Krucjaty. Arabska perspektywa

Astra
The Race for Paradise: An Islamic History of the Crusades
historia
Mateusz Józefowicz

Ciekawy początek, ale po pierwszych 100 stronach historia zaczęła mnie nużyć. Mimo zainteresowania tematem - stopień szczegółowości sprawił że nie wytrwałem do końca. (przekartkowałem do ostatnich rozdziałów - końcówkę znowu daje sie czytać).
Mimo to doceniam. Do tego solidnie wydane, przypisy, bibliografia, i nieco skromny indeks.

Tytuł mylący i oprócz kilku ciekawostek niczego nowatorskiego nie ma. Zdarzają się błędy a i autor czasami dokonuje wolt. Odnoszę wrażenie, że przestraszył się wniosków, jakie płyną z narracji...

Zamysłem autora było stworzenie "islamskiej historii krucjat", czyli badanie dawnych ludów zamieszkujących świat islamski. Cobb skupił się raczej na działaniach wojennych pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami na różnych terytoriach: Sycylii, Hiszpanii czy Bliskim Wschodzie. W zasadzie tutaj czytelnik powinien zadać sobie pytanie, co Sycylia ma wspólnego z tytułowymi...

Dyskusje

• Historia