Półświatek

Okładka książki Półświatek Stanisław Antoni Wotowski
Okładka książki Półświatek
Stanisław Antoni Wotowski Wydawnictwo: Heraclon International kryminał, sensacja, thriller
Heraclon International
2015-02-06
2015-02-06
audiobook

To jest tak naiwne jak polscy wyborcy dowolnego ugrupowania obecnie u władzy. Książka, a raczej jej postacie, są całkowicie nieskażone myśleniem i racjonalizmem działań i myśli..

Romans, po który normalnie bym nie sięgnął, kryminał(raczej panorama kryminalnej Warszawy),który bym ominął gdyby nie tytuł serii: "Kryminały przedwojennej..." Bo skoro przedwojnie to i język i obyczaje. A ten, bez względu na fabułę zachwyca. Ale nie tylko, bo Wotowski doskonale połączył te dwa gatunki w ciekawą, choć może odrobinę infantylną opowieść. Świetnie napisana postać Helmanowej, która swą profesją i postępowaniem odziera z pozornej szlachetności i dostojeństwa elity warszawskie.
Teraz zakupowe polowanie na część drugą.

Warszawa, lata 30. Lena, pochodząca z niezamożnej rodziny młoda dziewczyna, poślubia starszego o wiele lat mężczyznę. Małżeństwo nie jest udane. Lena nie kocha pana Ignacego, szanowanego i statecznego urzędnika. Pięćdziesięcioletni mężczyzna nie jest zbyt przystojny, ponadto nieustannie wypomina Lenie, jak wiele mu zawdzięcza. Dziewczyna nudzi się w jego towarzystwie…

Więcej na:

Historie,skandale,obyczaje i zwyczaje ówczesnej Warszawy miło mi jest poznawać słuchając audiobooka. St.A.Wotowski używał pięknego literackiego języka,wiernie odpowiadający czasom przedwojennym. Popełniłam błąd bo wcześniej poznałam "Ofiary Półświatka",a ta pozycja jest pierwszą. Warto po nią sięgnąć.

"Któryś arabski filozof powiedział, że najgłupsza kobieta jest sprytniejsza od najmądrzejszego mężczyzny, a ładna nóżka, strojna w zgrabny pantofelek, więcej w życiu zdziała, niźli nieprzebrane zasoby inteligencji"... O świecie, który przeminął, a jednak wciąż trwa... Unurzany w zepsuciu i prymitywnej zbrodni... I też o świecie, który walczy o niepozorne iskierki czystej miłości, ocalając je wysiłkiem wielu łez...

146/2018 (A)

146/2018 (A)

Największą zaletą tej książki jest przepiękny język. Sama opowieść również całkiem wciągająca.

Dużym atutem książki są przedwojenne realia warszawskiego światka przestępczego: złodzieje, domy uciech, hochsztaplerzy. Druga część to Ofiary Półświatka.

• Audiobooki
  • Sensacja/Kryminał