Namowa lub pomoc w samobójstwie. Aspekty kryminalistyczne i kryminologiczne

Okładka książki Namowa lub pomoc w samobójstwie. Aspekty kryminalistyczne i kryminologiczne Andrzej Gawliński
Andrzej Gawliński Wydawnictwo: Wydawnictwo Kryminalistyczne nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Kryminalistyczne
2017-01-01
2017-01-01
prawo kryminologia kryminalistyka samobójstwo

Spodziewałem się nieco innego podejścia autora do tematu. Oczekiwałem czystej esencji poruszanej problematyki, a więc przede wszystkim przedstawienia statystyki, jej omówienia oraz opisania sposobu działania sprawców oraz tego na podstawie jakich śladów śledczy są w stanie ustalić konkretną wersję zdarzenia. Świetnym pomysłem jest przedstawianie w książce prawdziwych spraw karnych z tego zakresu oraz wrzucanie fragmentów np. z protokołów przesłuchań podejrzanych czy też światków. Niestety jednak jest tego zbyt wiele co prowadzi do tego, ze książka składa się z samych historii. Ciężko się ją czyta, jest przytłaczająca przez ciągłe wgłębianie się w problematykę każdej poszczególnej sprawy i opisywanie jej tragizmu zwłaszcza jeżeli czyta się ją zaraz po przeczytaniu "Jak pozbyć się zwłok". Ponadto uważam, że jest zdecydowanie za długa.

Ja bym nie była aż tak surowa dla Gawlińskiego, jak niektórzy tutaj, bo niestety, problem namowy i pomocy w samobójstwie zawsze będzie w pewnym stopniu owiany tajemnicą - poza jakimiś naprawdę skrajnymi przypadkami typu historia Williama Melchert-Dinkela, naprawdę strasznie ciężko jest udowodnić związek przyczynowo-skutkowy między czyimś działaniem a decyzją innej osoby o samobójstwie, co świetnie widać na przykładach opisywanych w książce i na przykładzie statystyk dotyczących liczby skazań z art. 151 KK, też przytoczonych w książce. Dużym atutem książki są ciekawie i szczegółowo opisane konkretne przypadki. Szkoda, że autor nie zaprosił do współpracy przy książce jakiegoś biegłego psychologa sądowego, bo typologia sprawców opisana w książce mogłaby zostać trochę wzbogacona o aspekty psychologiczne, nie tylko związane z motywacją do przestępstwa z art. 151, ale ogólnie z osobowością i funkcjonowaniem społecznym - na pewno ci sprawcy byli przecież badani jakimiś kwestionariuszami czy wywiadami. Chętnie dowiedziałabym się np. czegoś więcej o funkcjonowaniu psychicznym Michelle Carter, a z książki dowiadujemy się jedynie, że “była chora psychicznie”. Ogólnie jednak dla osób zainteresowanych problematyką samobójstw to ciekawa lektura.

Jeżeli nie masz dużej wiedzy na temat kryminologii to ta pozycja może ci pomóc w jej pogłębieniu. Sam byłem znużony tymi tematami i według mnie jest w niej za dużo szczegółów odnośnie poszczególnych przypadków. W zasadzie przydatne informacje wraz z przykładem zajęłyby około 200 stron. Dużo historii było bliźniaczo podobnych. Druga część była zwyczajna i często spotykana, co osoby nawet nie zainteresowane szczególnie tematyką kryminologii mogą wiedzieć.

Do tego dodam, że czekałem na tę książkę zdecydowanie za długo bo jej premiera opóźniła się o parę miesięcy przez problemy z drukarnią.

Uważam, że to jedna z ważniejszych książek na rynku wydawniczym, która zgłębia sposoby, motywy związane z samobójstwem. Poprzez przykłady pokazuje mechanizmy ludzkiej psychiki, natury które pod wpływem różnych czynników ulegają zmianie i w efekcie końcowym doprowadzają do śmierci. Studium różnych przypadków. Warto sięgnąć po tę pozycję. Polecam.

Kupujecie nowe wydania starszych książek jeżeli ich zawartość się rozrosła?

Jak widzicie ja tak robię 😁 Lubię mieć uzupełnione wydania i móc porównać je z pierwszą wersją.

