Tomek na tropach Yeti

Okładka książki Tomek na tropach Yeti
Alfred Szklarski Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 4) Seria: Klub Podróżnika literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 4)
Klub Podróżnika
Firma Księgarska Olesiejuk
2017-04-04
1971-01-01
Tomek Wilmowski yeti dingo literatura polska XX w.

Okładka książki Orle pióra Krystyna Szklarska, Alfred Szklarski
Ocena 7,5
Orle pióra Krystyna Szklarska,...
Okładka książki Przekleństwo złota Krystyna Szklarska, Alfred Szklarski
Ocena 7,4
Przekleństwo z... Krystyna Szklarska,...
Okładka książki Tomek w krainie kangurów Alfred Szklarski, Krzysztof Szmagier
Ocena 7,3
Tomek w kraini... Alfred Szklarski, K...

Ta część nie przypadła mi do gustu.

Ta część nie przypadła mi do gustu.

Tą czwartą już część przygód Tomka najlepiej czytać zimą, żeby lepiej wczuć się w przeżycia bohaterów :) Książka wyśmienita jak jej poprzedniczki. Przygody przez duże P.

Nie w moim guście

Nie w moim guście

Bardzo ciężko się czytało, nie wiem skąd ten fenomen, ale książka nie jest zła

Bardzo ciężko się czytało, nie wiem skąd ten fenomen, ale książka nie jest zła

Jedna z ciekawszych powieść o wyprawie Tomka Wilimowskiego z przyjaciółmi do Azji środkowej czyli do Indii gdzie poszukiwali swego przyjaciela Smugę. Bardzo mi się podobała i milo się ją czytało oraz miłą się ją będzie wspominać

Kolejny solidnie napisany tom o przygodach Tomka Wilmowskiego i jego przyjaciół. Język nieco się zestarzał, fabuła niezbyt skomplikowana, ale nadal z przyjemnością wracam do ulubionych książek dzieciństwa, a moją fascynację i szacunek wzbudza niesłychana wiedza autora, który na "dokumentację" tematu w czasach preinternetowych musiał poświęcić mnóstwo czasu.

Od czasu do czasu z różnych powodów sięgam na półkę z młodzieżówką (może już czas przestać się usprawiedliwiać), w tym do klasyki tego gatunku. I te ostateni eskapady literackie bardzo rzadko rozczarowują. Tomek na tropach Yeti pięknie wpisuje się w ten trend. Może najlepsza pozycja z cyklu? Nie ma sensu bardziej się rozpisywać. Kto ma wiedzieć, ten wie, o co mi chodzi. Mądre, dojrzałe pisarstwo ze starej szkoły.

Kolejny tom przygód Tomka Wilmowskiego bardziej pachnie niebezpieczeństwem. Ta historia jest trochę bardziej mięsista, ale to nadal wspaniała przygoda. Wspaniale było sobie przypomnieć podróż Tomka i jego towarzyszy przez różne obszary Azji.

Alfred Szklarski swoimi dwoma naczelnymi cyklami, t.j. przygody Tomka Wilmowskiego i saga Złota Gór Czarnych, inspirował niezliczoną ilość młodzieży i paru pokoleń na przełomie lat 50/90. Dla większości opisywane przygody młodego Wilmowskiego były wyznacznikiem wiedzy geograficznej, a sam autor uważany był za encyklopedię wiedzy kultury światowej. Czwarty tom, po podróżach po Australii, dżunglach Afryki i preriach pogranicza Meksyku, skupia się na kolejnym kontynencie – Azji. Podobnie jak w tomie amerykańskim, Szklarski odchodzi od schematu łowów na zwierzynę i wdraża bardziej przygodowy cel misji naszej ulubionej ekipy polskich poszukiwaczy przygód. Przez bogato opisane na pół książki Indie, dolinę Kaszmiru i himalajski Ladakh, nasza ferajna będzie podążać tropami zaginionego Smugi, który wezwał Tomka wraz z ojcem i Bosmana na wielką tajemniczą misję. Gdy przyjaciel zostanie odnaleziony, a złoty cel odkryty, drużyna podąży ku islamskiemu Pamirowi i chińskiemu Turkiestanowi, by ostatecznie, z gorzkim rozwiązaniem, wracać przez ogromny i niebezpieczny Tybet. Tak, zakres geograficzny Azji jest ogromny, a wyprawa trwająca parę miesięcy będzie obfitowała w wiele niebezpieczeństw takich jak złodziejskie kulty i napaście, starcia z chińską żandarmerią, polowanie na tygrysy bengalskie, bandyckie wesela a nawet nielegalny przemyt broni. Jednak jak sam tytuł wskazuje, to rzekome spotkanie z azjatyckim mitem stanowić będzie kwintesencje powieści, jednak to czy Mi-go istnieje pozostanie, jak to najczęściej bywa, zagadką bez pełnej odpowiedzi. Szklarski pomimo dłużyzn w stosunku do wcześniejszych tomów, doskonale opisuje nam ten mistyczny region świata, gdzie spotykają się kultury hinduizmu, islamu i buddyzmu. Ich wierzenia, tradycje i zagadki to fascynujące fragmenty powieści, którą uzupełniają bogate opisy większości Himalajów, Karakorum i Indii. Przeczytawszy jego powieść po ponad 60 latach, stwierdzam iż wciąż rozbudza pragnienie podróży w tamten region świata.

129/2021

129/2021