Rasputin

Wydawnictwo Literackie
2018-02-28
2018-02-28
Michał Romanek, Łukasz Müller
Łukasz Müller Michał Romanek listy biografie dzienniki wspomnienia Rasputin Romanov carska Rosja Rosja
Inne

Bardzo ciekawa książka o Rasputinie warto przeczytać polecam.

Bardzo ciekawa książka o Rasputinie warto przeczytać polecam.

Czyta się całkiem szybko jak na biografię, jest tylko dużo nazwisk i wydarzeń. Podoba mi się to, że są także mini historie postaci pobocznych, więc wiemy dlaczego postąpiły tak jak postąpiły. Niestety mam jedną uwagę, a mianowicie wydaje mi się, że autor coś za bardzo wybiela tego Rasputina... Chyba przeczytam inną biografię Grigorija, innego autora, aby mieć porównanie.

Zamęczony. 900+ stron faktów o Rasputinie i Rosji. Ja doceniam pracę, bo naprawdę wspaniała, ale to jest książka historyczna, biografia pełna faktów i nazwisk podobnych do siebie dla naszego ucha - trudna lektura.
Mam taką uwagę, że choć stara się być obiektywna, jednak autor wybiela Rasputina. Podaje wprawdzie fakty stawiające Rasputina w złym świetle, ale no właśnie - podaje je. Natomiast gdy przychodzi mu Rasputina bronić, troszkę jest bardziej energiczny w komentowaniu. Wiadomo, że autor musi mieć gdzieś ulokowane sympatie, ale to jednak dzieło naukowe.

książka 8/10

Chyba jedyna pełna i całościowa analiza życia Rasputina. Niewątpliwą i największą zaletą jest branie pod uwagę wszystkich źródeł historycznych i dowodzenie (czasami niemożliwe, co jest zaznaczane) tej najbliższej prawdzie wersji. Autor nie ulegał plotkom (choć brał je pod uwagę),analizował z twardą konsekwencją wszystko. Super zdjęcia, fotografie rękopisów, masa przypisów.
Czasami przeszkadzało zbytnie rozwlekanie się nad postaciami pobocznymi, ale to tylko malutki minusik. Jeśli kogoś interesuje temat Carskiej Rosji – polecam!

10 - Arcydzieło;
3 - Skończyłem z musu;
2 - Tragedia;
1 - Gorzej niż tragedia, nie wiem jak skończyłem;

książka 8/10

Jedyna w swoim rodzaju. Moja pierwsza biografia Rasputina ale autor nie zawiódł mnie jak przy jego poprzedniej książce o arystokracji rosyjskiej.
Moim subiektywnym zdaniem książka bardzo dobrze udokumentowana. Dobrze napisana, choć momentami (szczególnie jego przemyślenia) czyta się ciężko, ale inne fragmenty wręcz się pochłania jednym ciągiem. Przekrój przez kawał historii Rosji.
Wiadomo, że patrzymy z dzisiejszej perspektywy ale widać jak ludzie byli naiwni i łatwowierni (zresztą dzisiaj też słuchają różnych hochsztaplerów politycznych).
Książka "must have" dla każdego interesującego się zagadnieniami Rosji obok takich autorów jak: Richard Pipes, Sebag Montefiore czy Orlando Figes.

Książka, która obala wiele mitów dotyczących "Świętego Diabła". Narracja osnuta jest wokół ówczesnych doniesień medialnych, artykułów oraz zapisków i wspomnień w dziennikach Romanowów. To jednak nie z tych materiałów, lecz z dopiero co udostępnionych autorowi wyłania się prawdziwy obraz Rasputina - człowieka posiadającego pewien niezaprzeczalny dar duchowy, który na swoje wielkie szczęście znalazł się w odpowiednim miejscu i czasie, przygarnięty przez ludzi chcących go najpierw wykorzystać, a następnie zniszczyć. Co ciekawe, prawdziwymi "diabłami" okazują się w tej biografii inni - zawistni biskupi (okropny Heliodor),dziennikarze i polityczni wrogowie, którym głęboko wierzący starzec zalazł za skórę. Jasne, Rasputin zadziwiająco dobrze umiał się odnaleźć w nowej roli i dzięki wstawiennictwu szalonej carycy czerpać ze swojej pozycji rozmaite, głównie seksualne, profity. Ale dużo rzeczy zostało wyolbrzymionych, przeinaczonych czy wręcz sfabrykowanych. Tragiczna, choć fascynująca postać. Jeden z bohaterów tamtej zwariowanej epoki, w której dominowały wiara w gusła i moc seansów spirytystycznych. Potężną pozycję Rasputina zbudowały ówczesne media, słaby car i inne okoliczności, które na siebie się nałożyły. Święty starzec tylko skorzystał ze swoich naturalnych talentów.