"Namowa, pomoc czy upozorowanie samobójstwa" Andrzeja Gawlińskiego to właśnie taka uzupełniona książka. Przybyła do mnie już jakiś czas temu w pakiecie z książką z poprzedniego posta.

Tak jak w przypadku pierwszej pozycji Autor solidnie rozbudował jej zawartość. Opierając się na aktach przytoczył wiele ciekawych spraw, które szerzej opisują problematykę namowy do samobójstwa i zagadnienie, jakim jest trudność w wykryciu takiej namowy.

Autor przytacza nam te sprawy w sposób prosty i logiczny, nie pozbawiając ich jednak prawnego aspektu. Niektóre z nich wydają się całkowicie nierealne, a jednak zdarzyły się naprawdę.

Jeżeli tematyka true crime należy do Waszych zainteresowań, to bardzo polecam przyjrzenie się bliżej tym rozszerzonym wydaniom. Porządnie przekazana dawka wiedzy zarówno o samych mechanizmach, które zachodzą podczas śmierci, jak i podczas śledztwa.

Kupujecie nowe wydania starszych książek jeżeli ich zawartość się rozrosła?

Tak jak w...

Napisana bardzo latwym językiem, polecam.

Napisana bardzo latwym językiem, polecam.

Książka przedstawia min. sposoby oraz motywacje osób trzecich w celu dokonania samobójstwa osoby będącej pod wpływem tych osób.

Książka Autora, tak jak większość jego pozycji, zachęca do sięgnięcia po nią swoim chwytliwym tytułem. Niestety jeśli ktoś ma jakieś podstawowe pojęcie na temat kryminologii, kryminalistyki i ogólnego obrazu przestępczości przedstawionego statystykami, będzie rozczarowany. W zasadzie 80% książki to statystyki i ich suchy opis. Mało przykładów na zobrazowanie konkretnych przypadków. Tekst z bardzo dużą interlinią i adjustacją, by mocno powiększyć objętość, którą normalnie dałoby się zamknąć w 1/3 zużytego, do druku tej książki, papieru. Bardzo duże rozczarowanie. Warto przeczytać, by wyrazić swoją opinię, ale nie warto kupować jej nowej, tylko ze względu na "hype" i chwytliwy tytuł książki tego Autora.

Opis okładka:
"To kompleksowe opracowanie dotyczące namowy lub pomocy w samobójstwie,oraz pozorowania samobójstwa,który zawiera opis kilkudziesięciu przypadków z polskiej praktyki sądowej "
"Kto i kogo doprowadza do samobójstwa? Z jakimi pozoracjami można się spotkać na miejscu zdarzenia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tej książce"

Ehhh... Książka mnie zawiodła,na każdy z możliwych sposobów ,nie tego się spodziewałam ,zważywszy kto te książkę napisał.
Czego oczekiwałam ?
Zagadnień ,przemyśleń ,argumentów,byłam przekonana wręcz że na będę minimum(chociażby minimum) wiedzy odnośnie rozpoznania przyczyn,możliwości zapobiegania, jeśli chodzi o samobójstwa . Że poprostu coś z tej książki uzyskam , coś będę miała z tego że ja przeczytam. Został mi niesmak bo otrzymalam opasłe tomisko a w nim przepisane akta spraw i nic więcej . Żadnych więcej informacji ,same przykłady kończące się podsumowaniem które jest streszczeniem przykładu. Kopiuj z akt,wklej do Worda ,wydrukuj i daj ludziom ...
Rozczarowanie jedne wielkie rozczarowanie.
Już nie wspomnę o perypetiach związanych z zakupem i dostawa 🥴🫣
Ps nie trzeba się martwić rozmiarem książki (700str),wydawnictwo lubi marnować papier ,na kilkunastu stronach na kartkach mamy dosłownie zdanie ,dwa. Zaczęłam czytać wczoraj po obiedzie kończąc w tym momencie.

Opis okładka:

Ehhh... Książka mnie...

Już na wstępie dowiadujemy się, że z przebadanych przez autora 500 spraw tylko w jednej było pozorowanie samobójstwa. Pierwsze rozczarowanie. Kolejne jest wtedy, kiedy się spojrzy jak ta książka została złożona.
Ja jestem rozczarowana całością.

Ja jestem rozczarowana całością.

• Kryminalistyka
  • Literatura faktu