Czuję. Zawrót głowy

Okładka książki Czuję. Zawrót głowy
W.G. Sebald Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Pisarze języka niemieckiego literatura piękna
literatura piękna
1998-01-01
Małgorzata Łukasiewicz
Literatura niemiecka

więcej Więcej

Czytanie Sebalda to nie tylko intelektualna przyjemność. Ona wręcz przenika na wskroś. Wielka literatura. Ktoś mógłby powiedzieć- o niczym. Ale esej nie potrzebuje przewodniego tematu by być mistrzowskim

Książki to powroty i powtórne czytanie. Książki to łańcuszek i splot. Wróciłam do Sebald'a w związku z czytaniem na przemian R. Girarda i Stendalha.

Stendhal, Casanova, Kafka, młody Sebald - nadają kierunek podróżom autora po miejscach i czasie - przykuwają uwagę, inspirują i poprawiają samopoczucie

Sebald jest przereklamowany. Zdecydowanie.

Do Sebalda wraca się jak do przyjaciela z dzieciństwa: nawet jeśli upłynie wiele czasu, nadal czujesz, że macie sobie coś do powiedzenia, a każde słowo wywołuje falę wspomnień.

Ponieważ właściwie znam wszystkie jego książki i w każdym z tych światów czuję się zupełnie swojsko (trzeba pamiętać, że jest to obraz wyjątkowo spójny, a więc nie "światy" lecz Świat, jeden wielki...

Nie umiem określić, co to jest. Opowieść jak ta snuta w knajpce przy dworcu przez spotkanego przypadkiem nieznajomego, opowieść o tym i tamtym, o podróżach, o niby nieistotnych sprawach z przeszłości - a smakuje jak różowe wino z lodem w upalny dzień. I pozostawia po sobie pewność, żeśmy odrobinę zmądrzeli...

W torbie na ramieniu trzymam w jednej z przegródek "Zwierzenia Klauna" Boll-a, kiedy zacząłem czytać "Czuję" zacząłem się zastanawiać jak to jest z pisarzami niemieckimi - czy można powiedzieć, że piszą podobnie, mają charakterystyczny styl i sposób formułowania zdań. Utrudnieniem dla takiej tezy jest fakt, że Sebald tak naprawdę mieszkał przez większość życia w Anglii - i...

Jest to druga, po Pierścieniach Saturna, książka tego autora. Jestem zaopatrzona w jego książki kompletnie, bowiem w grudniu zajrzałam do pewnej kawiarnio-księgarni na Powiślu, gdzie Pan Właściciel umiejętnie przekonał mnie do kupienia wszystkiego co akurat miał Sebalda na stanie.

Czuję jest bardzo podobne do Pierścieni, z tym że autor podróżuje po innych częściach...

...może nie jest to lektura na wakacje ale jeśli chcesz powłóczyć się zostawiając za sobą teraźniejszość, a w szarości jesiennych dni powspominać miejsca także swojego dzieciństwa to zapraszam... i tylko z pozoru ten obraz wyda ci się szary i ponury. Znowu pochłonął
mnie Sebalt.

Kolejna ksiazka Sebalda przez którą nie przebrnełam. Niestety nie mój klimat

• Literatura niemiecka
  • Chcę w prezencie