Fatalne jaja. Diaboliada

Okładka książki Fatalne jaja. Diaboliada Michaił Bułhakow
Okładka książki Fatalne jaja. Diaboliada
Michaił Bułhakow Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Seria: Klasyka literatury rosyjskiej literatura piękna
Klasyka literatury rosyjskiej
Wydawnictwo CM
2017-06-01
2017-06-01

(Audiobook)

1. Fatalne jaja - 5pkt:
--- Profesor zoologii Włodzimierz Persikow i jego odkrycie "życiodajnego czerwonego promienia" w Związku Radzieckim końca lat 20tych XX wieku wprowadza zamieszanie i okazuje się światowej rangi wydarzeniem... Napisane z przekąsem, choć dość archaiczną i niestrawną prozą opowiadanie, ukazuje bezduszną machinę rodzącego się nowego ładu oraz potworne konsekwencje pychy nieposkromionych naukowców, kołchoźników i aparatczyków.
Koncepcja fajna, język dla mnie niestety męczący, uniemożliwiający skupienie, czytanie/słuchanie ze zrozumieniem...

2. Diaboliada - 4pkt:
--- Zwariowana parodia z elementami magicznymi na absurdy radzieckiej biurokracji napisana archaicznym, nieczytelnym dla mnie językiem...

(Audiobook)

1. Fatalne jaja - 5pkt:

po je ba ne

po je ba ne

Zwłaszcza "Fatalne jaja" są świetne jako wciąż zrozumiała satyra na tamte czasy.

Kto był w komunizmie, ten w cyrku się nie śmieje. Gorzka satyra.

Kto był w komunizmie, ten w cyrku się nie śmieje. Gorzka satyra.

"Fatalne jaja" to muszę przyznać że dobra choć gorzka satyra, główny zwrot akcji budził emocje, sama groteska tej sytuacji była dość zabawna. Finał choć gorzki dawał do myślenia natomiast ostatnie zdanie prawie że wychodziło poza fabułę co bardzo cenie, dawało do myśleniai w kontekście fabuły i poza nim. Godna polecenia. Diaboliada trochę zbyt pogmatwana aczkolwiek również jest dobrym opowiadaniem.

W noweli Diaboliada został przedstawiony problem małego człowieka, który stał się ofiarą radzieckiej maszyny biurokratycznej. Systemu, w którym zwykły człowiek się nie liczy, liczą się urzędnicy, przepisy, papiery. Korotkow, główny bohater Diaboliady, widzi w swoich losach wpływ sił piekielnych. Zwolniony z pracy, szuka tego powodów, lecz na swojej drodze spotyka tylko mało zrozumiałą machinę biurokratyczną. Przedstawioną w sposób groteskowy, gorzki, ironiczny. Wydaje się, że ten właśnie pomysł został w jakiś sposób wzmocniony, przemyślany i dopracowany w Mistrzu i Małgorzacie. Korotkow wędruje ulicami miasta, korytarzami urzędów. Rozmawia z kolejnymi urzędnikami i coraz bardziej popada w szaleństwo. Niezrozumiały świat komunistycznej biurokracji pochłania prostego człowieka, przemiela i wypluwa, nieczuły na jego los.

Fatalne jaja należą teoretycznie do gatunku science-fiction, ale mają w sobie wyraźne akcenty humorystyczne, satyryczne. Pewien uczony przypadkowo odkrywa promienie życia – promienie, które wpływają na żywe organizmy, wielokrotnie wzmacniając ich aktywność, agresywność i rozmiary. To odkrycie ma zostać wykorzystane do bardzo konkretnych celów, lecz plany planami, a życie życiem. Zamiast super kur niosących super jajka pojawiają się super gady, które rozpoczynają marsz na Moskwę. Uczony od uwielbienia w pierwszym momencie doświadcza wkrótce zawiści i nienawiści. Staje się ofiarą mediów, manipulujących informacją i systemu, w którym o wszystkim decyduje nachalna propaganda. Fatalne jaja można potraktować jako parodię powieści katastroficznej, ale to już raczej jest współczesne spojrzenie na to opowiadanie.

