psychoanaliza

Irving Stone ma świetne pióro i wykazał się ogromna znajomością drogi życiowej ,zawodowej i umysłowej Freuda . Początek jest zachwycający, zarówno w opisie odkryć Freuda w obszarze psychiki ludzkiej jak i kontekstu obyczajowo-społecznego medycznego Wiednia XIX w Niestety po ok 300-400 stronach zmęczyła mnie drobiazgowość i powtarzalność . Kolejne i kolejne opisy przypadków albo snów, a także zbyt szczegółowe opisy relacji ze światem medycznym nie wnosiły już nic nowego do zrozumienia myśli i postawy Freuda i były dla mnie przepisywaniem informacji z listów i książek twórcy psychoanalizy. Natomiast wątek życia rodzinnego Freuda był mocno wyidealizowany i powierzchowny. Podsumowując - bardzo wartościowa, ciekawa i przystępna była dla mnie tylko część dotycząca odkrywania przez Freuda nowego rozmienia zaburzeń nerwicowych i tworzenia nowych koncepcji o nieświadomości

Moja ocena: 7 x ⭐️

Moja ocena: 7 x ⭐️

1949

Pasje utajone to monumentalna powieść-biografia o Zygmuncie Freudzie. Trzeba było mrówczej pracy aby przedstawić życie i teorie słynnego psychoanalityka, który ukształtował nasze myślenie o ludzkiej psychice. Jednak praca i opisy przypadków pacjentów,poddawanych hipnozie, borykanie się z brakiem funduszy, "walka" z przeciwnikami i szukanie zwolenników, przeważają szalę nad życiem prywatnym, które opisane jest bardzo skrótowo i oszczędnie. Mimo wszystko jest to bardzo ciekawa pozycja a sam bohater przedstawiony jest jako wzorowy mąż, ojciec, dobry i lojalny przyjaciel.
Zygmunt Freud to twórca psychoanalizy i odkrywca podświadomości. Udowodnił, że istnieje męska histeria, gdzie do tej pory przypisywano ją tylko kobietom. Przekonywał, że zasadniczym regulatorem ludzkich zachowań jest seksualność, a podsawowym popędem człowieka jest instynkt, wierzył w absolutny determinizm nieświadomości. Generalnie funkcjonalność ludzkiego umysłu uzależniona jest od czynników irracjonalnych i emocjonalnych a nie od naturalnych. A zatem źródło chorób psychicznych i somatycznych tkwi w przeżyciach związanych z życiem erotycznym, seksualna etiologia nerwic i seksualność dzieci. Zyskał sobie wielu zwolenników, utworzył Towarzystwo Psychoanalityczne, jak i wielu zagorzałych przeciwników. Wiedeń, Zurych i Berlin to trzy ośrodki, które ze sobą konkurowały.
Przeglądając artykuły o Freudzie w internecie natrafiłam na "Grzechy Zygmunta Freuda", w którym nie jest tak kryształowy jakby się zdawało,ciekawy i zastanawiający. A więc efekty jego terapii psychoanalitycznej odbiegały od jego publikacji. Osiemnaście przypadków histerii opisywanych w "Etiologii histerii" wyleczonych całkowicie poprzez przywrócenie pamięci o molestowaniu w dzieciństwie okazały się mistyfikacją. Freud zniekształcił również opisy swoich przypadków aby pasowały do jego teorii, zwłaszcza do zdefiniowania kompleksu Edypa. Zarzuca mu się także przedłużanie terapii, ludziom , którym hipnoza i tak nie pomagała, tylko dla źródła dochodu. A co najważniejsze, jego teorie, które miały być nowatorskie, a więc: teoria o oddziaływaniu przeszłości na obecny stan psychiczny, wyparcie, sublimacja popędu płciowego, przesunięcie, kondensacja, determinizm życia psychicznego, instynkt seksualny i samozachowawczy, popędzie śmierci, koncepcji id, ego i superego, a przede wszystkim kompleks Edypa czy interpretacja marzeń sennych, były już wcześniej głoszone przez, miedzy innymi, Artura Schopenhauera czy Nietzschego. Jego życie intymne też nie było różowe. Sam też borykał się z depresją a tłumaczenie swoich snów sugerował pacjentom. Założone Towarzystwo Psychoanalityczne miało na celu głównie bronić Freuda przed atakami adwersarzy. Materiały, które miały postawić go w złym świetle, trzymane były w utajnieniu do 1985 roku, zresztą nie wszystkie. Część ma być odtajniona dopiero w XXII wieku. Największą ich strażniczką okazała sie córka Anna.
Nie wiem na ile Autor miał wgląd na te dokumenty, jednak wpływ Zygmunta Freuda na współczesnych był ogromny, a psychoanaliza trafiła do medycyny praktycznej i do psychiatrii.
Książka kończy się ucieczką Freuda i jego rodziny do Anglii w 1938 roku, przed represjami hitlerowców. I tu też zarzuca się Freudowi, że nie pomógł wyjechać również swoim siostrom, które zginęły w obozie koncentracyjnym .
Pozycja godna uwagi, i to dosłownie. Polecam.

Jestem bardzo zmęczona po przebrnięciu przez tę powieść. Autor niezaprzeczalnie włożył wiele wysiłku w jej napisanie i jest to bardzo przystępna forma dowiedzenia się jak powstawała psychoanaliza i wszelkie koncepcje z nią związane. Niestety cała książka była nużąca i monotonna i w związku z tym jak dla mnie mało wciągająca.

"Pasja życia" tego samego autora bardzo mnie wciągnęła, natomiast "Pasje utajone" czytało mi się już zdecydowanie trudniej. Głównie dlatego, że Freud mnie irytuje - narcystyczny, nieporadny, zaborczy. Interesujące jest to, że możemy poznać proces powstawania psychoanalizy od początku, od pierwszych myśli Freuda o tym i myślę, że ze względu na to, warto się z tą pozycją zapoznać.

Nie jest to łatwa biografia, nie porywa tak, jak Pasja życia, ale warto po nią sięgnąć, gdyż to najprostszy sposób by poznać tę postać, jego życie i historię psychoanalizy. Historia napisana dość kazuistyczne, życie przeplata się z ciekawymi, jednak według mnie zbyt często przytaczanymi przykładami przypadków badanych przez Freuda.

To byla druga ksiazka tego autora, ktora przeczytalem, teraz po latach mam je juz chyba prawie wszystkie u siebie. Jako sie rzeklo tytul czytalem juz dawno, ale pamietam swietne wrazenie, ktore na mnie wywarl, to samo, ktore towarzyszylo mi przy pozniejszych pozycjach. Szczegol, detal, dokladnosc- to wszystko sa znaki rozpoznawcze autora. Warto polecac, warto przeczytac

Kolejna świetna książka Irvinga Stone przedstawiająca biografię Zygmunta Freuda z niesamowitym stone'owskim pietyzmem.
Polecam!

Polecam!

wiem że jest to dość stronnicza fikcja literacka ale czytało mi się ją bardzo dobrze. świetne oddane realia xix wieku, klasa społeczna oraz początki leczenia psychicznego.

Bardzo szczegółowo wnika w atmosferę epoki. Opowieść o ciekawym człowieku. Jestem wdzięczna za przybliżenie postaci. Jak dla mnie trochę za dużo szczegółowych opisów przypadków pacjentów. Wartościowa pozycja.

• Biografie
  • Literatura amerykańska