Kellanved's Reach

Okładka książki Kellanved's Reach Ian Cameron Esslemont
Okładka książki Kellanved's Reach
Ian Cameron Esslemont Wydawnictwo: Transworld Publishers Cykl: Path to Ascendancy (tom 3) fantasy, science fiction
Path to Ascendancy (tom 3)
Transworld Publishers
2019-02-19
2019-02-19

Mimo braku polskiego tłumaczenia, które mam nadzieję, kiedyś się pojawi, miałam ogromną frajdę, czytając ten cykl. Jak w przypadku poprzednich części, język jest bardzo przystępny i nie sprawia dużych problemów. Tym razem pociągniętych jest więcej wątków, dzięki czemu pojawia się plejada postaci znanych z głównego cyklu MKP, jak i Powrotu Karmazynowej Gwardii. Powoli powstaje Imperium, tworzy się grupa rządząca, rodzą się legendy ale również pierwsi wrogowie.
Jedyna rzecz, która mi przeszkadzała, to problemy z chronologią. Odniosłam wrażenie, że autorzy, Erikson i Esslemont, trochę pogubili się w czasie.

Trzeci tom bezpośrednich prequeli do Malazańskiej Księgi Poległych.
Jest to książka o znacznie mniejszym stopniu skomplikowania, niż sama Malazanka, ale nie traci na tym zbytnio. Jest to dobra, zorientowana na akcję proza, która o całe nieba przewyższa np. Powrót Karmazynowej Gwardii tego samego autora. Jest to pozycja którą powinni przeczytać fani serii, a którą nie powinni kłopotać się ludzie dopiero mający zamiar zająć się Malazanką - ci powinni zacząć klasycznie, od Ogrodów Księżyca.
Największą wadą jest fakt, że Esselmont postanowił chyba z całą mocą odrzeć wszelkie ważne postacie z intelektu czy własnych myśli, bo w książce prawie wszyscy są albo rzucani przez los na lewo i prawo, albo zwyczajnie mają niesamowity poziom szczęścia. Trochę, jakby pisało się kampanie RPG, i oszukiwało na rzutach kostką.

Ogólnie rzecz ujmując, nie jest to czas zmarnowany, jako fan cieszę się z rozwinięcia uniwersum, ale gdyby ktoś stwierdził, że ma to gdzieś i nie czyta, to też bym się nie upierał.

Trzeci tom bezpośrednich prequeli do Malazańskiej Księgi Poległych.

• X.X Do przypisania
  • Po angielsku
  • Posiadam (po angielsku)
  • Ian Cameron Esslemont
  • Język oryginalny