Battle Cry of Freedom. Historia wojny secesyjnej

Okładka książki Battle Cry of Freedom. Historia wojny secesyjnej James M. McPherson
Okładka książki Battle Cry of Freedom. Historia wojny secesyjnej
James M. McPherson Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Battle Cry of Freedom. The Civil War Era
Napoleon V
2017-12-13
2017-12-13
wojna secesyjna wojskowość powszechna

Ale mnie wymęczyła. Chciałbym przeczytać coś takiego o I wojnie światowej.

Ale mnie wymęczyła. Chciałbym przeczytać coś takiego o I wojnie światowej.

Bardzo dobre całościowe ujęcie historii wojny secesyjnej. Opracowanie odnosi się głównie do historii politycznej tego konfliktu, ale strona wojskowa jest zaznaczono w absolutnie wystarczającym zakresie dla zrozumienia również militarnych aspektów konfliktu. Trochę szkoda, że nie można z tej książki dowiedzieć się niczego o następstwach wojny, narracja ucina się w zasadzie od razu po kapitulacji Konfederacji. Nawet zamach na Lincolna jest ledwie wspomniany. Za to przyczyny są bardzo szczegółowo omówione.
Mimo swoich rozmiarów książkę się bardzo dobrze czyta, autor obok warsztatu historycznego ma również świetne umiejętności pisarskie.
Znakomita pozycja.

Najobszerniejsze opracowanie dotyczące historii wojny secesyjnej. Znajdziecie w niej nie tylko szczegółowe opisy najbardziej decydujących bitew między Północą a Południem (to zaczyna się dopiero w połowie książki). McPherson przedstawia całą genezę tego konfliktu począwszy od podpisania Deklaracji Niepodległości w 1776 roku. Mamy tutaj historię utworzenia Partii Republikańskiej i Demokratycznej, kwestie niewolnictwa, charakterystykę i rozwój modelu społeczno-gospodarczego całego kraju i późniejszej Unii i Konfederacji. Dużo uwagi zostało poświęcone postaci Abrahama Lincolna, który przeprowadził swój kraj przez ten niezwykle krwawy i niepotrzebny konflikt. Fenomenalna książka, którą mimo objętości czyta się płynnie i szybko - piszę to jako osoba, która przeczytała ją na miesiąc przed maturą :) Potężna i objętościowa książka historyczna, a wciąga jak dobry kryminał.

Trudno mi zarekomendować tę pozycję każdemu a nawet nie polecałbym monografii Jamesa M. McPhersona osobom powierzchownie zainteresowanym tematyką Wojny Secesyjnej. Jest to naprawdę kompleksowa, wnikliwa i w zasadzie nie pomijająca żadnych szczegółów, analiza przyczyn i przebiegu tego konfliktu. Czasami aż nazbyt drobiazgowa, w związku z czym wymagająca od czytelnika ogromnego skupienia. Sam najbardziej doceniam w niej opisy i analizy strategii i taktyki poszczególnych potyczek i bitew, które udało się historykowi oddać z wielką pieczołowitością i obrazowością.

Ponadto na pochwałę zasługuje szeroka perspektywa ukazująca wydarzenia zarówno z punktu widzenia postaci ważnych i odgrywających niepoślednią rolę w historii Wojny Secesyjnej - polityków, dowódców, publicystów - jak i zwykłych obywateli, żołnierzy czy niewolników.

Za to mniej atrakcyjne były dla mnie wątki debat i zmagań politycznych, które opisano z nie mniejszą drobiazgowością. Cóż, jak wspomniałem autor nie pomija niczego i kto wie, może te wątki dla osób interesujących się historią polityczną okażą się ważne i ciekawe.

Reasumując, nie znajdziecie na polskim rynku wydawniczym bardziej wszechstronnej i wyczerpującej publikacji dotyczącej tematu, ale z uwagi na zakres i raczej akademicki styl autora, niełatwo mi ją uznać za przystępną i polecić każdemu.

Książka skierowana bardziej na geopolitykę niż bitwy przez co rozszerza nasze spojrzenie o co im w ogóle w tej wojnie chodziło, niż tylko spychanie wszystkiego na niewolnictwo.

Każdy, kto chce zrozumieć wojnę secesyjną, a nie zamierza spędzać czasu nad kilkoma tysiącami stron bardziej szczegółowych opracowań, powinien przeczytać tę książkę. Niestety muszę rozczarować fanów bitew, bo McPherson skupia się na polityce i społeczeństwie.

