Fatalne jaja. Diaboliada

Okładka książki Fatalne jaja. Diaboliada
Michaił Bułhakow Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Seria: Klasyka literatury rosyjskiej literatura piękna
literatura piękna
Klasyka literatury rosyjskiej
Wydawnictwo CM
2017-06-01
2017-06-01

więcej Więcej

Satyryczna i chwilami absurdalna, gorzka - i jakże prawdziwa! Autor świetnie opisał realia Związku Radzieckiego, jednak mam wrażenie, że obie nowele są niezwykle aktualne i uniwersalne.

Polecam książkę! ;)
Spodziewałam się znacznie lepszych opinii u tego wielkiego pisarza ;)

Te dwie krótkie nowele to zajadłe satyry na rosyjską biurokrację, na cały system społeczny i polityczny. To znakomity przykład lektury, która wciąż jest aktualna, bo kto z nas nie zmagał się choć w pewnym stopniu z biurokracją w urzędach. Muru głową nie przebijesz, a tylko zrobisz sobie krzywdę i Michaił Bułhakow doskonale te słowa obrazuje. Ten niesamowicie złożony system...

Świetna książka cudownego, wielkiego pisarza.
Zapraszam na mój VLOG czytany. Kto nie zna, niechaj pozna.

Może jaja i fatalne, ale lektura wyśmienita.

Świetne dwie nowele. Satyra na system w najlepszym wydaniu. Można odnaleźć odniesienia do otaczającej rzeczywistości. Szybko się czyta więc jest to idealna lektura na wieczór.

Dwa lekkie opowiadania w iście parodystycznym charakterze, wyśmiewające, ale nie ironizujące, tak jak niektórzy twórcy parodii mieli w zwyczaju. Bułhakow kreuje za pomocą narracji inną rzeczywistość. Miesza konwencje, które z jednej strony się przyciągają z drugiej zaś odpychają, tworząc mieszankę wybuchową. Tworząc nowe formy pokazuje jednocześnie, że jest on twórcą...

Dwie przyjemne opowiastki, można powiedzieć że to taki wstęp do absurdów i groteski w "Mistrzu i Małgorzacie". Do przeczytania w kilka godzin, czyta się te opowiadania lekko i przyjemnie. Generalnie było ok, choć od dłuższych humoresek wyraźnie gorsze.

Mniej znana (przynajmniej dla mnie :) ) odsłona twórczości Bułhakowa. Dla lepszego odbioru warto sobie zgłębić kontekst historyczny w jakim powstawały zawarte w książce nowele - mimo to 'Diaboliada' była dla mnie mniej zrozumiała niż 'Fatalne jaja'.

"Fatalne jaja" to świetne opowiadanie, "Diaboliada" - niestety, przeciętne.

• 2018
  • 2019