Pieniądz – państwowy kontra rynkowy

Money: Free and Unfree
Fijorr Publishing
2017-12-10
2017-12-10
selgin polityka pieniężna bankowość historia gospodarcza szkoła austriacka public choice

Nawiązując do recenzji (wartościowego podsumowania) poprzednika, o tym, że Selgin proponuje raczej kompromisy i że jego stanowisko jest wyważone. Cóż moim zdaniem Selgin nie przypadkiem przytacza w tekście (kilka razy) słowa Waltera Bagehota: „Zdaję sobie sprawę z tego, że ludzie uznają, iż w dziele tym opisałem przebieg ciężkiej choroby oraz zaproponowałem lekarstwo leczące zaledwie jej objawy. Z uporem twierdziłem, że najbardziej naturalnym systemem finansowym jest taki, w którym każdy bank utrzymuje własne rezerwy gotówki (…) Na swoją obronę powiem jedynie, że nie zaakceptowano by innego zalecenia. Równie dobrze mógłbym zalecać reformę instytucji monarchii angielskiej lub jej zniesienie, a może wtedy prędzej by mnie wysłuchano.” Widać, że autor jest po prostu realistą:)

George Selgin jest ekonomistą związanym z Uniwersytetem w Georgii i dyrektorem Centrum Finansowych i monetarnych alternatyw przy Instytucie Katona. Znany przede wszystkim jako zwolennik tzw. Wolnej Bankowości. Omawiana praca to odpowiednio zredagowany zbiór powstających na przestrzeli lat artykułów oraz zapisów przemówień, które razem tworzą kompleksowy obraz refleksji autora na temat szeroko pojętej amerykańskiej branży finansowej.
Po wprowadzeniu czytelnika w problem tzw. renty emisyjnej, czyli zysków z psucia pieniądza, przedstawia historię amerykańskiego prawa bankowego aby pokazać jak pewne regulacje z jednej strony zwiększały niestabilność tamtejszego systemu finansowego a z drugiej generowały niezasłużone korzyści dla części środowiska bankowego. Konfrontując rozwiązania stosowane w USA ze stosunkowo wolnorynkowym systemem kanadyjskim autor ukazuje m.in jak wymuszone rozproszenie amerykańskiej bankowości zwiększało jej ekspozycje na ryzyko oraz uzależniało małe prowincjonalne banki od współpracy z podmiotami z Wall Street. Selgin broni tezy zgodnie z którą swobodnie rozwijający się system banków sieciowych pozwalałby na odpowiednią dywersyfikacje i tworzenie instytucji bardziej odpornych na lokalne załamania. W kolejnych rozdziałach spotykamy się z opisem tego jak ustawy powstałe w wyniku Wojny Secesyjnej pozbawiały rynek finansowy mechanizmów clearingowych dzięki którym nadmiar krążących w obiegu banknotów był na bieżąco umarzany zmniejszając ryzyko powstawania baniek finansowych. Ta część książki jest o tyle istotna, że pokazuje wady dzielenia historii amerykańskiego systemu bankowego jedynie na dwa uproszczone etapy – wolnorynkowego (przed 1913) i nadzorowanego przez państwo (po powstaniu Rezerwy Federalnej). Ekonomista Cato ukazuje te historię jako dekady narastających regulacji i wynikających z nich przeobrażeń systemu którego zwieńczeniem jest powstanie najważniejszego banku centralnego na świecie. Godnym uwagi jest to, że Selginowi podczas opisu prac komisji która dała życie FED udało się stanąć ponad mitem założycielskim (mówiącym o konieczności uregulowania rynku) jak i najbardziej jaskrawymi teoriami spiskowymi. Pokazuje, że chociaż słynne spotkanie na Jekyll Island było tajne, tak powiązania Nelsona Aldricha z czołowymi nowojorskimi bankowcami było jawne zarówno dla kongresu jak i opinii publicznej. Za prawdziwy problem Selgin uznaje udaną kampanię „edukacyjną”, która ostatecznie przekonała amerykanów że po dekadach sezonowych załamań jedynym wyjściem jest odwołanie się do europejskiej tradycji bankowości centralnej. Nawet wyeliminowanie tych elementów ustawy o FED, które bezpośrednio sprzyjały bankom z północnego-wschodu nie pozbawiło by społeczeństwa kłopotów wynikających z samej natury banków narodowych.
Dalej Selgin dokonuje rewizji FEDu w świetle jego założeń statutowych takich jak stabilizowanie poziomu cen, zapobieganie panikom finansowym itp. Mamy tu przegląd różnych badań statystycznych, różniących się metodologią i dających nieco odmienne rezultaty w których nieco trudno mi się rozeznać nie będąc obytym z metodami ilościowymi. Co do podsumowania to jest ono znacznie bardziej wyważone niż się spodziewałem. Selgin jest przeciwnikiem bankowości centralnej, ale tutaj proponuje raczej kompromisy i „przymiarki” do poważnych reform – szczególnie ciekawe było dla mnie wskazanie na szkodliwe uzależnienie relacji między FEDem a rynkiem finansowym od zaledwie kilku pośredników (tzw. pierwotni dealerzy obligacji.)

Dodaj cytat z książki Pieniądz – państwowy kontra rynkowy