Hiszpańskie oczy

Maria Nurowska Wydawnictwo: ALFA literatura piękna
ALFA
literatura piękna

Na półkach: , , , ,

Dramat naszej bohaterki Anny Bołtuć, kobiety o pięknych rysach twarzy, aktorki-amatorki, która jako piętnastolatka została zesłana na Syberię za udział w Powstaniu Warszawskim. Jej trudny los odbija się na życiu jej córki Ewy, a nawet wnuka.
Obie kobiety cierpią, potrzebują pomocy psychologa by uwolnić się od choroby, od przeszłości i również od siebie nawzajem.
Autorka,...

"Hiszpańskie oczy” to powieść niezwykle emocjonująca i przejmująca, a nawet wstrząsająca, gdyż oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. To historia kobiety, która jako piętnastoletnia dziewczyna walczyła w Powstaniu Warszawskim i za swój udział w walce o ojczyznę została wysłana na wiele lat do łagru w Związku Radzieckim. Wprawdzie udało jej się przeżyć w tych drastycznych...

Mimo iż książka porusza ważne tematy takie jak trudne relacje matka-córka, poczucie samotności, zagubienia, smutek, bolesna przeszłość nie, odnalazłam się w tej powieści. Trochę się pogubiłam - nie wiem czy to za sprawą tego, że książka nie została podzielona na rozdziały, czy tego, że wątków było zbyt wiele. Nie jestem pewna. Trochę za dużo tego a jednocześnie książka jest...

Na półkach: , , , ,

Wartościowa, choć trudna książka.
Trudna, bo to bardzo intymna opowieść o teraźniejszym i przeszłym życiu głównej bohaterki.
I nie chodzi o intymność dotyczącą cielesności czy seksualności, bo to, jak mi się wydaje, nie stanowi już tabu, panuje wręcz tendencja do obnażania się, chwalenia się tą sferą życia.
Intymność w tej książce to prawdziwe negatywne myśli i emocje,...

Wzruszająca ,bardzo ciekawa ,ale ciężka w przekazie,opisuje losy kobiet w międzywojennej zawierusze.Trudna chwilami,ale dla wytrwałych polecam.

Za dużo grzybów w barszczu. Bardziej zaciekawiły mnie wątki poruszane w retrospekcji niż nudnawa analiza psychologiczna bohaterów.

I znowu książka, która wywędruje szybko z domu. Kiedyś - skończyłam czytać w 1/3 książki. Zakładką był cieniutki jak bibułka i pożółkły bilet autobusowy z dziurkowanego kasownika. Znowu nie mogę przyczepić się do pisarskiego warsztatu Nurowskiej. Ładna polszczyzna. Wartka w sumie akcja i psychologicznie jako konflikt matki z córką z uwagi na niedomówienie wiarygodna. Ale...

Wyjątkowa książka. Bardzo obrazowo pokazana powojenna Polska i relacje matka-córka.
Polecam!

Specjalnie mnie nie zaintrygowała,wręcz usypiałam na niektórych fragmentach :/

Maria Nurowska jest moją ulubioną polską Pisarką.
Jednak "Hiszpańskie oczy" czytało mi się bardzo ciężko, trudny temat, trudna relacja matka-córka.
Wolę stokroć pozostałe książki Autorki.

• 2014
  • 2013