Prawo Miecza tom I

Okładka książki Prawo Miecza tom I Wilbur Smith
Okładka książki Prawo Miecza tom I
Wilbur Smith Wydawnictwo: Amber Cykl: Saga rodu Courteneyów (tom 5) Seria: Srebrna Seria literatura piękna
Saga rodu Courteneyów (tom 5)
Srebrna Seria
Power of the Sword
Amber
1993-07-23
1993-07-23
Juliusz P. Szeniawski

Kolejna odsłona historii rodu Courtneyow rozgrywająca się w latach trzydziestych i czterdziestych ubiegłego stulecia . Oprócz tego, że śledzimy losy tego rodu , autor sprzedaje nam historię powstania RPA . Powieść obyczajowa z wielką historią w tle . Nie jest to cykl , który nudzi się po kilku tomach . Wręcz przeciwnie , mnie ta saga coraz bardziej wciąga. Ciekawa fabuła , która wciąga i uzależnia.

Centaine zachowuje się jak mężczyzna. Mężczyzna z jej rodziny i mężczyzna z rodziny, do której weszła.
Oczywiście wybryki, występki, podłości, miłostki, wszystkie łajdactwa ludzi jej sfery są przedstawiane dużo pochlebniej, niż to samo w wykonaniu plebsu. Dzisiaj prasa też pisze o partnerze celebrytki i konkubencie przeciętnej kobiety.
Wciąż jest to opowieść o bezwzględności koniecznej do osiągnięcia sukcesu i bogactwa oraz do utrzymania tego stanu.
W tym i poprzednim tomie bohaterka korzysta z pomocy pięknie opisanych Buszmenów nic właściwie nie dając w zamian i wszystkie swoje postępki tłumacząc: "robię to dla mojego syna".
Poczytam jednak dalsze tomy ze względu na historię podboju Afryki.

Wciąż jest to opowieść o...

"Władza miecza" to kolejna książka z cyklu i wydawać by się mogło, że nie dorówna poprzednim. Jednakże Wilbur Smith ponownie zaskakuje swych czytelników utrzymując utwór na bardzo dobrym poziomie. Ciekawa fabula, niespodziewane zwroty akcji i Czarny Ląd w tle to połączenie gwarantujące sukces. Czyta się jednym tchem. Polecam

Powiem tak...
jeszcze w życiu nie "odprawiłam" takiego maratonu w czytaniu sagi!
Nadal jest pięknie...
płynę przez Afrykę i sagę Carteneyów i jestem zadowolona i usatysfakcjonowana!
i...będę czytać do końca!
Polecam, polecam, serdecznie polecam.

Powiem tak...
jeszcze w życiu nie "odprawiłam" takiego maratonu w czytaniu sagi!
Nadal jest pięknie...
płynę przez Afrykę i sagę Carteneyów i jestem zadowolona i usatysfakcjonowana!
i...będę czytać do końca!
Polecam, polecam, serdecznie polecam.

Epopeja afrykańska wciąga. Czytelnik jest oczarowany światem przedstawiony przez Smitha. Widzi oczami wyobraźni kopalnię diamentów albo ring bokserski podczas olimpiady w Berlinie. Szkoda tylko, że główni bohaterowie, czyli synowie Centaine Courtney, są tacy jednolici. Albo superdobry, z naleciałościami zła, albo źli, z pewnymi pozytywnymi cechami. W tą całą historię jest wpleciony poród Apratheidu. Dość prostymi metodami jest to zaprowadzone, jednak daje pewien obraz sceny politycznej tamtejszej społeczności. Książka mogłaby być lepsza i bardziej chłonna, jednak zabrakło pazura, który ostrzył się na innych powieściach.

Uwielbiam tę książkę , chyba najlepsze Wilbura Smitha jaką przeczytałam do tej pory. Na tle historii Republiki POłudniowej Afryki przedstawione wspaniałe, wyraziste sylwetki bohaterów. Miłość, zdrada, namiętności.
Bardzo polecam , nawet niekoniecznie trzeba przeczytać poprzednie części sagi rodu Cortneyów.

Czyn, którego dopuściła się Centaine w związku ze swoim drugim dzieckiem spowodował, że zamiast tym bardziej oczekiwać na dalszy ciąg miałem kłopoty z utrzymaniem uwagi przy lekturze “Prawa miecza”. Nie kupuję tego, nie jestem w stanie przyjąć do wiadomości takiego rozwiązania swoich spraw, jakie zastosowała młoda Francuzka. I to jest pierwszy powód, przez który lektura powieści trwała bardzo długo.

Drugim powodem jest coś znacznie gorszego: fabuła tej książki jest tak kompletnie przewidywalna, że chyba mogła by wygrać jakiś konkurs na najmniej zaskakującą powieść. Zarówno losy Lothara i Manfreda, jak i Centaine z Shasą są tak oczywiste jak słynny mem z Nicholasem Cagem. Przebrnięcie przez tak wiele stron chwilami jest wręcz mordęgą.

Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że Wilbur Smith poszedł na łatwiznę. Ciekawe postaci, które strach zmarnować na zmarnowanie właśnie idą (Lothar),Centaine w swoich czynach wydaje mi się mało autentyczna, z kolei młode pokolenie, Manfred i Shasa, mimo że świetnie przedstawione to jednak popełniają te same błędy i doświadczają takich samych nauczek od życia jak milion innych młodych bohaterów przed nimi. Uważam, że pisarza, który stworzył genialną postać Seana Courteneya stać na więcej.

“Prawo miecza” nie zaoferowało mi dobrych postaci, ani ciekawej fabuły. Najśmieszniejsze jednak jest to, że mimo to powieść odcisnęła mocne piętno. To już nie pierwszy raz, “Brama Chaki” też chwilami była monotonna, lecz nadrobiła to genialną końcówką. Podobnie “Prawo miecza”: obserwacja tła społeczno-politycznego daje ogromną radość, wyraźnie widać skąd wziął się apartheid. Wędrówka Shasy i Manfreda do Niemiec na olimpiadę, spojrzenie na Burów tak chętnie wpatrujących się w Hitlera oraz ostateczne zdobycie władzy przez narodowców - wspaniale przedstawione. I wreszcie końcówka książki - Centaine i Manfred, czyli Wilburowi Smithowi udało się mnie zaskoczyć po raz pierwszy podczas lektury tej pozycji. A zaskoczenie było tak istotne, że mimo planów sięgnięcia po dzieło innego pisarza i tak prawie natychmiast po zakończeniu “Prawa miecza” rzuciłem się na “Płomienie gniewu”.

Książka dobra, ale nie najlepsza. Jedna z dwóch książek Smith'a, której czytanie mi się w pewnej chwili zaczęło strasznie dłużyć. Mimo to, uważam, że jest dobra.

W innej wersji tytułu "Siła miecza". :)

W innej wersji tytułu "Siła miecza". :)

Kolejna opowieść osadzona w wielkim kryzysie lat 30 -tych XX wieku. Nieprawdopodobne przygody bohaterki poprzedniej części powieści tym razem jako właścicielki kopalni diamentów. powieść wciag ale nie jest to już to samo co poczatek sagi ...

Kolejna pozycja wspaniałej sagi przybliżającej nam historię południowej Afryki: tutaj okres dojścia do władzy Hitlera i II Wojna Światowa. Jak w większości serii: każda część odrobinę mniej pociągająca i świeża.

• Wilbur Smith
  • Afryka