Na półkach: , , , , , ,

Ocena dobra tylko dlatego, że książka nie jest obiektywna. Autor bardzo stara się wybielić sylwetkę Rasputina i źródła traktuje dość jednostronnie.

Szczegółowa niczym policyjne raporty śledcze. Tylko dla wytrwałych. Warto, pomimo ogromu detali, dat i nazwisk.

Świetnie napisana bogata w fakty biografia Rasputina. Pomimo jej rozmiarów czyta się ją jednym tchem niczym pasjonującą powieść. Autor stara się nadać postaci mnicha bardziej ludzki i prawdziwy wymiar obalając wiele mitów z jego życiorysu. Doskonały obraz Rosji tuż przed wybuchem rewolucji.

Biografia kompletna, opisująca (przynajmniej takie odniosłem wrażenie) wszystko, co badacz historii jest w stanie dowiedzieć się o Rasputinie. Książka jest próbą wyjaśnienia fenomenu tego człowieka i odpowiedzią na pytanie - jak to się stało, że zwykły chłop z Syberii, stał się najbardziej zaufanym człowiekiem rodziny carskiej, uzyskując niemały wpływ na politykę i obsadzanie stanowisk.

Bardzo podobał mi się sposób narracji. Nieoczywisty, ale i daleki od chaosu. Autor przedstawia wydarzenia chronologicznie, ale i poprzez mocny wybieg w przyszłość, do czasów Rosji Radzieckiej, gdzie przywołuje się protokoły przesłuchań świadków, przed jakąś dziwną komisją do spraw Rasputina. Coś podobnego do dwoistej fabuły z ,,Jądra Ciemności" czy filmu ,,Bunt na Bounty".

Bardzo dobrze ukazano tło historyczne, przy czym Rasputin w tym wszystkim nie znika. Ciekawie pokazano świat, bajecznie bogatej arystokracji, przepych, a wszystko to runie jak domek z kart w niecały rok. Towarzysze i oponenci głównego bohatera staną się więźniami politycznymi, biedakami na emigracji, bądź stracą życie. Wszystkich ich będzie jednak łączyć jakiś stosunek do Rasputina, bo obok tej postaci nie dało się przejść obojętnie.

Książkę czyta się trochę jak uzasadnienie wyroku kończącego trudny, poszlakowy proces. Rasputin doczekał się bowiem negatywnej prasy, wielu plotek, anegdot. Koszmarnie trudno wyciągnąć z tego jakąś istotę prawdy. Autor przynajmniej próbował i wyszło to naprawdę dobrze.

Bardzo podobało mi się dążenie do wyjaśnienia popularności głównego bohatera, zarówno na płaszczyźnie historycznej, kulturalnej, medycznej i społecznej. Rasputin był bowiem czymś w rodzaju dzisiejszego coucha, w połączeniu z jakimś dawnym mistycyzmem, a'la nowy Chrystus.

Jeśli już miałbym się do czegoś przyczepić, to do bardzo obszernej i nie do końca pasjonującej analizy artykułów prasowych. W książce występuje też kosmiczna liczba arystokratów, polityków i osób duchownych. Niełatwo się w tym połapać.

Bardzo udana literatura faktu, z wątkiem kryminalnym, przyprawiona dużą porcją historii.

• Biografie
  • Biografia