Podczas czytania tej książki, wielokrotnie miałem ambiwalentne odczucia. Jako kompletny żółtodziób w tym temacie, chciałem zacząć przygodę z wojną secesyjną od poznania jej całościowego wymiaru, ale najbardziej liczyłem oczywiście na poznanie konfliktu w wymiarze militarnym. Niestety w swoim dziele McPhersona zbyt niszowo opisuje przebieg bitw, skupiając się w zdecydowanej większości nad aspektem politycznym wojny, zwłaszcza ciężko jest przebrnąć przez pierwsze 200 stron! Później sytuacja ulega poprawie, w co drugim, trzecim rozdział przedstawione są działania wojenne, które uzupełnione są świetnymi mapami! (co uważam za duży plus tej pozycji) Pomimo dość ciężkiej przeprawy, polecam Battle Cry, zwłaszcza osobom zaczynającym przygode z erą wojny secesyjnej, gdyż dzięki tej książce zainsteresowalem się jeszcze bardziej przebiegiem tego konfliktu.

Ta książka jest rewelacyjna. W zasadzie wszystko w niej gra.

Po pierwsze: to jak została napisana. Autor nie tylko ma coś do przekazania, ale i wie jak to przekazać. To się naprawdę ciekawie czyta, choć zdaję sobie sprawę z faktu, że jeśli ktoś z historią jest na wojennej ścieżce, to nie jest to typ narracji, który by go przekonał do zmiany zdania.

Po drugie: sama wiedza. Szeroka panorama świata i Ameryki przed wojną secesyjną, dobrze wyłożone przyczyny wybuchu wojny ale i nieźle opisane jak to wybuchanie się formowało. To istotne, wszak mówimy o wojnie domowej, która podzieliła rodziny i przyjaciół. Ludzie, którzy się lubili, nagle zaczęli do siebie strzelać i się zabijać. Tylko, że nie "nagle". To się jakoś kształtowało, a autor to dobrze opisuje.

To mało znany temat w Polsce i choćby z tego tytułu warto sięgnąć po książkę. Jak rzadko kiedy w jednym tomie mamy naprawdę udaną i kompletną monografię obszernego i trudnego tematu. Rewelacja!

Ta książka jest rewelacyjna. W zasadzie wszystko w niej gra.

Po drugie: sama...

Cały luty poświęciłem na lektury o Wojnie Secesyjnej. "Battle Cry of Freedom" Jamesa McPhersona to klasowe i pełne jednotomowe wydanie genezy i przebiegu Wojny Secesyjnej.

Autor przede wszystkim swoją uwagę skupia na społecznych i politycznych aspektach tego konfliktu. Wyczerpująco pisze o problemach nękających Stany przed secesją, o morale Północy i Południa, o Lincolnie i jego działaniach, o nastrojach społecznych w kwestii poborów czy emancypacji i wielu więcej aspektach, które zazwyczaj pozostają w cieniu pól bitewnych. Siłą rzeczy kampanie wojenne są opisywane w sposób mniej szczegółowy, niż ma to miejsce na przykład we "Wrzasku Rebeliantów" S. C. Gwynne'a, ale wciąż zajmują sobie należne miejsce jako najistotniejsza ze składowych tej wojny totalnej.

Skupiając się natomiast na formie, półnarracyjny sposób przedstawienia (autor nie zdołał w pełni uciec od podejścia tematycznego) czyni lekturę bardzo przyjemną. Niestety nie mogę tego samego powiedzieć o jakości technicznej wydania. Tłumacz wykonał świetną robotę, ale ten tekst nie przeszedł korekty. Brakuje jakichś 2000 przecinków, część znaków interpunkcyjnych w złych miejscach, nie ma konsekwencji w odmianie imion i nazwisk, wielokropek jako znak opuszczenia fragmentu w środku cytatu (prawidłowo wygląda to tak: [...])... Tę obszerną książkę mógłbym skończyć w mniej niż tydzień. Ale przez brak korekty zajęło mi to trzy razy dłużej. Niemniej nadal uważam, że ze względu na wartość merytoryczną "Battle Cry of Freedom" warta jest każdych pieniędzy.

Jeśli jest to jedna z mniej objętościowych książek na ten temat ,to dla mnie to i tak maks w tym temacie. Wydaje mi się ,że w książce mogłaby być i tak o 250 kartek mniej i nie ucierpiała by nam tym moja wiedza po przeczytaniu tej książki.
Oczywiście autor wykonał świetną pracę i w 100% oceniam ją na profesjonalnie wykonaną pracę ,ale jakoś nie poczułem klimatu w temacie i czasami wręcz mnie nudziła, koniec końców książkę przeczytałem i wiem coś więcej ale dla mnie temat wojny secesyjnej na długi czas jest skończony. Jestem nią już wyczerpany.

• USA
  • Do kupienia
  • XIX wiek

James M. McPherson Battle Cry of Freedom. Historia wojny secesyjnej Zobacz więcej