Toward an Architecture

Getty Publications
sztuka
angielski

Na półkach: , , , , ,

Niesamowite pomysły geniusza architektury.
Muszę przyznać, że wizje idealnego miasta Le Corbusiera z jednej strony bardzo poruszają harmonią architektury, wizją nowoczesności (nawet dzisiaj), z drugiej strony - trochę przerażają koncepcją "uregulowania" społeczeństwa - ewidentny symptom myśli dominujących w jego czasach.

Przyznam, że nie umiałem do tej książki podejść na chłodno. Od lat podziwiałem ojca brutalizmu, wiele o nim wiedziałem, miałem za sobą zachwyt nad jego śmiałymi projektami. Tylko brakowało mi przeczytania jego najbardziej kultowej książki, tej na której wychowały się pokolenia architektów i która zmieniła sposób postrzegania budownictwa.

Tym większe mogło być moje...

Minęło 100 lat, a książka jest wciąż aktualna.

Lekkość tego dzieła połączona z niesamowitą siłą wyrazu to dopiero przedsmak tego czego można się spodziewać. Z każdą stroną czuje się wręcz jak autor wraz ze swoim otoczeniem przełamywali schematy myślenia i odkrywali nieznane. Le Corbusier może już dzisiaj być porównywany jako geniusz z Leonardem da Vinci. To jest książka dla tych, którzy chcą poczuć zapał szalonej idei i...

Polecam wszystkim, którzy interesują się architekturą i projektowaniem. Książki tej nie możemy nazwać biblią jak Markiewicza czy Neuferta. Jest ona jedynie zbiorem przydatnych informacji. Corbusier zwraca nam uwagę na rzeczy oczywiste, które wcześniej takimi nie były. Czyta się szybko i przyjemnie. Choć nie raz musiałam to samo zdanie czytać po 3 razy, aby zrozumieć...

• Architektura
  • Chcę w prezencie