Obie omawiane krótkie formy mają swój specyficzny charakter i klimat. Brakuje im jeszcze tego czegoś, co ma Mistrz i Małgorzata – dopracowania, dbałości o detale, oszlifowania. Warto je jednak przeczytać, by mieć szersze spojrzenie na twórczość Bułhakowa i poznać jej wcześniejszy, mniej znany okres. Ciekawie naszkicowane wyraziste postacie, duża dynamika wydarzeń, czarny humor towarzyszą lekturze zarówno Fatalnych jaj, jak i Diaboliady. Warto zapoznać się z niebogatą spuścizną świetnie zapowiadającego się pisarza i dramaturga, któremu totalitarny system nie pozwolił w pełni rozwinąć skrzydeł.

cała recenzja https://www.granice.pl/recenzja/fatalne-jaja-diaboliada/49584

Definitywnie satyra na radziecką biurokrację, jednak brak substancji poza tym. "Fatalne jaja" są stosunkowo ciekawe, gdyż bawią się konwencją science-fiction w starym, wellsowskim stylu. "Diaboliada" wygląda bardzo neurotycznie, jednak nie w stylu Faulknera, ani Kafki, lecz w rozgorączkowanym majaczeniu, co utrudnia odbiór i redukuje zainteresowanie czytelnika, a przynajmniej moje.

Satyryczna i chwilami absurdalna, gorzka - i jakże prawdziwa! Autor świetnie opisał realia Związku Radzieckiego, jednak mam wrażenie, że obie nowele są niezwykle aktualne i uniwersalne.

Polecam książkę! ;)
Spodziewałam się znacznie lepszych opinii u tego wielkiego pisarza ;)

Polecam książkę! ;)
Spodziewałam się znacznie lepszych opinii u tego wielkiego pisarza ;)

Te dwie krótkie nowele to zajadłe satyry na rosyjską biurokrację, na cały system społeczny i polityczny. To znakomity przykład lektury, która wciąż jest aktualna, bo kto z nas nie zmagał się choć w pewnym stopniu z biurokracją w urzędach. Muru głową nie przebijesz, a tylko zrobisz sobie krzywdę i Michaił Bułhakow doskonale te słowa obrazuje. Ten niesamowicie złożony system działa niczym labirynt, mając służyć obywatelowi tak naprawdę jest machiną niekontrolowaną, która potrafi niejednego człowieka doprowadzić do tragedii.

Fatalne jaja to nowela, z którą nie miałam tyle problemu w odbiorze co z Diaboliadą. Poznajemy w niej perypetie pewnego uczonego, który w zaciszu gabinetu dokonuje naukowego odkrycia. Nie wiedzieć czemu niepotwierdzone dokonanie rozchodzi się z prędkością światła, a profesora zaczynają nawiedzać kolejki dziennikarzy i polityków próbujących nachalnie wyłudzić informacje o rzekomym odkryciu. Brak informacji nie stanowi żadnego problemu. Pojawiające się w prasie kaczki dziennikarskie oraz niebywały rozgłos docierają aż na Zachód. Rosyjska propaganda wykorzystuje tą sytuację do wyjaśnienia pomoru drobiu. Chaos, zbytnia nadgorliwość przynoszą opłakane w skutkach efekty. Podczas lektury tej krótkiej noweli można śmiać się i ubolewać nad bezsilnością bohatera.
Z kolei Diaboliada pokazuje galopującą biurokrację, system, który już dawno wymknął się spod kontroli i który nikomu nie służy. Bohater tej noweli ma problem tak prosty w rozwiązaniu, a jednocześnie śmiertelnie trudny. Cała energia, którą poświęca na załatwienie sprawy spełza na niczym. Próba zmierzenia się z urzędnikami jest niczym walka z wiatrakami - niczego nowego nie wniesie, pomocy nie uzyska, a jednocześnie doprowadzi do obłędu.

Autor w obrazowy sposób pokazuje problemy sowieckiego systemu i jednostki tak bezbronnej, stającej się jednocześnie więźniem w zamkniętym labiryncie. Absurd i groteska przypomina mi nieco Kafkę i Proces, jednak w przypadku Bułhakowa mamy bardziej awangardowy styl, łączący różne konwencje. Szczera narracja bezkompromisowo rozprawia się z rosyjskimi absurdami. Obydwie nowele dają wiele do myślenia. Polecam fanom klasyki oraz twórczości Michaiła Bułhakowa.

• Literatura rosyjska
  • Do kupienia