Pieniądz – państwowy kontra rynkowy

Okładka książki Pieniądz – państwowy kontra rynkowy
George Selgin Wydawnictwo: Fijorr Publishing biznes, finanse
520 str. 8 godz. 40 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Tytuł oryginału:
Money: Free and Unfree
Wydawnictwo:
Fijorr Publishing
Data wydania:
2017-12-10
Data 1. wyd. pol.:
2017-12-10
Liczba stron:
520
Czas czytania
8 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394631031
Tagi:
selgin polityka pieniężna bankowość historia gospodarcza szkoła austriacka public choice
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
229
99

Na półkach:

Nawiązując do recenzji (wartościowego podsumowania) poprzednika, o tym, że Selgin proponuje raczej kompromisy i że jego stanowisko jest wyważone. Cóż moim zdaniem Selgin nie przypadkiem przytacza w tekście (kilka razy) słowa Waltera Bagehota: „Zdaję sobie sprawę z tego, że ludzie uznają, iż w dziele tym opisałem przebieg ciężkiej choroby oraz zaproponowałem lekarstwo leczące zaledwie jej objawy. Z uporem twierdziłem, że najbardziej naturalnym systemem finansowym jest taki, w którym każdy bank utrzymuje własne rezerwy gotówki (…) Na swoją obronę powiem jedynie, że nie zaakceptowano by innego zalecenia. Równie dobrze mógłbym zalecać reformę instytucji monarchii angielskiej lub jej zniesienie, a może wtedy prędzej by mnie wysłuchano.” Widać, że autor jest po prostu realistą:)

Nawiązując do recenzji (wartościowego podsumowania) poprzednika, o tym, że Selgin proponuje raczej kompromisy i że jego stanowisko jest wyważone. Cóż moim zdaniem Selgin nie przypadkiem przytacza w tekście (kilka razy) słowa Waltera Bagehota: „Zdaję sobie sprawę z tego, że ludzie uznają, iż w dziele tym opisałem przebieg ciężkiej choroby oraz zaproponowałem lekarstwo...

więcej Pokaż mimo to

avatar

George Selgin jest ekonomistą związanym z Uniwersytetem w Georgii i dyrektorem Centrum Finansowych i monetarnych alternatyw przy Instytucie Katona. Znany przede wszystkim jako zwolennik tzw. Wolnej Bankowości. Omawiana praca to odpowiednio zredagowany zbiór powstających na przestrzeli lat artykułów oraz zapisów przemówień, które razem tworzą kompleksowy obraz refleksji autora na temat szeroko pojętej amerykańskiej branży finansowej.
Po wprowadzeniu czytelnika w problem tzw. renty emisyjnej, czyli zysków z psucia pieniądza, przedstawia historię amerykańskiego prawa bankowego aby pokazać jak pewne regulacje z jednej strony zwiększały niestabilność tamtejszego systemu finansowego a z drugiej generowały niezasłużone korzyści dla części środowiska bankowego. Konfrontując rozwiązania stosowane w USA ze stosunkowo wolnorynkowym systemem kanadyjskim autor ukazuje m.in jak wymuszone rozproszenie amerykańskiej bankowości zwiększało jej ekspozycje na ryzyko oraz uzależniało małe prowincjonalne banki od współpracy z podmiotami z Wall Street. Selgin broni tezy zgodnie z którą swobodnie rozwijający się system banków sieciowych pozwalałby na odpowiednią dywersyfikacje i tworzenie instytucji bardziej odpornych na lokalne załamania. W kolejnych rozdziałach spotykamy się z opisem tego jak ustawy powstałe w wyniku Wojny Secesyjnej pozbawiały rynek finansowy mechanizmów clearingowych dzięki którym nadmiar krążących w obiegu banknotów był na bieżąco umarzany zmniejszając ryzyko powstawania baniek finansowych. Ta część książki jest o tyle istotna, że pokazuje wady dzielenia historii amerykańskiego systemu bankowego jedynie na dwa uproszczone etapy – wolnorynkowego (przed 1913) i nadzorowanego przez państwo (po powstaniu Rezerwy Federalnej). Ekonomista Cato ukazuje te historię jako dekady narastających regulacji i wynikających z nich przeobrażeń systemu którego zwieńczeniem jest powstanie najważniejszego banku centralnego na świecie. Godnym uwagi jest to, że Selginowi podczas opisu prac komisji która dała życie FED udało się stanąć ponad mitem założycielskim (mówiącym o konieczności uregulowania rynku) jak i najbardziej jaskrawymi teoriami spiskowymi. Pokazuje, że chociaż słynne spotkanie na Jekyll Island było tajne, tak powiązania Nelsona Aldricha z czołowymi nowojorskimi bankowcami było jawne zarówno dla kongresu jak i opinii publicznej. Za prawdziwy problem Selgin uznaje udaną kampanię „edukacyjną”, która ostatecznie przekonała amerykanów że po dekadach sezonowych załamań jedynym wyjściem jest odwołanie się do europejskiej tradycji bankowości centralnej. Nawet wyeliminowanie tych elementów ustawy o FED, które bezpośrednio sprzyjały bankom z północnego-wschodu nie pozbawiło by społeczeństwa kłopotów wynikających z samej natury banków narodowych.
Dalej Selgin dokonuje rewizji FEDu w świetle jego założeń statutowych takich jak stabilizowanie poziomu cen, zapobieganie panikom finansowym itp. Mamy tu przegląd różnych badań statystycznych, różniących się metodologią i dających nieco odmienne rezultaty w których nieco trudno mi się rozeznać nie będąc obytym z metodami ilościowymi. Co do podsumowania to jest ono znacznie bardziej wyważone niż się spodziewałem. Selgin jest przeciwnikiem bankowości centralnej, ale tutaj proponuje raczej kompromisy i „przymiarki” do poważnych reform – szczególnie ciekawe było dla mnie wskazanie na szkodliwe uzależnienie relacji między FEDem a rynkiem finansowym od zaledwie kilku pośredników (tzw. pierwotni dealerzy obligacji.)

George Selgin jest ekonomistą związanym z Uniwersytetem w Georgii i dyrektorem Centrum Finansowych i monetarnych alternatyw przy Instytucie Katona. Znany przede wszystkim jako zwolennik tzw. Wolnej Bankowości. Omawiana praca to odpowiednio zredagowany zbiór powstających na przestrzeli lat artykułów oraz zapisów przemówień, które razem tworzą kompleksowy obraz refleksji...

więcej Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pieniądz – państwowy kontra rynkowy


Reklama
zgłoś błąd